u Studie naar nieuwe pil tegen hiv 'Bedorven vlees via Rotterdam Europa in' 5 Verstoten Chinese albinomeisje liefdevol opgenomen in Rotterdam-Zuid De 12-jarige Xueli werd als baby te vondeling gelegd in China; ze werd geboren met albinisme. Ze werd op haar derde geadopteerd en nu wil ze fotomodel worden. Met een boodschap: „Wij zijn niet raar of anders." „Ik zie dat mama daar zit, maar ik zie geen details", zegt Xueli Ab- bing, terwijl ze met haar ogen knijpt. Haar moeder zit aan de overkant van de tafel. Xueli ziet maar voor 8 tot to procent. Ze kan slecht tegen licht, dus alle gordij nen in de woonkamer zijn geslo ten. „Die moeten eigenlijk don kerder", verzucht moeder Joeke Abbing. „In de zomer smeren we om de twee uur met factor 50 en de zonnebril blijft altijd op." Xueli kan goed uitleggen wat al binisme inhoudt. Ze heeft geen pigment, wat haar spierwitte huid en engelachtige haren verklaart. „In een cultuur waarin iedereen donker is, is het natuurlijk schrik ken als je zo'n wit kindje krijgt", zegt Joeke. Ze vertelt haar dochter alles over haar achtergrond en Xueli weet dat albinisme in China niet wordt geaccepteerd. Kansen Toen Xueli acht maanden oud was, werd ze op straat gelegd, dicht bij een politiebureau. Ze be landde in een kindertehuis. Op haar derde werd ze geadopteerd door Joeke. Samen met haar bio logische dochter Yara ging Joeke naar China om haar dochtertje op te halen. „Xueli was erg verwaar loosd. Ze kon niet praten en niet lopen", vertelt Joeke. Ze koos be wust voor een kindje met special needs. „Ik wilde altijd al een kindje adopteren dat anders geen kansen zou krijgen, maar aan albinisme had ik nooit gedacht. Ik kreeg een weekend de tijd om te beslissen en Xueli was erg verwaarloosd, ze kon niet praten en niet lopen zei toen volmondig ja." Nu woont ze in Rotterdam-Zuid samen met haar zus Yara. Chinezen denken dat een kind met albinisme ongeluk brengt. Kinderen met albinisme worden in tehuizen gestopt en komen niet of nauwelijks buiten. Naar school gaan ze al helemaal niet. „In China word je gewoon op straat gegooid en dat vind ik erg", zegt Xueli. „Ik ben ervan overtuigd dat haar ou ders haar geen toekomst konden bieden", zegt haar moeder. „Ook al konden ze er niets aan doen, ik zal het ze nooit vergeven", zegt Xueli kordaat. Wat ze wel graag wil, is mensen ervan bewust maken dat mensen met albinisme niet raar of anders zijn. Haar moeder leert haar posi tief te zijn en naar de kansen te kijken die ze wél krijgt. Zo rent Xueli met gemak 10 kilometer, aan iemands hand, en heeft ze de groene band bij judo. Geregeld wordt ze aangesproken op straat en gevraagd voor fotoshoots. „Die positieve aandacht vind ik leuk", zegt Xueli. „Maar ik word ook nagestaard en nagewezen. Soms proberen mensen stiekem een foto van me te maken. Dat is onbeleefd. Die aandacht vind ik vervelend, maar ik heb geleerd om ermee te dealen", zegt ze wijs. Ze wil later in de zorg werken en als model een positieve boodschap uitdragen. Zo was ze vorig jaar al in Hongkong voor een modeshow, op verzoek van een ontwerpster die haar toevallig zag in de AH. „Dat was heel speciaal", zegt haar moeder. „Om in China terug te zijn en te laten zien dat ze niet raar is, maar juist mooi en bijzon der. Haar nare start heeft haar ook heel veel kracht gegeven en ik vind het mooi om te zien wat een prachtig mens ze is geworden. Dat gebeurt er, als je iemand liefde en aandacht geeft." Uit de studie moet blijken of het experimentele geneesmiddel F/TAF veilig en effectief is voor het voorkomen van een hiv-in- fectie bij gezonde volwassenen. Geïnteresseerde homomannen en transgender vrouwen die seks hebben met mannen kunnen zich tot en met 26 maart aanmelden, maakte de GGD bekend. De nieuwe PrEP-pil (een pil met hiv-remmers om infectie te voorkomen) heeft volgens farma ceutisch bedrijf Gilead Sciences minder bijwerkingen dan het huidige middel, waarbij vermin derde nierfunctie of botontkal- king kan optreden. PrEP is be doeld voor mensen die verhoogd risico lopen om geïnfecteerd te raken met hiv. In totaal zullen ongeveer 5.000 proefpersonen meedoen in onge veer 100 centra in Noord-Ame- rika en Europa. Het aantal perso nen dat in Nederland kan deelne men, hangt af van de snelheid waarmee het totaal aantal deelne mers wordt bereikt. Het Aidsfonds stelt in een reac tie dat de bestaande en bewezen effectieve PrEP-pil nog steeds niet toegankelijk en betaalbaar is in Nederland. „Het is schrijnend dat mensen moeten kiezen voor deelname aan een onderzoek om toegang te krijgen tot de hiv-pre- ventiepil. PrEP voorkomt hiv, be spaart kosten en bevrijdt mensen van angst voor hiv", aldus het fonds. Twee groepen Farmaceut Gilead zelf benadrukt dat deelnemers aan het nieuwe onderzoek zich moeten realiseren dat nog niet vaststaat dat de nieuwe PrEP-pil werkt. De studie zal dat moeten uitwijzen. In het onderzoek worden twee groepen gevormd: de ene krijgt de bewezen effectieve PrEP-pil, de andere krijgt het experimen tele middel. De deelnemers we ten niet in welke groep ze zitten. Dat blijkt uit een groot vleesschan daal dat gisteren aan het licht kwam in Brazilië. Door het betalen van steekpenningen aan inspecteurs van het ministerie van Landbouw wordt bedorven vlees in Brazilië opnieuw verpakt en gewoon ver kocht in de winkel of verwerkt in worsten, op tientallen plaatsen is sprake van geen of slechte koeling en er wordt gewerkt met kanker verwekkende chemische toevoe gingen om het bederf te maskeren. Na een onderzoek van twee jaar de den 1100 agenten van de Federale Politie gisteren in zes verschillende deelstaten invallen bij 40 vleesver werkende bedrijven, slachthuizen en controle-instanties van het mi nisterie van Landbouw. Ook met voor de Europese export bestemd vlees is veel mis, ver klaarde onderzoeksleider Mauricio Moscardi Grillo van de Federale Po litie in Curitiba vanochtend op een persconferentie. Containers die Ita lië niet in mochten, zijn volgens hem mogelijk via Rotterdam toch Europa binnengekomen. zaterdag 18 maart 2017 Xueli wil model worden met een boodschap, fotokatinkalampe GO 'Nare start maakte haar juist sterker' Salwa van der Gaag Rotterdam Moeder Joeke met Xueli. FOTO M AARTJE BROCKBERND —Joeke Abbing De GGD Amsterdam doet mee aan een internationaal weten schappelijk onderzoek naar een nieuwe hiv-preventiepil. ANP Amsterdam Bedorven en met salmonella be smet Braziliaans vlees zijn mo gelijk via de haven van Rotter dam op de Europese markt te rechtgekomen. Joost de Jong Rio de Janeiro

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5