Wmsi 29 Clubicoon van Feyenoord Rinus Israel viert morgen zijn 75ste verjaardag Rinus Israel wordt morgen 75jaar.Deman van de bikkelharde tackles geeft het toe. „De dood komt dichterbij. En dat is geen leuke gedachte." erst Coen Moulijn. Later Johan CruijfF, Tonnie Pronk en onlangs Piet Keizer. En eerder deze I maand ook nog eens de Schot Tommy Gemmell, net als Ri nus Israel doelpuntenmaker in de le gendarische Europa Cup I-finale in 1970 tussen Feyenoord en Celtic (2-1). De dood zit voormalig topvoetbal- Iers de laatste tijd op de hielen. Israel trekt er een zuur gezicht bij in Culi- café TOV in Landsmeer. Hij neemt een slok van zijn koffie verkeerd en zwijgt even. De 47-voudig interna tional, voormalig speler van DWS, Feyenoord, Excelsior en PEC Zwolle, is vervolgens eerlijk. „Het komt steeds dichterbij. Cruijff, Keizer, Pronk, Moulijn. Theo Laseroms al veel eerder. Ja, al die jongens waren jonger dan ik nu ben. Dat is geen leuke gedachte. Het deed wel wat met me. Ik zeg eerlijk: ik ben geen held. Ik ben gezond. Althans, ik voel me goed. Maar je weet toch nooit wat je al onder de leden hebt? Zodra ik maar wat voel, denk ik: het zal toch niet? Wat dat betreft ben ik een angsthaas." Laat het even op u inwerken. 'IJze ren Rinus', met Theo Laseroms in de jaren 70 de nachtmerrie van alle spit sen, als angsthaas. „Ik heb niet uit bundig geleefd", zegt hij. „Zelfs nooit gerookt. Maar dat wil niet zeggen dat mij niets kan overkomen." Paradijs Al meer dan vijftig jaar is hij samen met zijn vrouw Greetje. Ze geloven niet in het hiernamaals, zegt Israel. Er wacht de bikkelharde verdediger van weleer simpelweg geen paradijs. „Als je dat wel gelooft, dan ben je misschien niet bang voor de dood. Ik denk dat het op een dag gewoon voorbij is. Als dat moment daar is, zal ik heel erg bang zijn. Het is geen ge spreksonderwerp voor mij en vrouw hoor. Ook niet de vraag wie er over blijft, om het maar zo te zeggen. Greetje is veel sterker dan ik. Maar we zitten allebei nog zo in het leven." Israel wandelt en fietst veel. Hij gaat kijken als zijn kleinzoon Davey de Haze in de derde divisie voor De Dijk uitkomt. Ook als zijn kleindoch ter Rachel de Haze, handbalster in de eredivisie bij VOC, in actie komt, zit hij op de tribune. Op zaterdagoch tend schuift hij steevast samen met Jan Jongbloed aan bij NH Sportcafé met Leo Driessen als presentator. „Ik vind het leven nog veel te leuk. Zoals ik me nu voel, sta ik er goed op. Al leen die knieën hè. Als ik een paar dagen achter elkaar heb gewandeld, Ik kon het niet verdragen als ik als speler werd gepasseerd. Dat was in mijn beleving niet toegestaan dan worden die gewrichten stijf en gevoelig. Dan moet ik een ontste kingsremmer nemen." Wie koffiedrinkt met Israel, krijgt ook niet het idee dat hij aan het aftel len is. Er zit nog nauwelijks roest op IJzeren Rinus. „Nou, ik heb natuur lijk wel een nieuwe heup", corrigeert hij. „Dat was omdat ik van een scoo ter ben gevallen. Het besef dat ik op leeftijd ben, is er natuurlijk ook wel gewoon. En dat besef wordt met de jaren steeds groter. Maar ik kan echt niets bedenken om nu al afscheid te nemen van het leven." Tussen 1966 en 1974 won Israel met Feyenoord alles wat er te winnen viel. Met de finale van de Europa Cup I in San Siro op 6 mei 1970 als hoogte punt. Israel tekende voor de gelijk maker (1-1) en had met een lange bal een fors aandeel in de winnende tref fer van de Zweed Ove Kindvall (2-1). Anderhalfjaar geleden reisde hij met journalist Jaap Visser naar Glas gow voor een verhaal in het XXL Boek, Feyenoord De Grootste. De Cel tic-spelers Evan Williams, Bobby Lennox en Bertie Auld ontvingen hem met het grootste respect. „Eer lijk gezegd", grinnikt Israel, „wist ik niet meer precies wie die jongens waren. Ik ben ook niet zo met Celtic bezig geweest in die tijd. En ik heb de finale ook nooit meer teruggekeken." Israel leeft volgens eigen zeggen niet in het verleden. Hij begint zelf nooit over de successen van weleer, al was de periode als speler van Feyen oord onvergetelijk. „Ik heb geen dag in mijn leven het idee gehad dat ik meer of beter was dan bijvoorbeeld de tuinman om de hoek, omdat ik toevallig een Europa Cup in mijn handen heb gehouden. Zo zit ik niet in elkaar. Gelukkig." Hij woont in Landsmeer. Had hij niet liever in Rotterdam gewoond? „Was het maar waar", zegt hij la- PASPOORT Rinus Israel chend. „Dan had ik dagelijks op Var kenoord gezeten. Lekker ouwehoeren met Wim Jansen. Dat doe ik nu eens in de zoveel tijd in de Brasserie van de Kuip. Ik hoop dat Feyenoord kam pioen wordt. Nu komt de stress om de hoek kijken. Maar wie daar aan ten onder gaat, is geen speler voor een topclub. Nu moeten die gasten er staan. Ja, dat was wel dé kracht van Feyenoord in de periode rond 1970. In de kleedkamer in San Siro hadden we gewoon lol, vlak voor de finale. We maakten manager Guus Brox nog gek door maar te blijven zeuren om een premie. Die man riep op een gegeven moment: 'laat die hele Europa Cup maar lekker zitten dan'. En wij, Wim Jansen, Willem van Hanegem en de andere jongens maar lachen. En toen kwam dat Celtic, met die volledig ge organiseerde warming-up. Daar er gerden wij ons kapot aan. We wilden dat elftal verslaan." Geldingsdrang Het mentale gedeelte dus als pijler onder één van de meest indrukwek kende prestaties in de Nederlandse voetbalgeschiedenis. Israel knikt. Of hij spijt heeft van zijn rigoureuze in grepen op het veld, die zijn handels merk werden? „Ik kon het gewoon weg niet verdragen als ik als speler werd gepasseerd. Dat was in mijn be leving niet toegestaan. Dan kwam ik soms thuis en dacht ik: 'ach, ach, Ri nus. Hoe heb je het zo ver kunnen la ten komen?' Maar de volgende dag deed ik het gewoon weer. Zo stonden veel spelers van die generatie er ove rigens in, hoor. Johan Neeskens en Willem van Hanegem waren de be ste vrienden, maar ze schopten elkaar op het veld bijkans ongelukkig. Die geldingsdrang, als je dat hebt, dan haal je zeer waarschijnlijk toch veel meer uit je loopbaan. Begrijp me goed, het gaat niet om elkaar even lekker helemaal in elkaar schoppen. Maar hardheid, dat is zeker ook een kwaliteit." zaterdag 18 maart 2017 Mikos Gouka Landsmeer - Rinus Israel (74) Rinus Israel in de Amsterdamse wijk Mosveld, waar hij vroeger woonde. FOTO PIM RAS Hét hoogte punt in de loop baan van Rinus Israel: het ver overen van de Europa Cup 1 in 1970. Israel scoorde in de finale tegen Celtic. FOTO VI IMAGES Geboren: 19 maart 1942, in Amsterdam Bijnaam: IJzeren Rinus Clubs als speler: DWS (1963-1966), Feyenoord (1966- 1974), Excelsior (1974-1975), PEC Zwolle (1975-1982). In totaal 522 duels in de eredivisie, 39 doelpunten. Interlands: 47 in terlands (3) Erelijst als speler: Landskampioen 4x (DWS 1x, Feyen oord 3x), kampioen eerste divisie (PEC Zwolle), KNVB- Beker, Europa Cup I, UEFA Cup, Inter- toto Cup 2x, We reldbeker (allen Feyenoord) Clubs als trainer: PEC Zwolle, FC Den Bosch, Feyen oord, PAOK Salo- niki, FC Den Bosch, Dinamo Boekarest, Jong Oranje, assis tent Oranje, Ghana, Al-Jizara Al-Sha- bab, Al-Wahda, ADO Den Flaag, Al- Wahda. Erelijst als trainer: Landskampioen met Dinamo Boek arest en Al-Wahda, kampioen eerste divisie met ADO. y/~" 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 29