WEER EVEN THUIS u 19 Bakkerij Van der Maale in 's-Heer Arendskerke was een begrip. Bakkersdochter Mayke hielp de spritsen opspuiten. Ja, het doet pijn. We turen door de etalageruiten naar binnen. Dat hier ooit de bloeiende bakkerij Van der Maale was gevestigd. Kerk- ring 7, 's-Heer Arendskerke. Er slin geren nog wat verwaarloosde stel- lingkasten rond. Op de gevel staat DEPA Gereedschappenhandel. Dat was in 1983 de opvolger van de bak kerij, maar ook die is alweer jaren ge leden verhuisd. Sindsdien staat het pand leeg. „Een puist aan de prach tige dorpsring", zegt Mayke Scheepe- van der Maale. Dat ze het verhaal over haar jeugd in de bakkerij wil vertellen, heeft alles te maken met het recente bericht dat de Stichting Zeeuwse Zorgtuinen be langstelling heeft voor het DEPA- pand. Eindelijk is er kans dat er een eind komt aan de verkrotting van haar geboortehuis. Mayke Scheepe-van der Maale vindt het heerlijk om jeugdherinneringen op te halen. Ze woont nu met haar man in Kapelle, zat in het basisonder wijs, eerst in Yerseke en daarna jaren in Wemeldinge. Op 22 januari 1949, een vroege zaterdagochtend, werd ze aan de Kerkring in 's-Heer Arends kerke - die nu Torenring heet - gebo ren. Ze was de derde in het gezin. „Ik werd voor een bakker op een onmoge lijk tijdstip geboren", zegt ze, „het was voor hem één van de drukste momen ten van de week." Erwtensoep Ze noemt 1953 'het jaar van de dubbele ramp'. Het begon met water. Toen op zondag 1 februari de kerkdienst net was begonnen, kwam de brandweer commandant de mannen van het dorp halen: ze moesten direct mee om de dijken bij Wolphaartsdijk en Katten- dijke te helpen versterken. Haar vader haastte zich naar de bakkerij om brood voor de dijkwerkers te bakken, de vrouwen van het dorp zamelden beleg in en maakten de lunchpakketten klaar. „Er werden ook grote pannen erwtensoep bereid. Als ik eraan denk, krijg ik nog altijd de geur van erwten soep in mijn neus", zegt de bakkers dochter. De tweede grote tragedie van 1953 was vuur. Op 29 mei brandde de bak kerij tot de grond toe af. Opa Van der Maale had het pand in 1925 gekocht voor zijn zeven zoons om daar een bakkerij in te beginnen. De zes ooms van Mayke Scheepe zwermden uit en stichtten bakkerijen binnen en buiten Zeeland. Alleen haar vader Jaap bleef. In 1951 liet hij de bakkerij grondig ver bouwen. Van der Maale werd een echte streekbakkerij, de zaak bevoor raadde ook de 'koude bakkers', die niet zelf meer bakten. De brand van 1953 ontstond waarschijnlijk doordat er pinda's op de oven waren blijven lig gen. „Er was een steekvlam. Mijn Ik werd voor een bakker op een onmogelijk tijdstip geboren. Het was voor hem één van de drukste momenten van de week broer Jacques werd wakker van de warmte. De bakkerij en het woonhuis werden verwoest. Papa huilde. Dat vond ik zó indrukwekkend." Tompouces Bakkers uit de omgeving boden hulp, gemeente en aannemers zorgden voor een snelle herbouw. De bouwtekenin gen van 1951 waren nog beschikbaar. Ze vertelt: „Aan de jaren daarna denk ik met warme gevoelens terug. Ik ging graag even langs in de banketbakkerij om van de afgesneden randen van de tompouces te snoepen. Als meisje mocht ik al snel meehelpen. Had ik geen huiswerk, waren er geen vrien dinnetjes om te spelen, dan kon ik hel pen met het inpakken van koekjes en beschuit. Spritsen opspuiten was ook leuk. Op zaterdag mocht ik wel eens een taart helpen opspuiten, dat was een verantwoordelijk werkje. Als ik een jongen was geweest, dan zou ik misschien wel de bakkerij hebben willen voortzetten. Mijn hart lag er, vast en zeker. Maar ja, een meisje als bakker, dat lag toen niet voor de hand. Mijn vader verkocht de bakkerij in 1968." Ze kan nog steeds genieten van de geur van zelfgebakken brood. Dat gaat nooit meer weg. En elke zaterdag staat er een bolus op het menu. zaterdag 18 maart 2017 GO 'Mij n hart ligt in de bakkerij Jan van Damme - Mayke Scheepe-Van der Maale Heeft u herinneringen aan uw ouderlijke huis die u wilt delen en wilt u weer even terug? U kunt uw verhaal doen in 'Weer even thuis'. U kunt con tact opnemen met Ab van der Sluis: 08801-30203, chefnieuws@pzc.nl. Mayke Scheepe-Van der Maale bij de voormalige bakkerij van haar vader, foto dirk-jan gjeltema T Mayke (rechts) met broer Jacques en zus Cora op de bak fiets.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 56