Conclusies Cursus 'auto te water' bepleit Carolijn Visser voor E. du Perronprijs genomineerd Lobbydossier is het Zeeland Pact 2 MAIKEL HARTE Column De kruitdampen van de ver kiezingen zijn opgetrokken en er wordt opgelucht ademgehaald dat Wilders niet heeft gezegevierd. Ach, al had hij gewonnen, dan was hij toch niet onze premier geworden. Niemand wil met hem regeren en zelf wil hij het hoogstwaarschijnlijk ook niet, althans hij wekt niet bepaald die indruk. Dat is aan één kant jammer. Zo blijf je altijd iemand houden die aan de zijlijn heel hard staat te schreeuwen, maar eigenlijk nooit in de basis wil staan, terwijl juist in de basis staan het grootste af breukrisico met zich meebrengt. Kijk maar naar de PvdA: vier jaar lang hebben ze geregeerd met de WD, maar de WD is de grote 'winnaar', de PvdA de grote verlie zer. Dat is toch bizar en eigenlijk ook wel sneu? Ik blijf politiek dan ook maar een moeilijk spelletje vinden. Je moet vooral voorzichtig zijn met het trekken van conclu sies. Gisteren zag ik weer een conclu sie die mijn wenkbrauwen deed fronsen. In de krant stond een kaartje met alle gemeenten van Nederland, waarbij uitgelicht werd welke partij in welke ge meenten de meeste stemmen had. Er werd geconcludeerd dat de 'pro teststem' en dus de grote onvrede zich vooral manifesteert in de grensstreek, omdat in veel grens gemeenten de PW of de SP als grootste partij uit de bus kwam. Dat mag dan aan de Duitse grens zo zijn, maar niet aan de Belgische. Nergens in Zeeuws-Vlaanderen of Brabant en ook niet in de rest van Zeeland is de PW of de SP de grootste geworden. Zo zie je maar weer, we worden vanwege de krimp vaak in één adem genoemd met (Oost-) Gro ningen en (Zuid-) Limburg, maar het is hier toch weer anders. Mis schien wel omdat hier de werk loosheid zo'n beetje het laagst van Nederland is, daar zowat het hoogst. Ik hoop dat we dan toch één conclusie mogen trekken: dat we hier best tevreden zijn. Misschien kan je ook beter aan de Belgische grens wonen dan aan de Duitse. Je moet voorzichtig zijn met het trekken van conclusies DESTELLING Vandaag: Beter sporten dan gamen Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters THEO HlbbEMA IN bE TWEEbE KAMER HET NIEUWE NETFLIX Rijkse (SP) vervangt zieke Van Tilborg Tom Tukker op Bevrijdingsfestival Vmbo'ers tweede in vakwedstrijd GOES Kantoorinrichter koopt Bouman Veilig Verkeer Nederland en Brand weer Nederland zijn enthousiast over het voorstel. Er gebeuren in Nederland relatief veel ongelukken met auto's die te water raken. Jaar lijks gebeurt dat circa 750 keer. Daarbij vallen zo'n 60 doden, waar van de helft door verdrinking, en raken honderden mensen gewond, blijkt uit cijfers van Stichting We tenschappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid (SWOV). Tijdens rijlessen is er geen aan dacht voor hoe je jezelf bevrijdt uit een auto die te water raakt. Volgens Veilig Verkeer Nederland weten veel automobilisten niet wat ze in zo'n noodsituatie moeten doen. Ook ligt de noodhamer, cruciaal om het portiersraam in te slaan, vaak niet binnen handbereik. Daarom pleit de Vereniging Rij school Belang, waar zo'n 600 rij schoolhouders bij zijn aangesloten, voor een cursus. „Wij willen de cur sus waarbij je leert hoe je uit een ge zonken auto ontsnapt, bij elke rijles aanbieden", zegt Peter van Neck van de brancheorganisatie. „Je kunt het niet verplicht stellen, maar je moet mensen wel de mogelijkheid bieden om zo'n training te doen." „Het is heel goed als dit soort kennis via rijlessen wordt overge bracht", zegt woordvoerder Rob Stomphorst van Veilig Verkeer Ne derland. „Die kennis kan het ver schil maken tussen leven en dood." Vorige week kwam een 29-jarige man uit Hasselt om het leven, nadat hij met zijn auto in de Dedemsvaart was beland. Een voorbijganger pro beerde hem nog te redden, maar kreeg de deuren van de auto met geen mogelijkheid open. Het is een veelgehoord verhaal. Au to's, vooral moderne, zijn er niet op berekend om in het water te belan den, zo constateert SWOV. De elek tronische raambediening valt meestal meteen uit. Door kortsluiting, of door de bot sing met het water. Elektronische deuren; exact hetzelfde. Wie het raam niet kan inslaan, zit gevangen in zijn eigen auto. En in een water rijk land als het onze, kan dat le vensgevaarlijk zijn. Carolijn Visser (1956) is met haar boek Selma genomineerd voor de E. du Perronprijs 2016. De schrijfster groeide op in Middelburg. Haar boek met de ondertitel 'Aan Hitier ontsnapt, gevangene van Mao' is een 'documentaire vertelling' over Selma, een joodse overlevende van de Holocaust die in de jaren vijftig van de vorige eeuw naar China emigreert. De E. du Perronprijs is een initia tief van de gemeente Tilburg, het Brabants Kenniscentrum Kunst en Cultuur en de School of Humani ties van Tilburg University. In aan merking komen schrijvers die 'een bijdrage leveren aan een beter be grip van de multiculturele samen leving'. Eerdere winnaars waren onder anderen Ilja Leonard Pfeijf- fer, Koen Peeters, Ramsey Nasr, Ab- delkader Benali en Adriaan van Dis. Naast Carolijn Visser zijn nu ook genomineerd Rodaan Al Gadi voor zijn roman Hoe ik talent voor het le ven kreeg en Stefan Hertmans voor De bekeerlinge. De winnaar wordt donderdag 13 april bekendgemaakt. Kun je een motie uitvoeren nog vóór hij is ingediend? Gedepu teerde Jo-Annes de Bat vindt van wel. Een oproep om een Zeeland Pact met het Rijk te sluiten is over bodig, vindt hij, want de provincie zit al op dat spoor. De Bat reageerde gisteren op een motie van D66. In een interview met Omroep Zeeland en de PZC had de landelijke partijleider Alexander Pechtold Zeeland opge roepen een pact te sluiten met Den Haag over de adviezen van oud premier Jan Peter Balkenende over de Zeeuwse economie en over hulp voor de verliesgevende kern centrale en de peperdure sanering van het Thermphosterrein bij Nieuwdorp. D66 wilde dat de pro vincie dit idee overneemt. Uitgerekend deze week hebben de Zeeuwse bestuurders, met het onderwijsveld en de onderne mers, een gezamenlijk lobbydos sier naar Den Haag gestuurd waarin al die dingen worden ge vraagd, inclusief geld voorTherm- phos, aldus De Bat. Dat was voor D66 reden de motie weer in te trekken. zaterdag 18 maart 2017 Reageer op pzc.nl Gisteren: De PvdA kan zichzelf beter opheffen 546 reacties MIDDELBURG Sjaak Rijkse uit Vlissin- gen is gisteren geïnstal leerd als Statenlid voor de SP. Hij vervangt voor lopig Roland van Tilborg, die kampt met een burn out en een depressie. Van Tilborg heeft zijn si tuatie uitgelegd in een brief aan alle Statenleden en de pers. Hij wil graag de taboesfeer doorbre ken die hangt rondom een burn-out en een de pressie. VLISSINGEN Tom Tukker opent vrijdag 5 mei de concertreeks op het 'kleine' podium van het Bevrijdingsfestival in Vlissingen. De zanger is deze maand 3FM Serious Talent. Verder staan er op de Sena Performers Stage gepland: de rapfor- matie SBMG (Sawtu Boys Money Gang), de Nederlandse indieband The Brahms, folkband Zorita, singer-songwriter Linde Schone en reggae- band The Upsessions. VLISSINGEN Een team van Zeeuwse vmbo'ers, de Zeeland Sharks, haalde donder dag de tweede plaats tij dens de landelijke finale van de vakwedstrijden Skills Talents in Amster dam. Ook tijdens die deelwedstrijden haalden Zeeuwse leerlingen me dailles. Het Calvijn Col lege werd tweede in de wedstrijd organisatie en promotie en elektrotech niek, en 3e in tuinaanleg, ICT en economie. Het Edudelta College werd 3e in de richting bloem design. Werkplekspecialist PCI Nederland neemt Bou man KantoorTotaal over. Bij Bouman met vesti gingen in Goes, Terneu- zen, Vlissingen, Middel- harnis, Roosendaal en Veenendaal werken 40 mensen. Met de over name groeit het aantal medewerkers van PCI naar 300. Cursisten moeten tijdens rijles sen getraind worden in het ont snappen uit een zinkende auto. Rijscholen zouden standaard een cursus 'auto te water' aan moeten bieden, vindt de Vereni ging Rijschool Belang. Arjen ten Cate Paolo Laconi Zwolle Jan van Damme Vlissingen Ernst Jan Rozendaal Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 2