Senioren zijn een gemakkelijke prooi Antropoloog en theoloog uit Renesse vertelt over zijn boek DELTA GAAT VERDER IN DUURZAAMHEID 'ik 4 Krijn van der Jagt eet als het even kan een hapje mee met primitieve stammen. Tussendoor spoort hij mensen aan de Bijbel op een moderne manier te lezen. DELTA In februari was hij nog in Tan zania. Te gast bij ongeveer de laatste stam van jagers en ver zamelaars ter wereld. Zijn eerstvolgende reis leidt naar Italië, waar hij colleges geeft aan een in ternationale groep van vertaaldes kundigen. Tussendoor is theoloog en antropoloog Krijn van der Jagt uit Renesse op dinsdag 21 maart in Zierikzee. Daar geeft hij een lezing over zijn boek De weg omhoog. Een antropologische lezing van de Bijbel. In zijn boek gaat Van der Jagt op zoek naar de mens achter de Bij bel. Want dat is niet één boek maar eigenlijk een kleine biblio theek: een verzameling van alle maal kleine boeken of rollen. Die zijn geschreven in een periode van zo'n duizend jaar, waarin wisse lend tegen God, de mensheid en de wereld werd aangekeken. „Die Bijbel is niet zomaar uit de lucht komen vallen. Het is het product van een evoluerende geest." Neem Jezus in de tijd dat het christendom de officiële gods dienst werd in het Romeinse Rijk. „Toen zijn ze Jezus veel meer gaan propageren als een geweldige krachtpatser. Een machtige god voor wie iedereen moest buigen. En dus niet als de man die eerder zei: 'Als iemand je op de ene wang slaat, keer hem dan de andere toe'. Jezus had namelijk heel radicale uitspraken. Maar een hoop huma nistische idealen uit het evangelie zijn ondergesneeuwd." Van der Jagt neemt zijn lezer mee door de tijd. Probeert mensen met zijn boek te bewegen om de Bijbel op een moderne manier te lezen. Dat wil zeggen: selectief en met de historische context voort durend in gedachten. Je telkens bewust zijn van de achtergrond van de schrijvers in die tijd. Dat zijn op zich geen nieuwe inzich ten, geeft de Renessenaar aan. Maar 'De weg omhoog' combi neert een heleboel inzichten uit de bijbelwetenschap en antropologie op een manier die voor een breed publiek toegankelijk is. „Ja, dat vind ik belangrijk. Misschien is het zelfs wel een soort missie van me om mensen vandaag de dag te la ten begrijpen dat de Bijbel een heel oud boek is, die je niet letter lijk kunt opvatten. Je kunt de Bij bel niet op een fundamentalisti sche manier lezen, want dan krijg je de gekste dingen. Zo heeft de schepper God op een gegeven mo ment tegen het volk Israël gezegd: 'Je kan al die mensen in Kanaan wel uitroeien. Als je dat letterlijk neemt, geloof je toch in een hele rare God?" De op Tholen geboren Van der Jagt (72) reisde ja renlang de wereld rond. Als vertaaladviseur van de Wereldbond van Bij belgenootschappen werkte hij onder meer in Afrika (waar hij ook een tijd woonde) SL en Centraal-Azië. Na zijn pensio nering in 1992 streek hij in Re nesse neer. Wat je pensionering noemt trouwens. Nog altijd maakt Van der Jagt zo'n twee reizen per jaar. Om te helpen bij bijbelverta- Alsjedat letterlijk neemt, geloof je toch in een hele rare god? lingen en om, als het even kan, aan te schuiven bij de één of andere primitieve stam. „Exotische volke ren zijn mijn grote passie." De lezing van Krijn van der Jagt op dinsdag 21 maart wordt gehou den bij de Odd Fellows in het Ja- cobshofje in de Sint Domuststraat 53 in Zierikzee. De bijeenkomst is vrij toegankelijk voor alle belang stellenden. Aanvang 20.00 uur. „Donderdag zijn er weer accu's gestolen", zegt de voorzitter van de bewonerscommissie. „Sinds een week of vier worden er fiet sen, elektrische fietsen en scooters gestolen. Vorige week woensdag zijn de eerste accu's uit scootmo- bielen gehaald." De politie heeft inmiddels een onderzoek inge steld. De accu's zijn gestolen uit de bergingen van flat A en B. Daar ko men snel camera's te hangen, zegt Van Ijk. „De sloten kun nen we niet vervangen, omdat iedereen zijn sleu tel zowat drie keer heeft laten bijma ken." De scootmobielen zijn afkomstig van Welzorg, aanbieder van onder meer rolstoelen, rollators en aange paste auto's. Het bedrijf heeft een winkel en uitleen- punt aan de Noord straat in Axel. Persvoorlichter Mi chael van Nieuwkasteele heeft de diefstal van scootmobielaccu's nooit eerder meegemaakt. „De dieven hebben ook de bedrading meegenomen. Daarom vermoe den we dat het om het koper te doen is." Hij vindt de diefstallen 'verschrikkelijk'. „Dat is stelen so wieso, maar zeker bij deze doel groep. Die mensen zijn afhanke lijk van hun scootmobiel." De diefstallen zijn verschrikkelijk. Die mensen zijn afhankelijk van hun scootmobiel Volgens een woordvoerder van de politie komt diefstal van scootmobielaccu's vaker voor. Of dieven vooral uit zijn op het koper, weet hij niet. Wel dat ook ac cu's van elektri sche fietsen ge liefd zijn bij cri minelen. „Die ven weten dat er bij bejaarden wat te halen valt. Kijk maar naar de bab- \w beltrucs. Seni oren zijn een makkelijke prooi." zaterdag 18 maart 2017 Bijbel komt niet uit de lucht vallen Esme Soesman Zierikzee Krijn van der Jagt De weg omhoog Jp ^"«"'n'poltSótlu SBL— fea'Ö van de Bijbel fiQffht - Krijn van der Jagt 4 Krijn van der Jagt houdt zijn lezing in het Jacobs- hofje in Zierikzee. foto dirk- jan gjeltema •*0 mm s.1- verbindt DELTA levert nu al uitsluitend 100% groene stroom uit wind en biomassa. Maar we gaan verder en zien de elementen wind, zon en water als onuitputtelijke bronnen van energie. Op grote schaal, maar ook lokaal, in jouw wijk, dorp of stad. We ondersteunen lokale initiatieven, zoals in Groede, Oostburg en Brouwershaven, waar bewoners op een dak in de buurt samen de zon als energiebron benutten. Tegelijkertijd geloven we in de rol van eb en vloed als continu beschikbare bron van energie. Samen met de Rabobank en andere partners maken we in het project Energieke Regio mogelijk dat energie-adviseurs de helpende hand bieden aan ondernemers, instellingen en verenigingen bij het verduurzamen van hun gebouwen. DELTA gaat verder! Bekijk hoe DELTA ook verder gaat in Educatie, Leefomgeving, Techniek en Aanbod op DELTA.nl/DELTAgaatverder „Het is echt heel erg. Twaalf accu's gestolen uit zes scoot- mobielen. Wie dit gedaan heeft, moet een sleutel van de fietsenberging hebben. Er waren geen inbraaksporen te zien." Rini van Uk gruwelt ervan dat bewoners van senio rencomplex De Veste aan het Oostelijk Bolwerk in Terneuzen hun voertuigen niet veilig in hun berging kunnen zetten. Bob Maes Terneuzen -Michael van Nieuwkasteele

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 41