billfiHiïinlïÈ uJ 13 zaterdag 18 maart 2017 Vanaf nu kunnen Europese journalisten zich bezighouden met het echte gevaar: dat Marine Le Pen in mei misschien de Franse president wordt islamitische fundamentalist ver moord. Dat is heel erg, maar zelfs voor Europese begrippen weinig. Wellicht hebben een paar Scandina vische landen en Luxemburg betere maatschappijen geschapen, maar daarmee houdt het toch echt op. Hoopvol Hoezeer Nederlanders ook klagen, de meesten lijken dat wel te beseffen. Na een peiling van I&O Research onder ruim 6.000 Nederlanders voor deze krant in februari concludeerde on derzoeker Peter Kanne: 'Slechts 24 procent van de Nederlanders geeft aan teleurgesteld te zijn over Neder land.' De rest was hoopvol (37 pro cent) of neutraal (49 procent). Het is waar dat de WD woensdag acht ze tels verloor, maar als de leidende re geringspartij de grootste partij blijft, zijn kiezers blijkbaar niet zó boos. Mark Rutte gaat vooralsnog Lubbers en Kok achterna. En als andere kie zers op groene partijen of zelfs de Partij voor de Dieren stemmen, dan voelen ze blijkbaar dat hun basisbe hoeften zijn vervuld. Vergelijk de Nederlandse situatie eens met omringende landen. Duits land heeft veel meer stress van de Russische pesterijen en de vluchte lingenstromen uit het Midden-Oos ten. In Parijs, waar ik woon, is er zo veel gegronde angst voor het terro- De buitenlandse pers was massaal aanwezig om te zien of Wilders de verkie zingen zou winnen. risme dat we het normaal zijn gaan vinden dat soldaten met machinege weren langs de bakkerij op de hoek wandelen. Frankrijk leeft onder een schijnbaar eindeloze staat van beleg. De tot voor kort gedoodverfde favo riet om de aanstaande presidentsver kiezingen te winnen, Francois Fillon, staat nu officieel onder verdenking 880.000 euro aan belastinggeld aan zijn vrouw en kinderen te hebben doorgesluisd voor fictieve baantjes. Toch hoopt hij nog steeds president te worden. Tegenstreefster Marine Le Pen heeft haar eigen geldschandalen. Zoiets gebeurt in Nederland niet. In het VK, waar ik vandaan kom, stormt de regering zo onbezonnen op een harde Brexit af, dat de verant woordelijke minister David Davis ontspannen toegaf dat hij de kosten van een Brexit zonder deal met de EU (een zeer waarschijnlijke uitkomst) niet eens heeft berekend. Dan liever de Nederlandse boekhouderspoli- tiek, met het campagnegeneuzel over hoeveel miljard elke kneuterpartij aan a, b en c wil uitgeven. Live verslag Toch vlogen buitenlandse journalis ten deze week massaal naar dit suc cesvolle land om te zien of Geert Wilders de verkiezingen zou 'win nen'. Veel Spaanse radiozenders de den woensdag bijvoorbeeld live ver slag vanuit Nederland. Het lijkt wel dat ze het verhaal van Wilders ge loofden dat hij 'de stem van het volk' is. Hij is echter slechts de stem van 13 procent van het volk. Tel daar de twee zetels voor het Forum voor Democra tie bij, en het Nederlandse rechtspo- pulisme is er na 15 jaar nog steeds niet in geslaagd ook maar in de buurt van 20 procent te komen. Toen de exitpolls dat woensdag avond bevestigden, zullen de Span jaarden massaal naar Schiphol zijn gesneld om de laatste vlucht naar huis te halen. De coalitieonderhan delingen zullen geen buitenlander meer boeien. Vanaf nu kunnen Euro pese journalisten zich bezighouden met het echte gevaar: dat de extreem rechtse Marine Le Pen in mei mis schien de Franse president wordt. De komende jaren is er voor bui tenlanders hopelijk geen Nederlands 'verhaal' meer. Natuurlijk, het oproer kan hier weer terugkeren, bij een ter roristische aanslag of een nieuwe vluchtelingenstroom. Het kan echter ook goed dat Nederland weer in een lange saaie fase belandt, waarin zorg de 'drie i's' van immigratie, integratie en islam vervangt als grootste poli tieke thema. Dat zou logisch zijn in een vergrijzend land, waar steeds meer mensen oud worden zonder partner (vaak na scheidingen) en in toenemende mate zonder kinderen. Het beste wat Nederlandse moslims kan overkomen, is dat de politiek hen simpelweg vergeet en hen gewoon als Nederlanders gaat behandelen. Als dat gebeurt, kan Wilders zijn huidige carrièrepad voortzetten en steeds meer een internationale in plaats van een Nederlandse politicus worden. Vooral in de VS en Israël presenteert hij zich als de eenen- twintigste-eeuwse Churchill die Europa tegen het 'islamofascisme' beschermt. In Nederland zeifis niet zoveel meer voor hem te halen. De prestatie van de Lijst Pim Fortuyn in 2002 - 26 zetels, de piek van het Ne derlandse rechtspopulisme - zal hij misschien nooit evenaren. In dat ge val zijn er bij de volgende Tweede Kamerverkiezingen maar drie bui tenlandse journalisten. Op woensdagavond, nadat de exit polls verschenen, mailde een Neder landse vriend mij: 'Nederland een normaal, redelijk gelukkig land.' Ik mailde terug: 'Nee! Een buitenge woon gelukkig, geslaagd land.' (0318) 58 09 58 www.bolderman.nl Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! 10 dagen Gardameer, Verona en Venetië 10 dagen Barcelona en omgeving 10 dagen Toscane: Florence, Pisa Elba 10 dagen Hart van Schotland Trossachs 10 dagen Pittoresk Vrsar Istrië FOTO v.a. slechts Brochure en boekingen: Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Prijs p.p. o.b.v. b pers. kamer excl. Calamiteitenfonds reserveripg^tyftffi Vertrekdata: 24 april 1, 8, 22, 29 mei/5,12,19 juni etc. Vertrekdata: 17,24 april 1, 8,15, 22, 29 mei/5,12 juni etc. Vertrekdata: 17,24 april 1, 8,15, 22,29 mei/5,12,19,26 juni etc. Vertrekdata: 24 april 1, 8,15, 22, 29 mei/5,12,19, 26 juni etc. Vertrekdata: 1, 8,15, 22, 29 mei 26 juni/5,10 juli etc. Vertrekdata: 24 april 8, 22 mei 5,19 juni 3 juli etc.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 13