4 Sunweb 0 30 Kopman Michael Matthews hoopt vandaag in Milaan-San Remo op de eerste Tom Dumoulin: Dit is de wedstrijd die Matthews het beste ligt Voor de tweede keer in zijn loopbaan rijdt Michael Matthews (26) vooreen ploeg met een sterke Nederlandse tint. Vandaag in Milaan-San Remo is het showmannetje uit Australië één van de grote favorieten voor de zege. Soms rijdt Michael Matthews een rondje en besluit hij in een opwelling opeens een afslag te nemen. Van Monaco, zijn woonplaats, trekt hij dan richting San Remo. Niet dat de omgeving daar nou perfect is om te trainen. Veel te druk, auto's met hijgerige bestuurders, uitlaat gassen. Maar toch heeft die plek een magnetische waarde vanwege het wielermonument dat het klas sieke seizoen inluidt. „Ik ken de wegen, en toch wil ik ze dan nog een keer zien", zegt Matthews. Het mag duidelijk zijn. De Prima- vera zit al jaren in zijn geheugen ge kerfd. Twee jaar geleden werd hij er al eens derde achter John Degen- kolb en Alexander Kristoff. En in zekere zin is hij bij Sunweb (voor heen Giant-Alpecin) de opvolger van de winnaar van toen. Matthews won in alledrie de grote rondes een etappe, maar nog nooit een klassieker. Wat zou de zil veren medaillewinnaar op het WK van 2015 vanmiddag graag zijn fiets als eerste over de streep drukken. „De concurrentie is moordend. Met Peter Sagan en Greg Van Avermaet is dit een unieke generatie klassieke renners. Maar ik geloof dat ik kan winnen. Van alle klassiekers ligt deze koers mij misschien wel het beste." Massasprint Hij houdt van koersen in Italië. Vraag hem naar het specifieke ka rakter van de lenteklassieker en Matthews begint te lachen. „Het is een lange, lange, lange dag op de fiets. Wachten, geduldig zijn, daar gaat het om. Ik vertrouw op mijn sprint, maar kan ook iets proberen op de laatste heuvel, de Poggio. Want als ik eerlijk ben: een man als Marcel Kittel ga ik niet kloppen in een massasprint." Terug in Nederlandse loondienst is hij. In 2011 maakte hij zijn debuut als prof voor Rabobank, in een team met Oscar Freire, Robert Gesink, Bauke Mollema en Luis León San chez. Na twee jaar verruilde hij de bankiersploeg voor Orica-Green- Edge, waar hij zich ontwikkelde tot een van de grote mannen van het peloton. Omdat die ploeg zich op het ron- dewerk gaat richten met de talent volle broers Yates en de Colombi aan Chaves, en er met Simon Ger- rans eenzelfde type rondreed, trok Milaan - San Remo Etappezeges Matthews afgelopen winter naar Sunweb. No hard feelings, maar hij wil een leger van trouwe knechten om zich heen hebben. „Ik ben 26 jaar en wil oogsten de komende seizoenen", legt Matt hews uit. „Deze jaren zijn bepalend voor hoe ik uiteindelijk zal worden herinnerd." Daarom bleef hij de voorbije winter ook in Europa en zocht hij niet zijn familie en vrien den op in het Australische Can- lk vertrouw op mijn sprint, maar ik kan ook iets proberen op de laatste heuvel, de Poggio berra, zijn geboortestad. „Het is daar vaak 45 graden. Dat verschilt te veel met het weer in de races die ik graag wil winnen." Toekomst Opofferingen. Matthews zucht. In Monaco voelt hij zich eigenlijk niet helemaal thuis. En zijn vrouw, een Slowaakse, ook al niet. Maar voor (goedbetaalde) wielrenners is het prinsdom op zich wel ideaal. „Mo- KOPMANNEN HELPEN ELKAAR zaterdag 18 maart 2017 GO 'Bling' wil nu oogsten Pim Bijl Sanremo X* Milaan Pavia Campo Ligure Turchino Genua Le Maniej Ceriale,^ poggio CZihmssa T ncrw ueria Cipressa San rï""" I Le Manie Remold (318m) Poggio Turchino (318m) Poggio Turchin (532m) ry dsm m iREMSON O km 291 km Vuelta: 2013 (2x) en 2014 Giro: 2014 en 2015 Tour: Michael Matthews won nog geen 'monument', maar wel al zes etappes in een grote ronde: 3 in de Vuelta, 2 in de Giro en 1 in de Tour. Zijn beste prestatie in Milaan- Sanremo: 3de (in 2015). - Michael Matthews Daan Hakkenberg SAN REMO Tom Dumoulin was twee jaar geleden in Milaan-Sanremo bovenop de Poggio de laatst over gebleven ploeggenoot van John Degenkolb. De laatste 6 kilometer tot de finish moest de Duitser het zelf doen en dat was hem wel toevertrouwd. Degen kolb rijdt intussen voor Trek, maar met Michael Matthews wil Dumoulin vandaag het kunststukje herhalen. „Michael is een van de favorieten", stelt Dumoulin. „Hij kan goed bergop en is een van de best klimmende sprinters. Milaan - Sanremo is de wedstrijd die hem het beste ligt." Al in december bij het eer ste trainingskamp in Spanje staken de kopman nen en wegkapiteins van Sunweb de koppen bij el kaar. Dumoulin, Barguil en Matthews kwamen tot een aanvalsplan voor het sei zoen onder de noemer 'één voor allen, allen voor één'. Het komt er op neer dat de kopmannen elkaar bijstaan in hun persoonlijke grote doelen. Barguil moest geblesseerd afzeg gen, maar Dumoulin staat in de 300 kilometer tussen Milaan en Sanremo tot dienst van Matthews. Du moulin: „Wij zijn geen BMC. Als je ziet wie die opstel len, dat is nog net wel wat beter dan wij. Om resulta ten te halen, investeren wij in kopmannen die ook heel veel geld kosten. Dat gaat ten koste van renners die eronder zitten, de onder steuning. Daarom moeten wij onze kopmannen inzet ten om elkaar te helpen. Dat wordt mijn rol hier. Ik weet dat Milaan-Sanremo voor Michael het hoofd doel van het voorjaar is. Dus ik wil er heel hard mijn best voor doen. Voor hem."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 30