BUITEN Erotiek in metaal ZEELAND 25 zv Baarland, in het zuidoosten van de Zak van Zuid-Beveland, is een paradijs voor vogelliefhebbers. Maar natuurlijk kun je ook gewoon even uitwaaien bij de zee. eestal loop ik rond Baarland voorname lijk over de dijk. Maar vandaag besluit ik ook I een stukje dorp mee te pakken. Ik parkeer mijn auto in de Slotstraat en kom na een paar meter al een stuk geschiedenis tegen. Direct naast de kerk blokkeert een groot hek de toegang tot Slot Baarland. Dit was ooit een groot kasteel - tot de eigena ren het grootste gedeelte in de 19de eeuw lieten slopen. Het voormalige koetshuis werd gerestaureerd tot woonhuis. Via de Delische Weg loop i En dan gebeurt het. Een blauwe flits in het riet. Het diertje vliegt pijlsnel weg ik met zicht op de zeedijk het dorp uit. Aan het eind van de weg liggen links en rechts vogelreservaten. Ook aan de andere kant van de dijk kun nen vogels goed terecht. Langs de zeedijk strekken zich grote schorren uit. Een stukje verder staat een grote bak met zakken afval. 'Verlos de zee', staat erop: een aanmoediging om hier het zwerfafval op te ruimen dat je te genkomt. Mooi initiatief! En niet overbodig: net als in de meeste na tuurgebieden ligt hier helaas behoor lijk wat zwerfvuil. Slikken Pip den Hoed uit Arnhem komt net de dijk over. Haar hond Tommy begint meteen aan een verkenningsronde. „Nu houdt hij zich nog in", lacht Pip. „Normaal rent hij gelijk naar de slik ken. Dan heb ik een zeehondje." Voor Den Hoed voelt Baarland 'als thuis'. „Ik maak nu een wandeling langs het strand, maar aan de andere kant van de dijk is het ook mooi. Er zitten veel bijzondere vogels. Nu ben ik niet zo ie mand die dan met een verrekijker op pad gaat. Maar voor vogelkenners lijkt me het een paradijs." Den Hoed en Tommy vervolgen hun wandeling. Ik besluit terug te lo pen langs het vogelreservaat en steek de dijk weer over. Een grote groep ganzen vliegt over in een perfecte V. En dan gebeurt het. Een blauwe flits in het riet. Het diertje vliegt pijlsnel weg, maar het is onmiskenbaar een ijsvogel. Wauw. Memorabel Helaas ben ik zo iemand die op zo'n moment nooit op tijd haar fototoestel in de aanslag heeft. Maar ik troost me zelf met de gedachte dat hij toch veel te snel was om een foto te kunnen ma ken als bewijs. Toch is dit een memo rabel moment: de eerste keer dat ik al wandelend een ijsvogeltje zag. Parkeerplaatsen Tevreden stap ik verder. Het wordt donker en ik ben niet zo bekend in dit gebied, dus ik besluit over de Delische Weg terug te lopen. Uiteraard kun je deze wandeling zo lang maken als je wilt: ik heb nu maar een stukje zeedijk bewandeld. En het is een leuke aan vulling om terug te rijden via de Weg Langs de Zeedijk: tot Kapelle rijd ik ruim acht kilometer door de natuur. Onderweg zijn er een aantal parkeer plaatsen langs het water. Zo hoefje de auto niet eens uit om de zee te zien. UIT DE ZEEUWSE KLEI Het gebruik van de metaalde tector heeft de vondsten van kleine metalen voor werpen uit de bodem explosief doen toenemen. De meeste van die vondsten bestaan uit materiaal dat onze voorzaten kwijt wilden, afval dus. Maar een groot deel van dat 'afval' bestaat toch uit interessante voorwerpen of fragmenten ervan, zoals pelgrimsinsignes of broches van een lood/tin-legering. Ge kocht op de middeleeuwse markt, of tijdens een reis of pelgrimage was zo'n souvenir voor de eigenaar belangrijk, maar het belandde op een gegeven moment toch op de afValhoop. De tin/loden broches, ooit blinkend als zilver, zijn van wege het gebruikte materiaal erg kwetsbaar en overleven alleen in een vochtige, zuurstof-arme om geving. Zeeland telt veel plaatsen waar deze voorwerpen de laatste dertig jaar zijn aangetroffen. Van de intussen meer dan 2.000 bekende exemplaren baart een aantal zelfs in deze tijd waarin 'al les moet kunnen' toch opzien. We hebben het hier niet over insignes met een religieuze bedoeling, maar over broches met een erotische voorstelling. Het hier getoonde voorbeeld uit het i4de-eeuwse Sluis toont een vioolspelende man, met als opvallendste attribuut zijn enorme fallus. De broche is niet compleet; de benen ontbreken, maar waar het om gaat is nog pro minent aanwezig! De afbeelding wekt doelbewust de associatie op van met een strijkstok op een vedel of viool spelen met de beweging tijdens copulatie. Op zichzelf staat deze opvallende uitbeelding niet. Vele variëteiten van dit type ero tische insignes zijn inmiddels be kend, bijvoorbeeld zelfstandig ope rerende fallussen met vleugels in diverse formaten, van klein (2 cen timeter) tot groot (6 centimeter). Ook vrouwelijke geslachtsdelen zijn als broche ruim vertegenwoor digd. Blijkbaar liepen de middeleeu wers openlijk met deze afbeeldin gen rond, maar vermoedelijk al leen bij specifieke gebeurtenissen. Denk hierbij aan bruiloften, waar bij vruchtbaarheid werd toege wenst aan het bruidspaar. Of aan carnaval, waarbij de 'omgekeerde wereld' een grote rol speelde. Baarland Westerschelde A Vogelreservaat zaterdag 18 maart 2017 Verrassende vogels Joanne Karkdijk Een wekelijkse wandeling door Zeeland. Vandaag: Baarland. Tweewekelijkse rubriek over ar cheologische vondsten in Zee land door Stichting Cultureel Erf goed Zeeland (SCEZ) Henk Hendrikse ▲Erotische broche van tin/lood. Vind plaats Sluis, datering 14de eeuw. FOTO UIT PARTICU LIERECOLLECTIE Slotstraat Baarland A Zwerfafval opruimen A Pip den Hoed en Tommy

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 144