de markt EEHBesHEET Slechte tijd mosselsector Krijn van der Jagt wijst de weg omhoog Broederstrijd In de visserij was 2016 een jaar van uitersten: beroerd voor de mosselsector, maar bijzonder goed voor wie op platvis en garnalen viste. zaterdag 18 maart 2017 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl Antropoloog en theoloog uit Renesse schrijft boek over de bijbel. ZEELAND 4 De broers Martijn en Thijs Rentier spelen vandaag tegen elkaar bij Duiveland-SKNWK. ZEELAND 22 Theo Giele Vlissingen De Nederlandse kottervisserij heeft een uitzonderlijk goed jaar achter de rug. Ten opzichte van 2015 steeg de winst van 41 miljoen naar 88 miljoen euro. De lonen van de op varenden gingen in totaal met liefst 46 procent omhoog. Deze cijfers zijn gisteren gepre senteerd door Wageningen Univer sity Research. „De forse stijging van het nettoresultaat van de kot tervisserij kwam door een combi natie van hogere visprijzen en la gere brandstofprijzen. De gasolie- prijzen daalden met 16 procent en aanvoerprijzen van de drie belang rijkste soorten in de kottervisserij, tong, schol en garnalen, stegen", al dus de onderzoekers. Vooral voor garnalen werd veel meer betaald. De aanvoerprijs steeg met 105 pro cent naar ongeveer 7,30 euro per kilo. De prijs voor schol steeg met 10 procent tot 1,70 euro per kilo en die van tong boekte een bescheiden winst van 2 procent tot 11 euro. Mosselsector Er was niet alleen reden tot gejuich. Voor de mosselsector is 2016 juist een bijzonder slecht jaar geweest: minder aanvoer en een lagere prijs leidden tot een halvering van de omzet aan mosselen. Die bleef ste ken op 30 miljoen euro. „Zowel de aanwezigheid van tetrodotoxine (TTX) aan het begin van het mos selseizoen als het toegenomen aan bod van mossels in rondom gelegen landen droegen bij aan deze forse omzetdaling", aldus de onder zoekers. Het gevolg was dat de meeste bedrijven in de mos selsector het afgelopen jaar quitte speelden of verlies leden. De visserij kampt met een aantal onzekerheden voor de toekomst. De Brexit kan slecht uitpakken voor de visserij. Het uittreden van het Verenigd Koninkrijk uit de EU 'kan een forse stempel gaan drukken op de economische prestaties van de Nederlandse visserijsector'. „Zowel de kottervisserij als de trawlervis serij (voor makreel, horsmakreel en haring) waren de afgelopen jaren voor een groot deel van hun aan voer afhankelijk van de visserij in Britse wateren." Een combinatie van hogere visprijzen en lagere brandstofprijzen - Wageningen University In Europees verband speelt' de discussie over handhaving van het verbod op elektrisch vis sen met de pulskor. Dankzij ont heffingen mag deze techniek nu worden toepast. Vissen met de pulskor heeft de kottersector er bo venop geholpen doordat het veel minder brandstofkost dan traditi onele boomkorvisserij. Van de 280 Nederlandse kotters vissen zo'n 75 schepen elektrisch. Ten slotte kan de aanlandplicht van bijvangst een negatieve invloed hebben op het be drijfsresultaat van de zeevisserij. Kottervisser beleefde topjaar 3S I 1 FOTO RUBEN OREEL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 38