w' Veel sterfte bij terugzetten vis 5 112 NIEUWS Auto botst op vrachtwagen Loods met dieren in brand 'Scharensliep' licht vrouw op De bekroonde fotografe Cynthia Boll volgde vier mensen in de bedreigde stad Jakarta. „Wat betekent het om te wonen in een zinkende stad?" Jakarta zinkt jaarlijks 7,5 tot 25 centimeter dieper in de gol ven. In dit tempo, en als er niets concreets tegen wordt ondernomen, is binnen der tig jaar een derde van de stad verzwol gen. Maar de dertig miljoen inwoners lijken zich daar nauwe lijks druk om te maken. De meesten beseffen niet eens welk gevaar op de loer ligt, zegt Cynthia Boll. De bekroonde foto grafe (Zilveren Camera in 2015) volgde vier in woners gedurende een jaar intensief, en heeft met haar project de dreiging van de bo demdaling blootgelegd. Het resultaat was tot dusver alleen te zien in een ex positie in de bedreigde stad zelf. Maar Dat water gaat nooit meer weg! Maar dat besef is er écht niet nu komt een belangrijk deel van die fo to's en film naar het Watersnoodmu seum in Ouwerkerk. De bijzondere thema-expositie wordt 22 maart offici eel geopend door de ambassadeur van Indonesië en schrijfster Marion Bloem. Jakarta, de mensen achter de Zeemuur is een heel jaar te bezichtigen. De hoofdoorzaak van de bodemda ling in Jakarta is de winning van grondwa ter, om het alsmaar groeiende inwonertal van drinkwater te kun nen voorzien. Een con sortium van Neder landse bedrijven zoekt samen met Indonesi sche ingenieurs naar een oplossing. Een masterplan ligt klaar, maar concrete stappen worden vooralsnog niet geno men. De 12-jarige Alda, visser Pak Lukman, de zwangere moeder met drie kinderen Ibu Sarmini en de al oudere toeristengids Pak Sumari lijken daar allerminst wakker van te liggen, ervoer Boll. „Het leven van alle dag is voor hen en miljoenen stadsgenoten al moeilijk genoeg. Ze hebben in het regen seizoen te kampen met rivieren die buiten hun oevers treden. Maar dat water komt en gaat ieder jaar weer en daar hebben ze mee leren leven. Alleen als de stad zinkt, zinkt de zeewering (een veertig jaar oude muur) mee. En als de zee daar straks overheen slaat, gaat dat water nooit meer weg! Maar dat besefis er écht niet. Ik heb genoeg mensen gehoord die zeggen: ik woon in het zuiden, daar heb ik dan geen last van." Boll is blij dat haar werk nu een jaar lang ook in Ouwerkerk te zien zal zijn en zo kan bijdragen aan het bewustzijn van de be dreigende bodemdaling en zeespiegelstij ging. „In het Watersnoodmuseum staan de persoonlijk verhalen rond de Ramp in 1953 centraal. Mijn project is óók vooral het ver haal van de vier mensen die ik heb ge volgd." Boll wil als vervolg de dreiging van het water in wereldsteden in beeld bren gen. „New Orleans, Tokio, Venetië, Mexico City; wat betekent het om te wonen in een zinkende stad?" VMBO MBO HBO www.scheepvaartentransportcollege.nl Van de ondermaatse tong die bij elektrisch vissen mee aan boord en komt en daarna wordt terugge zet in de Noordzee, overleeft 29 procent. Bij schol is dat 15 procent. Dit blijkt uit onderzoek van Wageningen Marine Research naar de overlevingskansen van ondermaatse platvis in de puls visserij. Het onderzoek is uitge voerd in opdracht van de Coöpe ratieve Visserijorganisatie. Door de aanlandplicht mag on dermaatse vis van soorten waar voor een quotum geldt, niet meer overboord worden gekieperd. Er kan een uitzondering worden aangevraagd voor soorten waar van is bewezen dat die een goede overlevingskans hebben als ze worden teruggezet. Daarom heeft de Coöperatieve Visserijorganisa- tie onderzoek laten doen naar tong, schol en schar. Van ondermaatse vis heeft tong de grootste overlevingskans (29 procent). Schar (16 procent) en schol (15 procent) veel minder. Vissen sterven vooral door zuur stofgebrek en wondinfecties. Ook de temperatuur van het zeewater is van invloed: hoe warmer, hoe meer sterfte. Opleidingen voor havens - scheepvaart - transport - proces en ZATERDAG OC MAART 10.00-u.oouur LU PlrlMIY I maintenance zaterdag 18 maart 2017 KAPELLE Op de A58 heeft gisterochtend vroeg een ongeval plaatsgevonden in de richting van Vlissingen. Een auto botste achter op een vrachtwagen. De be stuurder van de auto moest naar het ziekenhuis. De rij stroken richting Vlissingen waren korte tijd afgesloten. Het ongeval gebeurde rond 05.00 uur net na de Vlake- tunnel. De brandweer en ambulance waren ter plaatse. De rijbaan werd schoongemaakt en de auto weggesleept. De weg werd om 07.00 uur vrijgegeven. WOLPHAARTSDIJK In een loods met dieren aan de Bouwenputseweg in Wol- phaartsdijk is gistermiddag brand ontstaan. De dieren konden veilig naar buiten worden gebracht. Er waren geen mensen aanwezig in de loods. Rond tien over vier 's mid dags werden de alarmdien sten gewaarschuwd. Drie blusvoertuigen, een ladder wagen en een waterwagen rukten uit. Net na half vijf werd het sein 'brand meester' gege ven. Volgens de Veilig heidsregio Zeeland betrof het een kleine brand. Hoe de brand is ontstaan is nog onduidelijk. HULST Een vrouw (94) uit Hulst is gisteren opgelicht door een man die zich voordeed als scharenslij per. Hij ging er met de in houd van haar portemon nee vandoor. De politie ont ving gisteren om 11.20 uur een melding van de oplich tingstruc. Agenten gingen naar de man op zoek, maar vonden hem niet. Het gaat om een man van ongeveer 60 jaar oud met een nor maal postuur. Hij heeft grijs haar en een grijze lange jas. Hij sprak accentloos Nederlands. De politie waarschuwt waakzaam te zijn voor zogenaamde bab beltrucs. Dieven proberen daarmee met een smoes binnen te komen bij men sen. Watersnoodmuseum Marcel Modde Cynthia Boll, fotografe A Jakarta zinkt. Inwo ners kampen dagelijks met de gevolgen en de dreiging van het water. FOTO CYNTHIA BOLL SCH EE PVAART en TRANSPORT COLLEGE Frank Balkenende Vlissingen Kijk voor alle opleidingen en de locaties op de website. De HBO-opleidingen worden verzorgd door Rotterdam Mainport University.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 42