'Wat ik nalaat is de zoon die mijn vrouw en ik op de wereld hebben gezet' „Zeker niet. Er is ook allerlei heel goed verkochte pulp. Vijftig tinten grijs bij voorbeeld. Hoewel dat niet eens zo be labberd is. Ik heb een deel gelezen en vond het enigszins saai, maar niet slecht. Meer een kasteelroman dan een ge waagd sm-experiment. Maar ik vind Paulo Coelho erger. „Het gevaar is dat mensen denken: die Koch verkoopt zo veel, dat moet wel troep zijn. Misschien dat een jury onbe wust ook zo redeneert. Of zegt: hij heeft al zoveel succes. Van het prijzengeld gaat hij één keer uit eten, dus laat maar." „Nee, hoor. Op jiskefet ben ik hartstikke trots. Maar ik heb mijn hele leven al schrijver willen worden. Ik was het ook al, voordat ik per toeval met mijn klas genoot Michiel Romeyn op de radio kwam en daarna op televisie. We hadden nooit verwacht dat het zo zou aanslaan." „Ik denk toch het eerste. Vijfjaar gele den was het nog Jos, gok ik. Maar ik krijg nu veel meer reacties op mijn boeken. Maar als iemand bij Teletekst fan is van Jos, mag het gerust." „Daar moet je wel de ironie van inzien, hè. Zo'n opmerking is typisch Michiel. We spreken elkaar vaak en dan hoor ik dat soort teksten voortdurend. Kan ik af en toe best om lachen." „Hij moet soms wachten op de juiste rol, dat is waar. Goeie beeldspraak. Hoewel ik zou zeggen: 'Romeyn staat zonder benzine en Koch komt in zijn nieuwe auto voorbij en heeft geen tijd om te stoppen.' Ik krijg het niet voor niets na melijk. Ik moet wel wat doen. Hoewel acteren volgens mij harder werken is dan schrijven.' „Daar zit van ons drieën niemand op te wachten, hoor. Dat hebben we gedaan (in 2011 in de Heineken Music Hall, red). Waarom zou je het nog een keer doen? Voor het geld? Nou, op die manier hoeft dat van Michiel ook niet, dat weet ik zeker." „Ik vond het vooral opmerkelijk dat ik in het begin nog dacht dat hij het tegen de hufters in het algemeen had, maar al snel werd duidelijk dat hij zich uitslui- Gevleugeld 'Geluk is na een rondje hardlopen een zwaan zo prachtig zien opstijgen uit het water.' Is de best verkochte schrijver daar mee ook de beste? U verkoopt veel, maar krijgt nauwe lijks literaire prijzen. Slaat u uw succes als schrijver hoger aan dan dat als tv-maker met Jiskefet Wat staat er op Teletekst als u mor gen verongelukt? 'Diner-auteur Koch overleden' of Herman - Meneer Jos - Koch dood'? Michiel Romeyn zei in een recent interview: 'Die kutboekjes kan ieder een schrijven. Een serieuze acteer- rol, dat is pas moeilijk.' Was het ook humor toen hij over jul lie carrières zei: 'Ik sta zonder ben zine en bij Herman komt de ANWB elke keer zijn tank gratis volgooien'? Michiel heeft weinig werk en ver dient daardoor momenteel weinig, zegt hij in dat interview. Waarom stapt u niet uit de auto om te hel pen? Bijvoorbeeld met een nieuwe lucratieve Jiskefet-reünie? In het boekenweekgeschenk zegt de zelfhulpboekenauteur: 'Het begrip Normaal doen is intussen grondig afgestoft - Niet alleen door mij'. Hebt u dat laatste gedeelte toegevoegd na de open brief van Mark Rutte? „Ik was al bang dat lezers dat zouden denken. Maar het geschenk is ver voor die advertentie gedrukt. Blijkbaar hing het in de lucht en heb ik het geluk iets te pakken te hebben van de tijdgeest Spraken Ruttes woorden u aan? zaterdag 18 maart 2017

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 70