je houdt van hem of je verafschuwt hem tt llLlJdfJ/ffJZJfJ, fjJ 15 ortret van een nieuwkomer poi Een intellectuele verademing op rechts, vindt de één. Een bijna fascistoïde gevaar', vindt de ander. Eén ding is zeker: de entree van Thierry Baudet (34) in de Tweede Kamer zorgt voor nog meer reuring in het parlement dan er al was. nummer twee op de kiestlijst van het FvD én dus straks Baudets metgezel in de Kamer. Het was Baudet (34) die Hid- dema (72) overhaalde op de lijst te gaan staan. „Ik wilde eerst niet, maar een uur voor het sluiten van de inschrijftermijn stond hij wéér bij me voor de deur. Toen heb ik het maar gedaan." Hiddema raakte maanden daarvoor 'verslingerd' aan Bau det. „Hij is erg pienter, schakelt razend snel en zijn ideeën zijn sprankelend." Een vrije denker dus, die zich beknot voelde in zijn schooltijd op het Stedelijk Gymnasium in Haarlem. Saaie lessen, 'domme' klasgenoten. Ik vind het bijna fascistoïde en ik vind het eng De zoon van een musicus en een psy choloog vertrok snel uit zijn vertrouwde omgeving. Omdat hij 'nooit meer klem wilde komen te zitten in een keurslijf. Hij studeerde geschiedenis en rechten. Promoveerde in 2012 aan de Universiteit van Leiden, onder leiding van rechtsfdo- soof Paul Cliteur, op een proefschrift over de nationale identiteit. Schreef meerdere boeken. Daarna schakelde hij nog een tandje bij. Baudet was vorig jaar een van de drij vende krachten achter het Oekraïne-re- ferendum. Hij vindt zijn ambitie brood nodig 'om de existentiële crisis die het voortbestaan van de Nederlandse sa menleving bedreigt' te bestrijden. Met Fortuyn als politieke inspiratie vormt hij de denktank FvD om tot een partij met ronkende standpunten. Het kartel van de 'politieke elite en de media' moet eraan. De EU moet aan banden worden gelegd, de 'opengezette grenzen' weer dicht. De minister-president moet direct worden gekozen en het land geleid door een za kenkabinet. En niet te vergeten: bin dende referenda. „Hij wil écht het land gaan redden", zegt Sven Gommans, vrijwilliger voor FvD en student Europees Recht, op het verkiezingsfeest. „Hij heeft echte ideeën, met een plan erachter." Er zijn ook Baudet-haters. Die vallen over zijn opmerking dat 'de lijst van het Forum door Democratie gemiddeld ver uit het hoogste IQvan alle partijen heeft'. Ze verwijzen ook naar zijn roman Voorwaardelijke Liefde waarin hij lijkt te suggereren dat vrouwen van een ver krachting kunnen genieten. Bij Pauw Jinek werd Baudet vorige week gefileerd. Hij stelde dat de Neder landse elite bezig is 'ons homeopatisch te vermengen met alle andere volken zodat er nooit meer een Nederlander zal zijn'. Activist/blogger Anne Fleur Dekker: „Voor mij gaat dat over rasverering. Ik vind het bijna fascistoïde en ik vind het eng. Wilders is in feite een eenmansac tie, maar Baudet is een beweging aan het opzetten. Hij gaat langs veel zaaltjes, trekt hoger opgeleiden." Online heeft Baudet een grote schare volgers. Zeker onder de Nederlandse al ternatief-rechts (alt-right) beweging. Ze verspreiden zijn gedachtes en jagen zijn tegenstanders op. Schrijfster Sarah Sluimer: „Voor alle mensen die Thierry Baudet wel komisch vinden.er is niets grappigs, niets char mant en niets verfrissend aan deze man. Maak hem niet tot paradijsvogel. Zie hem voor wat hij is en zie waar hij tot kan uitgroeien." Baudet wil verder groeien. „Ondanks de tegenwerking van de manipulatieve media, hebben we nu een voet tussen de deur", zei hij woensdagavond. Zijn strijd voor 'een nieuwe Europese renaissance' is nu pas echt begonnen. Het is verkiezingsavond, even na tienen. In een Amsterdamse club springt Thierry Baudet in opper ste extase op een podium, hij spreidt zijn armen hoog boven zijn hoofd en roept, nee schreeuwt, tegen tientallen van zijn partijleden voor hem: „Waaaaauw, we hebben het gehaald!!! Wat één door braak." Gedrag dat je bij wel meer partijleiders aantreft die zojuist enkele Kamerzetels hebben gewonnen. Maar Thierry Baudet, leider van het Forum voor Democratie, is geen doorsnee lijsttrekker. De volgende zinnen van zijn overwin- ningsspeech, die zeker tien minuten zal duren, gaan namelijk zo: „Dit is het be gin van het openbreken van het partij kartel. We vieren met zijn allen dat we een bres hebben geslagen in de oli garchie die Nederland al decennia regeert." 'Een welbespraakte intellectu eel' is een van de vele kwalifica ties die op Thierry Baudet, (Heemstede, 1983) the new kid on the block op de rechter flank van de Nederlandse politiek, worden geplakt. 'Erg pienter' en 'zelfverzekerd' zijn er ook twee. 'Pedant' en 'ronduit ge vaarlijk', zijn twee andere. De man die het Forum voor Democra tie (FvD) woensdagavond vanuit het niets met twee zetels de Tweede Kamer in leidde, roept heftige, tegenstrijdige emoties op. Niet alleen omdat hij er zelf vanuit ging dat het acht zetels zouden zijn of vanwege de standpunten van zijn partij, maar ook vanwege de man én zijn uitspraken zelf. Je houdt van hem óf je verafschuwt hem. Bij Thierry Baudet zijn er geen grijstinten. „Als Thierry ergens binnenkomt, be gint de zon te schijnen", zegt de be faamde strafpleiter Theo Hiddema, de 199,- 5-daagse Stedenreis Parijs 05 dagen ran der Valk IhotelSpornitz 5 dagen Dresden en omgeving 5-daagse Stedenreis Berlijn 5 dagen Drielandenreis Valkenburg 5 dagen Beierse Woud, Bayerisch Eisenstein en Passau zaterdag 18 maart 2017 FOTO ANP Het kartel 'van de politieke elite en de media' moet eraan, vindt Thierry Baudet. Thierry Baudet Activist/blogger Anne Fleur Dekker Cyril Rosman Amsterdam v.a. slechts v.a. slechts v.a. slechts Vertrekdata:24 april/22 mei 5,19 juni 10,24 juli etc. Vertrekdata: 10 april/8, 29 mei 19 juni 10, 31 juli etc. 1"!'! Brochure en (0318) 58 09 58 oe ,nsen- www.bolderman.nl PrijspjD.iO.bMjz pers. kamerexcl. Calamiteitenfonds reserveringskosten Vertrekdata: 1,29 mei12 juni 3, 24 juli 14 aug 4 sept etc. Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Vertrekdata: 17 april 1,15, 29 mei 12, 26 juni etc. Vertrekdata: 24 april 15 mei 5 juni 7,28 aug 18 sept.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 15