Jongeren moeten harder gaan werken DE WEEK VAN PHLIPPEN 5 20 111 0. Ill DUURZAAM ONLINEPLATFORM Via United Wardrobe vliegen wekelijks duizenden tweedehands artikelen over de digitale toonbank. In drie jaar tijd telt de enorme 'online kledingkast' al zo'n 600.000 gebruikers. Rutte heeft ons met zijn 'doe normaal' campagne een rari teitenkabinet bespaard zoals dat in Amerika en in Engeland gaande is. 'Doe normaal' appelleert aan onze nuchterheid: we willen geen NederTrump en geen Nexit. Maar wat willen we dan wel? Een ding is duidelijk: ook wij willen het anders dan het nu is. Ook niet-PW-stemmers willen dat de boel wordt opgeschud, want we zitten vast. Op de arbeidsmarkt zitten we vast in een spagaat tussen te vast en te flex. De woningmarkt zit vast door overregulering en ons belastingstelsel zit ook muurvast wat elke vorm van écht onderne merschap remt en arbeidsdeel name ontmoedigt. Dat we allemaal verandering wil len, wil niet zeggen dat die veran dering dezelfde kant op moet gaan. Het wil ook niet zeggen dat een deel naar links wil en een deel naar rechts. Het is eerder zo dat een deel van de kiezers terug wil naar zoals het vroeger was. Het andere deel wil de toekomst tegemoet. Zij die naar vroeger willen stem den op de PVV of op de 'goede' po pulisten zoals CDA, 50+, SP. Bij al deze partijen gaat het over terug naar het verleden, naar toen Zwarte Piet zwart was, alle banen voor het leven waren, we het volkslied uit ons hoofd kenden, we met 65 jaar een goed pensioen hadden en de touwtjes uit de brievenbus hingen, er nog geen (of weinig) allochto nen waren en privatisering niet be stond. Logischerwijze zijn het vooral de mensen uit de blanke middenklasse die in deze richting stemmen, want daar valt welvaart te verliezen. Deze mensen hebben wat opgebouwd en zien dat sinds de crisis en misschien al ver daar voor afbrokkelen. De andere groep kiezers wil dat er ruimte komt voor hen en ande ren. Zij stemden op GroenLinks, D66, Christenunie. Het zijn de jon geren, de zzp'ers, de vrouwen, de allochtonen en de hoogopgeleide We willen allemaal verandering, maar niet allemaal dezelfde kant op stedelingen die verandering naar de toekomst zien als iets waardoor ze beter af worden of in ieder geval niet slechter af. Zij zien de ont wrichtende werking van het inter net, automatisering en internatio nale afspraken als iets positiefs, ze verplaatsen zich met Uber en sla pen in AirBnB-huizen. Maar vooral zien deze mensen economische groei als een groene ontwikkeling. Geld verdienen en duurzaamheid gaan hand in hand. Het vorig jaar gesloten klimaatakkoord kwam uit de koker van Nederlandse multina tionals. Ook private instellingen kunnen publieke doelen verwe zenlijken, vindt deze groep. Mark Rutte staat precies tussen deze twee groepen in. Hij moet kiezen in welke richting het gaat. Aangezien dit heel wel zijn laatste keer zou kunnen zijn is de kans groot dat hij niet langer de mensen naar de mond praat, maar voor zijn eigen idealen uitkomt: sociaal libe raal. Rutte kan zijn salon-populis- me rustig laten varen als hij niet opnieuw terug hoeft naar de kiezer. Zijn progressieve inborst zal hem ook met Klaver kunnen doen sla gen, want groene groei is allang omarmd door zowel bedrijfsleven als de overheid. Laat die groene lente maar doorbreken. Gemalto Air France- KLM Altice tBN Amro Nu zijn er net zoveel werkenden als niet-werkenden, dat wordt in de toekomst mogelijk acht werkenden op tien niet-werkenden. Het aan deel ouderen, waarvoor AO W-pre mie moet worden betaald, bij de niet-werkenden neemt ook toe. De rekening van de vergrijzing komt bij de werkenden te liggen. De vraag is hoe ze die betalen. Meer belasting betalen en minder over houden is geen optie. Dan zakt de consumptie in en daarmee de eco nomische groei. Dus moet de pro ductiviteit omhoog. Als een werk nemer per uur meer verdient voor zijn baas, dan kan zijn salaris ook omhoog. Dan zijn hogere belastin gen ook beter te betalen. „De pro ductiviteit stijgt ook als mensen meer uren gaan werken", zegt Peter Hein van Mullegen, hoofdeconoom bij het CBS. Dat betekent langer doorwerken, maar ook harder. Een derde mogelijkheid om de productiviteit te laten stijgen is dat er meer mensen werken. Daarom stijgt de AO W-leeftijd. @sandraphlippen Groene lente I Theresa May heeft toe stemming gekregen om officieel van start te gaan met de Brexitonderhan- delingen. 385 euro eigen risico veel? In Amerika gaan mensen met een kleine beurs tot wel 15.000 dol lar per jaar betalen voor een zorgverzekering, als het aan Trump ligt. Online aankopen moe ten ongedaan kunnen worden gemaakt, eist EU- commissaris Jourova. Sandra Phlippen is chef van de redactie economie O zaterdag 18 maart 2017 De digitaal beveiliger profi teerde van een adviesverhoging van Mainfirst. De miljoenen boete voor kar telvorming kon beleggers niet veel schelen. De Franse kabe laar en telefonie- gigant leverde gisteren weer wat in. De grootbank sloot gisteren de rij in de AEX-index. 0) E o GO Jongeren moeten niet alleen langer doorwerken, maar moge lijk ook harder aan de bak en liefst met meer personen. Alle maal om de kosten van de ver grijzing te kunnen betalen. Peet Vogels Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 20