tel altijd uit tot morgen wat je vandaag nog zou kunnen doen, zegt een succes rijke zelfhulpboekenschrijver in het boekenweekgeschenk Makkelijk leven. Ook laat Herman Koch (63) deze bewust- zijnsgoeroe adviseren: maak geen lijstjes met wat je moet doen, niets is belangrijk genoeg om op een lijstje te staan. Het zijn regels die Koch zelf ook aan hangt, zegt hij. „Niets lekkerder dan een biertje opentrekken nadat je net hebt besloten dat die ene taak best een dag kan wachten." Toch moest hij voor het schrijven van Makkelijk leven een zomer lang vrij rigoureus breken met die voor schriften voor een zorgenvrij bestaan. Koch schreef het boekenweekgeschenk in drie maanden tijd. Volgens een strakke planning op een lijstje. „Dat had gemogen, ja. In vroegere jaren werden auteurs al in januari gevraagd, weet ik." „Nee. Ik weet zeker van niet. Het is bewust zo gebeurd, is me verteld. Het kan ook wel binnen die tijd, zo'n boekje van ruim 25.000 woorden. Ik schrijf gemiddeld vijfhonderd woorden per dag. Dan heb je aan vijftig dagen genoeg. Maar goed, je moet wel vrij snel het juiste idee krijgen." In de Vlaamse krant De Morgen beschreef u afgelopen najaar ook uw 'tien persoonlijke waarheden'. Die komen grotendeels overeen met de levenslessen in uw boek. Bracht dat krantenartikel u op dat idee? „Het was andersom. Het boek was af toen die krant zich meldde. Die zelf hulpboekenschrijver is weliswaar heel iemand anders dan ik, maar heeft zijn inzichten niet van een vreemde. Zo'n personage kan ik niet geloofwaardig neerzetten als hij beweert dat je elke dag twintig minuten met gevouwen handen op een matje moet zitten. En daarbij: mijn ambitie was iets te schrij ven waaraan mensen nog werkelijk iets hebben ook." „Hoho. Het diner heeft veel meer ver kocht. Dit boekenweekgeschenk komt op ruim 600.000, Het diner zit in ons land boven de 900.000. Het is stom om dat over je eigen boek te zeggen, maar het is wel zo." Een geamuseerde blik. Dan: „Het is geen Koch voor beginners geworden. Het is een volwaardig boek. Alleen wat korter. Toch zet ik het op mijn persoonlijke lijstje met zeer ge slaagde boeken. Daar staan Red ons, Maria Montanelli op, De greppel en Geachte heer M. Het diner hoort daar niet bij, nee. Dat is wel een goed boek, hoor. Maar dat het zo'n succes is gewor den, was grotendeels toevallig. Het is niet mijn favoriet." „Welnee. Totaal niet. Dat is zelfs het boek waarvan je het eerste genoeg krijgt. Soms denk ik: gaat het nu nog stééds U werd in maart benaderd, kon door een promotietournee naar onder meer Bogota en Sydney pas in juni beginnen met schrijven en had oktober als deadline. Was u niet liever eerder gevraagd? Zou u misschien tweede of derde keus zijn geweest? Wilde u niet een soort instapcursus Herman Koch maken, omdat de op lage van het boekenweekgeschenk hoger is dan die van Het diner De favoriet van een schrijver is dus niet per definitie het boek met de meeste lezers? Leerzaam 'Mijn ambitie was iets te schrijven waaraan mensen nog werkelijk iets hebben.' 101 zaterdag 18 maart 2017

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 68