14 WEE KRACHTTRAINING JONGEREN IN DE SPORTSCHOOLA Ze waren nog maar net kind-af - twaalf, veertien, zestien jaar oud - toen ze bij de sportschool in de weer gingen met halters en gewichten. Krachttraining is in opkomst onder jongeren. Tekst Ondine van der Vleuten. Foto's Mechteld Jansen Uiterlijk is ook onder jongens steeds belangrijker. Gezond zijn, er goed uitzien Je moet je afvragen: kan iemand die nog in de groei is volledig los gaan op een training? Wat doet het met de spieren? Zijn de aanhechtingen sterk ge noeg?", zegt Angelique Baaij van Fitness Laco in Zierikzee. Kracht training voor jongeren is prima, is het nieuwste inzicht. Maar wél onder begeleiding, zeggen onder zoekers. Waar sportscholen vroe ger alleen leden boven de 18 toe lieten, wordt nu jeugdfitness aan geboden voor jongeren vanaf 12 jaar. Onder begeleiding leren ze de juiste technieken, de goede houding bij de oefeningen en wat hun eigen lichaam aankan. Na een paar jaar kiezen veel jongens ervoor individueel verder te trai nen. „Ze spiegelen zich aan zo'n voetballer als Ronaldo, die met z'n ontblote lijf op foto's staat", zegt gastheer Richard Dekker van Basic Fit, waar veel jongeren trai nen. Angelique Baaij: „Ze gaan kijken naar ideaalbeelden en beslissen: 'zo wil ik er ook uitzien'." De winst zit hem niet alleen in het ui terlijk, verklaart clubmanager An- dré Rooijmans van Futuro Fitness in Terneuzen„De resultaten zijn soms spectaculair, maar wat wij nog het leukste vinden om te zien, is het groeiende zelfvertrouwen. Zeker bij de minder sportieve jon geren die wat te zwaar waren en een wat negatief zelfbeeld had den." Bij Futuro Fitness trainen zo'n 45 jongeren tussen de 23 en 17 jaar. „Sommigen ter ondersteu ning van een andere sport, ande ren om er goed uit te zien. Maar al tijd onder begeleiding", benadrukt de clubmanager. „Fitter en sterker worden." Dat is de reden die personal trainer Ivo van den Broeke vooral hoort van de vijf jongeren tussen de t2 en r8 die onder zijn begeleiding trainen bij CrossFit in Vlissingen. Sieb, Omri, Collin en Ezra vertel len wat hen ertoe bracht op hun veertiende de halters op te pakken bij sportschool Fitness Fitaal in Vlissingen. zaterdag 18 maart 2017 Deze jongens weten wat ze willen: een goed lij f Ezra Scheermeijer (18) Nieuw- en Sint Joosland gymnasium 6 „Ik ben net 18 geworden. Vier jaar geleden zocht ik naar een nieuwe uitdaging. Iets om naast het voetballen en mijn bijbaantje bij O'moda te doen. Binnen mijn vriendengroep is krachtsport niet echt een onderwerp, maar ik zag wel dat de belangstelling daarvoor onder jongeren toe nam. Je ziet het op social media en in tijdschriften." „Uiterlijk is ook onder jongens steeds belangrijker. Gezond zijn, er goed uitzien. Je uiterlijk zegt iets over je innerlijk. Dat je een scheve neus hebt, daar kun je niks aan doen, maar zorgen voor je lijf hoort erbij. Dat ge tuigt van een goede instelling. Het werkt twee kanten op. De discipline die ik ontwikkel door hier echt voor te gaan, kan ik ook buiten de sportschool ge bruiken." „De laatste tijd probeer ik meer spiermassa te krijgen. Ik eet meer, gebruik eiwitshakes, pak thuis boterhammen met pinda kaas, ik eet kipfilet, avocado's, veel fruit, veel groente. Maar geen snoep of chips. Ik drink zelden. Mijn ideale weekeinde is: lekker trainen en lekker uit rusten van de week. Als ik een week niet kan trainen, prima. Maar het moet niet langer duren dan een week. Ik mis het wel, dan." „Ik train heel gericht. Elke keer een andere combinatie spier groepen, drie keer in de week in de sportschool, twee uur per keer. En ook thuis nog een beetje. Ik heb een halterset voor dingen als schouders en buikspieren." „Soms kijk ik wel eens naar fo to's van jongens die aan kracht training doen op Instagram of naar filmpjes over fitness op Youtube. Van mezelf post ik niets. Ik vind het knap dat zij dat hebben bereikt, ik hoop dat ik iets vergelijkbaars ga bereiken, maar het zijn niet mijn grote voorbeelden. Mijn eigen motivatie is dat ik mezelf graag uitdaag. Goed presteren. Met squads ben ik van 20 naar 130 kilo gegaan, op de bank van 20 naar 90 kilo. Dat je er beter uit gaat zien, is mooi meegenomen. Misschien dat ik ooit meedoe met een wedstrijd, puur om te kijken hoe ik uit de vergelijking kom. Daar voor ben ik wel competitief ge noeg aangelegd."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 51