44 24 MEDIA CULTUUR ANGELA KIJKT TV BOEK KATJA SCHUURMAN We moeten meer vrijen, vindt Katja Schuurman. En openlijker over seks praten helpt daarbij, zegt ze. Daarom windt ze er geen doekjes om in het voorwoord van het door haar samengestelde boek Verboden Vruchten. „Het is de eerste keer dat ik me zo vrij voel in een relatie." Sommige gedichten en verhalen zijn geil, andere ontroerend, lyrisch of lieflijk Schoenen kopen maakt me altijd gelukkig. Het is zelfs nog beter dan een stuk chocola Of ze woensdagavond nou stond te stuntelen tijdens de NOS-verkie- zingsavond of niet, Dionne Stax is de dame om in de gaten te houden in tv-land. Ze maakt misschien niet zo spraakmakend car rière als Journaal- voorganger Eva Jinek met haar 'boobies', turbulente liefdesleven en de Nieuwsuur-rel, maar laat Dionne maar schui ven. Er is wel een belangrijk verschil tussen de twee: waar Eva vanaf het eerste moment dui delijk haar zinnen had gezet op een eigen talkshow, zoekt Dionne het in de infotain- ment-hoek. Ze presenteerde bij Omroep MAX eerder al de thema-avond Heel Nederland slaapt en sinds kort ze is elke donderdag op NPO1 te zien in Van Onschatbare Waarde, een programma dat zich het best laat omschrijven als een kruising van Tussen Kunst Kitsch en de quiz Deal or No Deal. Aan de ene kant is er een verzamelaar die graag een kunstobject of hebbeding wil ver patsen. Aan de andere kant vier handelaren, die om de beurt in onderhandeling gaan met de verkoper. Omdat het op tv natuurlijk er gens moet schuren, is er geen sprake van dat de verkopende partij die vier deskundigen op zijn gemak tegen elkaar uitspeelt. Zodra hij het ultieme bod van de ene handelaar afwijst omdat hij hoopt dat de volgende meer betaalt, dan vervalt die bewuste aanbieding. Ik weet het, het klinkt ontzettend suf. Hele maal als je bedenkt dat de setting een oubollig kasteeltje is en het merendeel van de deelne mers de 50 is gepasseerd. En het programma is ook suf, maar op een gekke manier enorm fas cinerend. Komt door het onderhandelings proces. Daarbij leer je zoveel over mensen. Bij de één zie je de hebzucht in vier etappes om slaan in wanhoop. De ander blijft juist heel koelbloedig en rationeel. Om nog maar te zwijgen over die handelaars, wat echt een apart volkje is. Met een stalen gezicht houden ze voet bij stuk waarna de verkoper dan tegen zijn zin instemt. En dan bekent zo'n gladjakker achteraf met een tri omfantelijke grijns dat hij eigenlijk best een stuk hoger had willen gaan. Wat die leuke, frisse Dionne daar tussen moet? Haar rol is uitermate bescheiden. Zij ontvangt de verkopers en stelt na afloop vra gen als 'ben je tevreden?' Eva was er nooit ak koord mee gegaan. Maar het is honderd keer beter dan het geklungel met die staafdiagram men. Nicolette is schoon Trump liet boyband verwijderen W W i ïe het voorwoord - pardon, 'voorspel' -leest van Katja Schuurmans ver halen- en gedich tenbundel Verboden Vruchten, krijgt een zeer expliciet inkijkje in haar seksleven. Gedetailleerd beschrijft ze handelingen uit haar slaapkamer. Ruw en hard, zacht en teder. Met haar geliefde, met een derde. Het laat weinig aan de verbeelding over en in een calvinistisch landje als het onze zal dat waarschijnlijk op weerstand stuiten, denkt de actrice en presenta trice. „Ik vind het zo erg dat we ons schamen voor seks." Het is niet haar bedoeling om te provoceren. Met ondeugende blik: „Hoewel, als dat nodig is om mensen meer te laten vrijen, vooruit dan maar." Het zou de wereld een stuk leuker maken, denkt ze. „Zit de seks goed, dan is het vaak vanzelfsprekend, maar op het moment dat het niet goed zit, kan dat zo frustrerend zijn. Als je zo'n stuk chagrijn op straat ziet, denk je toch onwillekeurig: die zou eens een goeie beurt moeten krijgen!" Chemie De belevenissen in het voorwoord, geen kost die je bij het ontbijt licht verteert, heeft ze niet aangezet. Katja (42) heeft het 'gewoon heel erg fijn' met haar vriend, Freek van Noort- wijk (28). Verboden Vruchten, een bloemlezing die ze in het kader van de Boekenweek op verzoek heeft sa mengesteld uit erotische literatuur en gedichten, is daarom aan hem op gedragen: 'Freek, met wie het episch is'. „Het is de eerste keer dat ik me zo vrij voel in een relatie. Ik heb heus niet altijd een fantastisch seksleven gehad. Dan had ik een vriendje van wie ik dacht: hij zal wel niet zo veel zin hebben. Nadat het uit was, hoorde ik van zijn nieuwe vriendin dat hij er geen genoeg van kon krij gen. Tsja. Het gaat uiteindelijk ook echt om chemie tussen mensen. Nu heb ik een seksleven met veel intimi teit. Je kunt niet alles vinden in een partner, maar seks is volgens mij erg belangrijk. Dat maakt wat je verbindt uniek." Onbeschaamd Dat ze alles zo onbeschaamd op tafel gooit, dient een hoger doel: mensen aan het lezen krijgen. Ze merkt aan Freek dat het werkt. „Een van de wei nige minpunten aan hem vind ik dat hij niet van literatuur houdt, hij leest liever iets wetenschappelijks of zo. Ik lees graag poëzie voor, dan wil ik iets delen dat mij raakt, maar dat was meestal niet zo aan hem besteed. Toen ik door allemaal boeken ging om Verboden Vruchten samen te stel len, was zijn interesse ineens wel ge wekt, haha. Bij onze laatste vakantie pakte hij ineens een boek uit mijn handen en begon mij zelfs voor te le zen." Het boek bevat een bloemlezing van erotische verhalen en gedichten. Sommige ronduit expliciet. „Geil zelfs. Maar er zitten ook verhalen tussen die ontroerend, lyrisch of lief lijk zijn. Ik vond een fragment uit Quote van de dag zaterdag 18 maart 2017 Dionne Reageren? angela@persgroep.nl SHOW Nicolette Kluij- ver is officieel schoon ver klaard. „Giste ren heb ik het beste nieuws uit mijn leven ge kregen. Ik ben officieel schoon! De kanker is weg!" schreef de 32-jarige presentatrice. Een deel van haar long is weggehaald. Ze verkeerde in het voorstadium van longkanker. MUZIEK One Direction zou een van de hotels van Do nald Trump zijn uitgezet, nadat de boyband had geweigerd zijn dochter te ont moeten. Dat claimt voormalig bandlid Liam Payne (23). Het gebeurde voor dat Trump pre sident werd. ■u 4) Ik vind het zo erg dat we ons sehamen voor seks' Marlies van Leeuwen W —Katja Schuurman Presentatrice Sylvie Meis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 24