24 ZE INTERVIEW DOWN IN TOWN Mensen met een verstandelijke beperking zoveel mogelijk mee laten draaien in de maatschappij. Dat is de missie van Down in Town. Liselotte is een enorme verrijking van mijn leven Het vier weken durende eve nement Down in Town barst vanaf 23 april in Oosterhout los„Veel mensen met een verstan delijke beperking kunnen werken en brengen in de meeste gevallen een hoop vrolijkheid, warmte en eerlijk heid mee", zegt huisarts Danielle Baaij (45) uit Oosterhout, een van de organisatoren van Down in Town. „Als je met zo'n iemand samenwerkt, kijk je anders naar het leven. Je kunt beter relativeren en waardeert het kleine geluk meer. De sfeer op de werkvloer verbetert enorm. Dat zou een heleboel bedrijven en organisa ties een hoop goed doen. Dat moeten we beter tot ons laten doordringen." Als iemand weet hoe het zit, is het Baaij zelf wel. De opvoeding van haar dochtertje Liselotte (6), die het syn droom van Down heeft, heeft Baaij veel wijze lessen over het leven ge bracht. „Eerlijk gezegd, schrik je PROGRAMMA enorm bij de geboorte. Daarna ko men de zorgen over hoe dat allemaal moet, nu en vooral later als ze vol wassen is, maar al snel zie je wat een prachtig mooi meisje het is. En dan ben je net als alle moeders heel erg blij met je kind. De Nipt-test is pas sinds april 2014 in Nederland be schikbaar. Uit de reguliere test die ik had laten doen, bleek uit de uitslag dat ik een kans van r op 750 had op een kind met Down. Dat risico is te overzien, dacht ik. Zo zit je dan te denken. Ik weet ook niet hoe ik gere ageerd zou hebben als de Nipt-test al wel beschikbaar was geweest. Had ik het kind laten komen of niet? Ach teraf ben ik blij dat ik de keuze niet heb hoeven maken, want ik kan me een leven zonder Liselotte niet meer voorstellen." Liselotte eet rustig haar ontbijt op en zegt dat ze het leuk vindt op school, maar verder heeft ze niet zo veel zin in een gesprek met een meneer van de krant. Het is veel leuker om met haar stiefbroer en -zus door het huis te stuiteren. Geregeld klinken de lachsalvo's door het huis, want lol maken dat kan Liselotte als geen ander. Baaij: „Liselotte is nu heel schattig, maar hoe gaat het als ze vijftien is? Een heleboel zaken die voor de meeste mensen vanzelfspre kend zijn, zijn voor Liselotte een grote overwinning. Alles gaat bij haar met kleine stapjes. Op school komen kinderen heel trots vertellen dat Li selotte hun naam kan zeggen. Daarom is het zo goed dat ze op een reguliere school zit. Ieder dingetje dat ze leert, geeft telkens enorm veel vreugde. Kleine dingen maken je heel gelukkig. Liselotte is een enorme verrijking van mijn leven. Ze is gewoon Top of the Bill. Zo jammer dat veel mensen niet meer doorheb- ben dat juist dat kleine geluk datgene is waar je voor leeft. Veel mensen werken keihard met veel stress, heb ben een mooi huis en een mooie auto, veel bereikt, maar toch hebben ze volgens mij iets essentieels gemist. Zo zie ik bijvoorbeeld dat iemand heel geïrriteerd staat te kijken als er promotiekaartjes voor het evene ment tijdens carnaval op de markt worden verkocht. Dan komt Liselotte langs en roept hard 'Meneer!', terwijl ze de kaartjes laat zien. Dan zie je het gezicht van zo'n man openbreken. Dat is precies wat ik bedoel. Zo'n kind zorgt dat je weer blij wordt. Dat is toch goud waard?" Ondanks alle vreugde is het ook een zware dobber om een kind met Down op te voeden. „Het kost veel energie en je hebt ook zorgen over haar toekomst. Negatieve reacties heb ik zelf nooit gehad, maar ik hoor wel van sommige ouders dat ze wor den aangesproken op hun kind. Zo in de trant van dat het 'toch een kosten post is.' Veel mensen drukken tegen woordig alles in geld uit. Dat vind ik erg jammer. Vroeger in de agrarische tijd kon iedereen meewerken. Oog sten, boontjes doppen, koeien mel ken, schoonmaken. Als je iets man keerde was dat niet zo'n probleem. Tegenwoordig groeit het besef dat ook mensen met een verstandelijke beperking kunnen werken. Kijk maar naar Brownies Downies en zo zijn er nog veel meer mogelijkheden. Het is een kwestie van gewoon doen. Dat willen we met Down in Town berei ken. Meer begrip en het besef dat er voor verstandelijk beperkten een plekje te vinden moet zijn, zowel in de bedrijven, als op scholen, sport en kunstinstellingen en horeca. Zij maken de maatschappij compleet." zaterdag 18 maart 2017 Z.V 'Een prachtig mooi meisje' Rob Musters Oosterhout Het evenement Down in Town vraagt aandacht voor mensen met een verstandelijke beper king. In vier weken tijd, van 23 april tot eind mei staat er een uitgebreid programma gepland met sportactiviteiten, films, thea ter- en muziekvoorstellingen, le zingen, foto's op de Markt, een boekpresentatie, een informatie markt en een openingsconcert van de Jostiband op 23 april in de St. Jansbasiliek. Het pro gramma loopt verder van 24 april tot en met 20 mei met boekpre sentaties, theatervoorstellingen, films, praatcafés en wandeltoch ten. Het complete programma is te vinden op de webite: www.stichting-iedereen.nl Liselotte samen met haar moeder Danielle Baaij. Liselotte heeft het syndroom van Down. Ze speelt hier met haar stiefbroer Thyne (11) en stiefzus Elize (13). FOTO'S RON MAGIELSE/PIX4PROFS -Daniëlle Baaij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 143