1 iV> f, H l 1 13 ischaligheid past goed bij mij, dan kan ik leer mezelf zijn 1 iet de Bruin rent het huis uit, de straat over naar zijn moeder. Het is i960. Drie jaar is hij. Zijn [vader is hem even uit het oog 'verloren. Midden op straat, de Herengracht in het centrum van Middelburg, rijdt een motor hem aan. Een ongeluk is zo gebeurd, ze ker met kleine kinderen. Dat weten alle ouders. Dat weet Piet. Hij heeft het zijn vader dan ook nooit kwalijk genomen. Wel blijkt het een be palend moment voor zijn verdere leven. Het leert hem hoe groot de verantwoordelijkheid is die volwassenen dragen en plant de kiem voor zijn levenslange twijfel aan zijn eigen verantwoordelijkheidsgevoel. Dat krijgt later nogmaals een knauw en weer heeft dat te maken met zijn vader: M.P. de Bruin, historicus, hoofd van het Zeeuws Documentatiecentrum en auteur van vele boeken over Zeeland. „Hij was getalenteerd, au todidact en heeft me veel geleerd over Zeeland: de ge schiedenis, de toekomst, de waarden - wat maakt Zee land Zeeland? De druk van het presteren had bij mijn vader wel een keerzijde, in de vorm van drank. Dat was bepalend voor mijn jeugd. Ik was een kind in de knel en loyaal naar mijn moeder toe. Zij had haar leven ten dien ste gesteld van het gezin, ze zorgde voor een degelijke opvoeding. De problemen waarmee mijn vader kampte, maakten me opnieuw duidelijk hoe groot de verant woordelijkheid is die je als volwassene draagt, zeker als je kinderen hebt. Daarom besloot ik zelf geen kinderen te willen." Hij aarzelt. „Misschien zat het ook al wel in mij, die twijfel of ik zo'n verantwoordelijkheid aankan. Zelfver trouwen is mijn hele leven al een enorm item voor mij. En niet alleen voor mij, dat zit in ons gezin. We zijn alle maal stressgevoelig, we hebben allemaal iets van som berheid in ons." „Klopt, die kwamen mijn leven binnen met Annelies, mijn vrouw. Zij had al kinderen uit een eerder huwelijk. Dat ik zelf geen kinderen wilde, betekent niet dat ik niks kon of wilde betekenen voor andere kinderen. We heb ben ook twee pleegkinderen gehad. Een tweeling, uit Middelburg. Ze hebben ongeveer vijfjaar bij ons ge woond. Dat is nu alweer 29 jaar geleden. En we hebben ooit een Turks jongetje opgevangen als een soort na schoolse opvang. „Nee. Er zijn genoeg kinderen op de wereld die mijn hulp kunnen gebruiken. Dat hoeven niet per se mijn ei gen kinderen te zijn." Het huwelijk met Annelies - onlangs vierden ze hun 30-jarige trouwdag - is één van de vele wendingen die het leven voor hem in petto heeft. Zijn broer is ge trouwd met haar zus. Zo leren ze elkaar kennen, halver wege de jaren tachtig. Piet heeft dan net zijn vriendin verloren. „We waren op vakantie op Ibiza. Ze ging in bad maar bleef erg lang weg. Toen ik ging kijken waar ze bleef, lag ze naast het bad. Overleden aan een koolmo noxidevergiftiging door een lek in een leiding." Zijn blik dwaalt weg. „Dingen kunnen verrassend uitpakken in je leven, met bijzondere gevolgen." Zo komt hij met Annelies terecht bij de Doopsgezinde Gemeente in Middelburg, om de hoek bij de Hofplein- kerk, waar hij opgroeide in de gereformeerde traditie. Een tijdlang ging hij niet meer naar de kerk, maar zoe kend naar zingeving ontdekken ze de Doopsgezinden. „Omdat het daar niet gaat over wat er letterlijk in de Bij bel staat, maar over hoe je daar zelf invulling aan geeft. Het is meer een oefenplaats: hoe doe je dat, geweldloos zijn, de vrede bewaren? De Doopsgezinde Gemeente is ook erg betrokken bij de omgeving waarin we leven. We houden gespreksdiensten over duurzaamheid, armoede, samenleven met moslims in deze tijd." „En wat voor mij heel goed werkt, is dat het minder massaal is, minder anoniem. We hebben voor Middel burg en Vlissingen samen zo'n zeventig leden, waarvan de helft actief. Dat kleinschalige past goed bij me. Dan kan ik meer mezelf zijn." Tijd om naar buiten te gaan, een wandeling door de Stromenwijk. De warme wandelschoenen heeft hij al aan en hij trekt nog snel een groene muts over zijn half lange grijze haren. Piet de Bruin wil even naar Park Toorenvliedt om het labyrint te laten zien dat dankzij hem in het park is aangelegd. Dat is in juni tien jaar gele den en dat wordt gevierd. Het labyrint, legt hij onderweg uit, is aangelegd in de klassieke vorm, met zeven ringen. En dus heel veel wen- dingen, ruim twintig. „Vergelijkbaar met mijn leven. Als ik er doorheen loop, neem ik bewust momenten uit mijn leven erin mee. Het labyrint biedt me troost. Je blijft doorlopen, net als in het leven." „De hagen zijn laag, maar ik stap er nooit overheen, ik stap nooit uit het labyrint. Misschien is het een test voor mezelf: het vertrouwen hebben dat je door kunt lopen. Of omgekeerd: als je uit het labyrint stapt omdat het te moeilijk is, stap je dan ook zomaar uit het leven? Of ga je de confrontatie aan?" Hij onderbreekt zijn uitleg en verlaat het pad door het park. Een buiging in de struiken en hij komt terug met een fïjngeknepen bierblikje. Drie meter verderop staat een afValbak. Zo, opgeruimd staat netjes. Rommel kan hij niet laten liggen. Het papieren zak doekje grist hij ook mee. Hij wandelt in Park Tooren vliedt veel met zijn hond. „Vaak ben ik de snuffelaar." „Nee, dat helpt toch niet; oprapen en weggooien, dat helpt wel. En het is gelijk gymnastiek, het houdt me fit." Hij lacht zijn kenmerkende hoge, wat verlegen lach. „Annelies heeft wel eens gezegd: 'Het moet geen obses sie worden'. Dat is het ook niet. Ik maak er geen punt van." „Dat is waar, het is bijna een automatisme. Ik heb eens een ideetje naar de gemeente Middelburg gestuurd: ik maak tijdens mijn wandelingen met de hond de straten schoon, dus kan in ruil daarvoor de hondenbelasting dan wat omlaag? 'Dat staan de reglementen niet toe', luidde het antwoord. Dat had ik natuurlijk wel ver wacht. Het was ook maar een dolletje. Maar misschien ook een zaadje, en zet het mensen aan het denken." Want de wereld mooier maken is wel een belangrijke drijfveer. Niet dat hij met hoogdravende idealen die wijde wereld in trekt, die is hem te groot. Piet de Bruin voelt zich op zijn gemak als het - net zoals in de kerk - kleinschalig is. „Dan blijft het overzichtelijk. Dan zie ik direct het resul taat en dat stimuleert me bij wat ik doe." „Misschien wel ja. Ik heb veel dingen meegemaakt. Spontaniteit is moeilijk voor mij. Ik voel altijd die twijfel in mezelf: kan ik de verantwoordelijkheid aan? Het is diezelfde vertrouwenskwestie die door mijn hele leven een rol speelt." „Die persoon ben ik óók. Maar voor mijn harmonie moet ik hard werken. Het kost me moeite om mijn yin en yang in evenwicht te houden. Annelies vindt dat ik sterk ben. Maar het komt mij niet aanwaaien. Ik ben nooit een snelle leerling geweest. Op school was ik een faalangstig kind." Bij het labyrint zet hij zich neer op een bankje. Hij wijst op de bloesem in de bomen ernaast: nog zo'n voor beeld van hernieuwd leven. „Redelijk, ik was geen hoogvlieger. Na de mavo ging ik naar de havo, maar dat liep niet. Ik was op zoek naar me zelf. Ik stortte me vol overgave op yoga en raakte in een jeugdpsychose. Later ging ik naar de Christelijke Peda gogische Academie om kleuterleider te worden. Ik was één van de twee eerste jongens op de school die dat wil dern is dat gelukt? „Nee, ook dat liep anders. Ik had moeite met groepen van 25 kinderen. Daarom koos ik voor Vijvervreugd, dat later Arduin werd, en ging daar bij de dagbesteding werken. Weer die voorkeur voor kleinschaligheid. Dat heb ik 25 jaar gedaan. In 2004 stapte ik over naar MEE Zeeland, voor ondersteuning van mensen met een be perking. MEE bestaat niet meer en nu ben ik op zoek naar ander werk." „Met al die wendingen kun je zeggen: mijn leven is een labyrint. Net als in het echte leven kun je hierin het gevoel hebben dat je verdwaalt. Maar er is een groot ver schil met een doolhof: daarin 'zoek' je de weg, in een la byrint 'volg' je de weg." Hij wijst naar de bochtige hagen. „Weet je, wendin gen zijn ook heel mooi. Ik heb vroeger gevoetbald, bij Middelburg Zaterdag. Ik was een allrounder en kon re delijk keepen. Mijn jeugdidool was Johan Cruijff. Juist vanwege zijn wendingen. Die sierlijkheid, die schoon heid!" zaterdag 18 maart 2017 GO u Toch hebt u kinderen, en kleinkinderen. Hebt u dan nooit het gevoel gehad: waar maak ik me druk over? Waarom ben ik zo bang voor die verantwoor delijkheid? Waarom spreekt deze kerk u wel aan? -Piet de Bruin Ergert u zich aan al dat zwerfvuil? Het lijkt wel een routine. U bent adviseur van het wijkteam en lid van de ver- keerswerkgroep 't Zand/Stromenwijk. U zet zich in voor leefbaarheid, milieu, de medemens. Waarom be perkt zich dat tot uw directe omgeving? Is dat ook de reden dat u altijd in Middelburg bent blij ven wonen? Tegelijkertijd zien veel mensen u vaak inde wijk, ver schijnt u op allerlei bijeenkomsten in de gemeente, neemt u publiekelijk het woord. Gisteren is een wandel ommetje door de wijk geopend waaraan u heeft meege werkt. U komt dan zelfverzekerd over. Kon u wel goed meekomen op school?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 50