Paul de Leeuw Honderd keer snellere wifi door infrarood ■r Revolutionair onderzoek TU Eindhoven 19 En het zijn brutaaltjes, die cultuur pensionado's, vooral de vrouwtjes De tentoonstelling over surrealisme in museum Boijmans in Rotterdam is de moeite van het be zoeken waard. Doe wel de audio- tour van Loes Luca op je oren, want die loodst je er op een pret tige manier doorheen. Ze praat heel netjes, waar ik een beetje la cherig van word, om vervolgens op z'n Loes Luca's te roepen: „Loop maar lekker door!" Het valt me op dat de meeste bezoekers lid zouden kunnen zijn van Henk Krols partij. Ze hebben allemaal dezelfde soort kleding: stemmig, gedekt en niet opvallend. Behalve natuurlijk die uitzondering op de regel die denkt dat ze het zusje is van Penny de Jager. Frivole kleuren en een waaierende wikkelrok. En het zijn brutaaltjes hoor, die cultuurpensionado's, vooral de vrouwtjes. Ze hebben in het mu seum de macht. Je hebt meerdere categorieën museummutsjes. De einzelganger: die loopt stellig langs de schilderijen, gaat er pon tificaal voor staan en zuigt als het ware het hele surrealistische in zich op. Ze gebruikt haar hele li chaam om deze culturele kluif te behappen. Alsof haar leven van deze expositie afhangt. Truus. Die gaat nooit zomaar met haar beste vriendinnen (lees: kennissen). Die zuchten: „God! Bea heeft weer gebeld over een tentoonstelling. Laten we dan maar gaan. Dan zijn we er weer een tijdje vanaf." Ze loopt voorop, heeft nog net niet de pa raplu in de lucht gestoken om haar duppie te laten weten waar ze uithangt en galoppeert als het ware de tentoonstelling door. De Golfgrietjes. Die nemen één keer in het jaar de gewaagde stap om iets cultureels te doen. Wel in combinatie met een brunch inclusief champagne bij Hotel New York en dan af- pilsen op de Nieuwe Bin nenweg. Ze schuiven en groupe voorbij. Zien niks. Praten luid over Elizabeth d'r scheiding, Madeleines doch ter die zich suf heeft gesnoven aan het lachgas en de nieuwe knieën van Adelina waar je niks van merkt nu ze zo, achter het duppie aan, meekluunt. tentoonstellingen bezoeken en zó genieten. Ze zetten de leesbril op en houden die daarna in de linkerhand, wijzen dan quasi- geïnteresseerd naar een interes sant feitje in het schilderij en roepen dan: „Ach ja: typisch Mar- gritte!" Of: „Die Dali, wat een doerak!" Daar is de 'sta-ik-in-je-beeld'- Bep. Een wat onopvallend type dat toevalligerwijs tegelijkertijd met je oploopt en elke keer ietsjes later zó tussen jou en het kunst werk schuift dat je het net niet goed kunt zien. Dan kijkt ze om en zegt: „O..." En dan schuift ze tien centimeter naar rechts. Maar de allerleukste komt voor bij als ik op een bankje zit te ge nieten van drie kunstwerken die Loes zo fijn uitlegt op mijn kop telefoon. Een scootmobiel schuift in beeld en trekt aan de kunst werken voorbij. Een vrolijke Ru- bensiaanse dame kijkt en scoot- mobielt naar het volgende en zegt tegen haar vriendin: „Vol gende keer gewoon weer naar de Kunsthal, meid! Hier word ik zo moe van!" „Met ons wifi-netwerk dat signalen via infraroodlicht doorgeeft, heb ben we een snelheid behaald van 42,8 Gbit per seconde. Dat is too keer sneller dan huidige netwer ken. Dat betekent dat je een film kunt overzetten in een seconde", zegt hoogleraar breedbandtechno- logie Ton Koonen. „En omdat ieder apparaat een eigen golflengte krijgt, heb je nooit het probleem dat het netwerk trager wordt doordat er te veel apparaten tegelijkertijd ge bruik van maken." Daarbij is het volgens de onderzoekers vrij een voudig en betaalbaar te realiseren. Met name door de ongekende snelheid van het netwerk stond Koonens telefoon gisteren rood gloeiend toen het onderzoek we reldkundig werd gemaakt. „De me dia zijn er bovenop gesprongen", zegt een overrompelde Koonen. „Maar ook Philips vond het een in teressante ontwikkeling. Wie weet wat daar nog uitkomt." 100 keer sneller: dat betekent datje een film kunt overzetten in één seconde Vijfjaar terug startte Koonen het onderzoek om de problemen met wifi op te lossen. Vaak is dat net werk moeilijk toegankelijk en is de capaciteit niet groot genoeg. „Daarom wilden we met licht wer ken. In de vorm van glasvezel heeft zich dat al bewezen", legt Koonen uit. „Licht heeft wel als nadeel dat het afketst op ondoorzichtige ob jecten. Dat lossen we op door ge bruik te maken van centrale 'licht- antennes'. Wanneer een telefoon of tablet buiten het bereik van zo'n lichtantenne raakt, neemt een vol gende het over.Het netwerk houdt de plaats van alle draadloze appara ten bij met behulp van het radiosig naal dat ze terugsturen. Dat het sig naal niet door muren komt bete kent ook dat buren geen last van el kaar hebben en dat het systeem heel veilig is", aldus Koonen. Ontwikkelen Hoewel de onderzoekers hebben bewezen dat het systeem werkt, is het nog niet klaar voor de consu ment. „We gaan nu eerst de tech niek verder ontwikkelen die bij houdt waar de apparaten zijn. Ook is meer werk nodig aan het achter liggende centrale glasvezelnetwerk. Dat kan nog vijfjaar duren", denkt Koonen. „Het kan misschien snel ler, maar dat is een kwestie van geld en mensen." Kasteel met bourgondische allure NUWEG(£> Exclusieve Lezersreis Boek nu deze reis op reiskatern.nl/pzc reiskatern.nl zaterdag 18 maart 2017 te Ach, en daar loopt de tentoon- We zien stelletjes die al jaren Draadloos internet dat nooit overbelast raakt en honderd keer sneller is dan het beste wifi-netwerk dat we nu gebrui ken. Dat is wat onderzoekers van de Technische Universiteit Eindhoven hebben ontwikkeld. Hanneke van den Nieuwenhof Eindhoven —Ton Koonen, TU/e-hoogleraar Sommige kastelen hebben hun naam mee. Kasteel Doenrade lijkt wel een beetje op een samentrekking van 'aanrader' en 'doen'. Lekker uit logeren dus. Voor een prettig (lang) weekend of voor een heerlijke vakantie. Dit Limburgse kasteel uit 1117 (900 jaar oud!) is chique en aangenaam en ligt midden in een betoverend landschap van uitgestrekte landerijen, bossen en heuvels. Het is één van de alleroudste kastelen in dit gebied. Steden als Maastricht en Aken liggen om de hoek, waar u te kust en te keur uit winkelen gaat. Met een biertje of wijntje tussendoor. Overal ziet en proeft u het bourgondische leven waar Limburg patent op heeft. Roermond en Valkenburg liggen eveneens vlakbij. Vanaf het hotel geniet u van geweldige wandel- of fietstochten. Wat natuur betreft zit u hier op het enige, juiste adres. Dat begint al bij het de fraaie kasteeltuin. In de directe omgeving liggen veel natuurgebieden om al dwalend te ontdekken. In het Thermenmuseum in Heerlen maakt u kennis met het best bewaarde Romeinse badhuis van Nederland. Uw verblijf is zoals al geschreven chique en aangenaam. Het kasteel ademt gezelligheid en sfeer. Een ambiance waarin u zich direct thuis voelt en waar u van A tot Z wordt verwend. In uw kamer van 20-25 m2 is alles op en top verzorgd; een heerlijk tweepersoonsbed, flatscreen-tv, gratis Wi-Fi, een iPod docking station en een ruime badkamer met douche of bad en toilet. 's Morgens schuift u aan voor een voortreffelijk ontbijt, 's Avonds dineert u hier als een kasteelheer of kasteeldame in een klassiek maar toch modern interieur. Een uitnodiging tot lang tafelen. Er worden vooral Limburgse streekgerechten geserveerd. De brandende openhaard en het feeërieke uitzicht op de tuin stimuleren een verblijf tot aan de kleine uurtjes. Of kies voor een slaapmutsje in de serre van het kasteel voor een intieme dag afsluiting. Een Franse zin als 'Joie de vivre' krijgt hier vorm en inhoud. U voelt zich zorgeloos en vrij. 3 dagen idyllisch Limburgs kasteel €99,- p.p. ontvangst met een glas Prosecco 2 overnachtingen in een Deluxe kasteelkamer inclusief ontbijtbuffet 1 x 3 gangen kasteelmenu in de brasserie l x gratis gebruik fietsen (obv van beschikbaarheid) een sieraad van Exoal cadeau Actievoorwaarden Toeslag 1-persoonskamer: 100%. Toeristenbelasting: €2,50 p.p.p.n. ter plaatse te betalen. Boekingskosten: 15 per boeking. Meer informatie en boeken: Ga voor Kasteel Doenrade naar onze website reiskatern.nl/pzc/NUW1710 Voor vragen zijn wij per e-mail bereikbaar via info@nuwegexclusief.nl. Kasteel Doenrade omgeven door landerijen en bossen daterend uit het jaar 1117 vlakbij Maastricht en Aken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 19