'Mijn leven heeft soms nog het meeste weg van dat van een tennisser' over Het dinerDat boek is in 2009 ver schenen. Toen ik eraan begon, was het 2007. Da's tien jaar geleden!" Vrolijk: „Nou, dat weet ik nog niet, hoor." Dan: „Kwalitatief is Het diner zeker te overtreffen. Het resultaat als wereldwijde bestseller misschien niet. Maar wie weet heeft iedereen het in de Verenigde Staten straks over Easy Living, als dé nieuwe manier van leven." Het diner was recent weer in het nieuws vanwege het verschijnen van de filmversie met Richard Gere. U vindt de film slecht, meldde u na de première in Berlijn. Hebt u dat de regisseur inmiddels verteld? „Na afloop heb ik hem bewust gemeden. Op zo'n premièrefeestje moet je toch proberen iets aardigs te zeggen en daar had ik geen zin in. Een week later stuur de hij me een mail. Ik heb me op de vlakte gehouden, geschreven dat ik teleurgesteld was in het eindresultaat. Iets als: 'Waarschijnlijk was ik vooraf de minst kritische toeschouwer in de zaal. Met heel mijn hart hoopte ik dat het een goede film zou zijn. Helaas was dat niet het geval. De trailer was het beste on derdeel.'" „Vind ik wel, ja. 't Is toch een leuk idee dat iemand op een zolderkamertje in Liverpool of Oslo jouw boek zit te lezen? Of om naar China of Colombia te gaan voor een literatuurfestival of boeken beurs. Dat overkomt je anders niet zo snel." „Daar heeft het soms wel wat van weg, ja. Misschien lijkt zo'n promotietournee nog het meest op het leven van een ten nisser, die elke week in zijn eentje naar een nieuw toernooi reist. Ik ben op die festivals namelijk meestal de enige Nederlander. Het gaat vaak volgens hetzelfde ritme: een mannetje op het vliegveld met een kartonnen bordje 'Mr. Koch', dan een diner met de uitge vers en de dag erna interviews. Gelukkig reist mijn vrouw tegenwoordig vaker mee nu onze zoon het huis uit is." „Nou, ik heb de vrijheid om de komende jaren te doen wat ik het liefste doe: schrijven zonder enige druk. Maar toch moet ik op enig moment wel weer boe ken verkopen, want voor altijd binnen gelopen ben ik niet. Tuurlijk, ik heb goed geld verdiend, maar ik geef het ook in goed tempo uit." „Dat gedeelte is autobiografisch, ja. Ik heb ook die opzichtige Jaguar gehad. Maar toen hij eenmaal voor de deur stond, dacht ik: toch meer iets voor een diplomaat of advocaat. Een type Mosz- kowicz. Het was de mooiste auto in de straat, liet al die Opeis en Fords zielige wagentjes lijken. Maar na twee jaar heb ik hem ingeruild. Hij paste me niet. Ik wilde terug naar iets normalers. Dat werd een Range Rover." „Toch heb ik over geld altijd hetzelfde gedacht: of ik het nu wel of niet heb, het gaat geen seconde mijn welbevinden beïnvloeden. Overigens was ik toen ik weinig verdiende wel zo kinderachtig om te proberen leuke auto's te rijden. Vind ik gewoon mooi. Als twintiger waren het meestal Alfa Romeo's. Twee dehands kon ik die voor 2.000 gulden kopen. Dus ik lijk ergens wel op de huidige generatie voetballers met hun opvallende sportwagens. Hoewel: die jongens hechten vooral aan status, gok ik. De spits wil niet in een mindere auto rijden dan een linksback. Voor mij werkt het eerder andersom: mensen schrikken als ik in zo'n dure bak aankom." „Welnee. Het gaat er mij gewoon om lekker te zitten. En daarbij: Kluun rijdt in een Cadillac Escalade. De nieuwprijs daarvan is bijna 2 ton." „Ten eerste wilde ik per boek beter wor den. Maar ik heb ook altijd Nederland uit gewild met mijn boeken. We wonen in een te beperkt taalgebied, vind ik. Literatuur is hier erg lokaal. Je kunt in ons land de P.C. Hooft-prijs winnen zonder één keer in het buitenland te zijn uitgegeven. „Vergelijk het met streekromans. Daarover wordt altijd neerbuigend ge daan. Maar veel Nederlandse literatuur moetje op het internationale speelveld ook zien als streekroman. Nee, ik noem geen namen. Maar ons land is in stijl en in thematiek gewoon vrij beperkt. Dat je denkt: wie wil dat nu lezen over de grens? Die onbekendheid is niet altijd terecht trouwens. Gerard Reve werd in dertijd amper vertaald, terwijl die nu langzaam de VS verovert. Eindelijk." Ontstaat die wrevel ook omdat u weet dat u de verkoopcijfers van Het diner waarschijnlijk nooit meer overtreft? Voegt buitenlandse reikwijdte iets toe aan uw schrijverschap? U leidt een filmsterrenbestaan? In Makkelijk leven zegt uw hoofd persoon, die ook wereldwijd boeken- succes boekte: 'Het hoeft niet meer, geld verdienen'. Dat gaat ook voor u op, toch? Aan een dure auto zoals de hoofd persoon in Makkelijk leven Het zijn dilemma's waarmee u als jonge student Russisch vast niet bezig was. Denkt u als u bij een literair festival naast Kluun parkeert niet: 'Ha, die van mij is groter.' Waar droomde u van als beginnend schrijver? magazine 11

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 69