m-rv* t II Plein 1940 maand lang muzikaal hart van Middelburg Romeinse vondsten bij Domburgse molen 7 'Julius fecit', 'Julius heeft het gemaakt', vermeldt een Romeinse potscherf, onlangs gevonden in Domburg. Het ontsluit weer een stukje van Domburgs rijke historie. VOOR DE BESTE SERVICE Sportproject in Veere gaat van start Moet je voelen hoe glad, noodt archeo loog Bernard Meij- link. Hij wrijft met een vinger over de Romeinse scherf. Het rode aarde- werk ziet eruit alsof het twee de cennia geleden bij een Zweeds woonwarenhuis is vervaardigd en niet twee eeuwen na Christus. Maar de signatuur van maker Ju lius verraadt dat dit restant van een kom niet uit Zweden komt maar uit Noord-Gallië. Zo'n 200 jaar geleden daar gemaakt en uiteindelijk in Domburg gebruikt. Daar rustte het vele honderden jaren in de bodem bij de Dom burgse molen, tot de Walcherse Ar cheologische Dienst (WAD) het aan de vergetelheid ontrukte. Het wordt in ieder geval opgenomen in een nieuw boekje over archeologie in Domburg, geschreven door ar cheologen van de WAD. De ge meente Veere wil bureau Terra Cotta Incognita de opdrachten voor Domburg was waarschijnlijk een havenstadje het boekje geven en heeft daar 22.000 euro voor uitgetrokken. „Domburg heeft zo'n rijke histo rie. Er zijn hier interessante arche ologische vondsten gedaan", vertelt wethouder Chris Maas. „Maar veel blijft verborgen. Onder de grond of in depot. Met dit boekje willen we die geschiedenis een gezicht geven. Want het Domburg van nu komt ergens vandaan. Wat is hier ge beurd?" Twee hoofden buigen zich over het restant van een maalsteen van basaltlava (tefriet). Maas en Meij link proberen zich voor ogen te ha len hoe die ooit gebruikt is. Meij link: „Uit onze vondsten kunnen we afleiden dat hier een vorm van bewoning is geweest. Dat zou een klein boerderijtje kunnen zijn. We hebben komscherven gevonden, een deel van een wrijfschaal en dit stuk van een maalsteen. Gebruiks voorwerpen dus. In die wrijfschaal of vijzel maakten de Romeinen bij voorbeeld hun vissaus Garum. Die werd verhandeld in het hele Ro meinse rijk. Op die maalsteen werd het tarwe vermalen om brood te bakken." Hij pakt een dik stuk aar dewerk, afgerond van vorm. „Een dakpan waarschijnlijk. Zwaar hè. Dat zou betekenen dat hier geen houten hutjes hebben gestaan." Enthousiast: „Het is voor eerst bij mijn weten dat we zo ver landin waarts Romeinse vondsten hebben gedaan. Domburg was waarschijn lijk een havenstadje. De Romeinen hadden er een vloot." In overleg met de gemeente wordt nu bekeken of er verder ge zocht wordt en wat er verder ge beurt. „We brengen in kaart wat we hebben gevonden en wat we nog verwachten. Dat kunnen we aflei den uit de grondlagen die we met proefboringen naar boven halen. Vaak laten we de rest ongemoeid, in situ. Dan worden grond en eventu ele andere resten niet verstoord." Hij stopt de gevonden schatten terug in het plastic en grijnst tevre den. „Zo deze gaan straks in depot bij Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland. Maar ze komen in ieder geval in het boekje. Dan blijven ze zichtbaar." Het boekje schetst een beeld van Domburg aan de hand van vond sten. Van de Romeinse tempel Ne- halennia, de vroeg-middeleeuwse handelsnederzetting Villa Walich- rum en de ringwalburg tot de late middeleeuwen met kerk en am bachtsheren. Dé lampenwinkel van Zeeland Kanaalstraat 45 optiek de |onge MONTEUR AAN HUIS NODIG? Op juni komt er een podium te staan aan de zuidkant van Plein 1940. Dat is een initiatief van de vier muziekfestivals die die maand in Middelburg worden gehouden: Volkoren, Zeeland Jazz, Stadsfees ten en het Kamermuziekfestival. Die vier festivals willen al langer sa menwerken op het gebied van pro motie en publiciteit. Tijdens ge sprekken daarover ontstond, aldus Jack van Aspert (Zeeland Jazz), het idee om ook wat meer samen te doen. „Zo kregen we het idee voor het podium." Vervolgens benader den ze de horeca die aan de zuid kant van het plein is gevestigd. Vol gens Van Aspert reageerden die en thousiast op het idee voor een po dium van tien bij vijf meter aldaar. ledereen mag straks laten zien wat ze in huis hebben Zij huren het podium en zo'n 100 stoelen die opgesteld kunnen wor den op het plein. Iedereen kan gebruik maken van het podium. „Leerlingen van de muziekschool, een beginnend bandje of een gelegenheidsgezel schap, ze mogen daar optreden en laten zien wat ze in huis hebben. We willen er een traditie van ma ken." Daarmee sluit het plan aan bij het streven van Middelburg 800 om met initiatieven te komen die duurzaam zijn en waarbij wordt sa mengewerkt. DOMBURG Ruim 1.100 Sport-Doe Mee-boekjes zijn gisteren uitge reikt op Veerse basisscholen. Leer lingen van de groepen drie tot en met acht kunnen bij sportclubs gratis meetrainen in de maanden april en mei. Sinds vorig jaar kun nen ook volwassenen meedoen aan het project. Dertig Veerse sport clubs en drie verenigingen uit Vlis- singen en Middelburg doen mee. Het project begon in 2010 met twintig clubs om schoolkinderen kennis te laten maken met verschil lende sporten. De organisatie is in handen van René Ouwerkerk van Stichting Welzijn Veere en Sportpasprojectleider Wilbert Koole. Info: www.welzijnveere.nl. zaterdag 18 maart 2017 WA Oude scherven komen boven Annemarie Zevenbergen Domburg De pas gevonden potscherf met de tekst 'Julius fecit', foto'sruben oree -Bernard Meijlink, archeoloog Bernard Meijlink met de Romeinse scherven. www. licht en leuk.nl Lampen moeilijk? Wij brengen verlichting! Oost-Souburg Lange Vorststraat 40, 4461 JP Goes Tel.: (0113) 21 12 72 www.optiekdejonge.nl L E C T R O Kanaalstraat 44 Oost-Souburg - 0118-471777 - www.avaelectro.nl Vier muziekfestivals zorgen er voor dat er elk weekend in juni meerdere optredens zijn op Plein 1940. Daarnaast kunnen ook anderen gebruik maken van het tijdelijke podium dat daar komt. Emile Calon Middelburg - Jack van Aspert, Zeeland Jazz

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 44