4 dagen Veluwe**** 'Laat Arib voorzitter blijven' r verkiezingen 12 Nederland is een land waar weinig te klagen valt, constateerde de Nederlandse Engelsman en journalist Simon Kuper tijdens de verkiezingscampagne. In de verkiezingsuitslag ziet hij een bevestiging van zijn waarneming. 53.50 k groeide in de jaren 70 en 80 op in het tevreden Nederland. Dissidenten waren er schaars. Behalve over futiliteiten viel er namelijk weinig te klagen. Pre mier zijn was in Nederland daarom makkelijker dan elders. Ruud Lubbers was twaalf jaar lang een geliefde technocratische leider die zijn eigen moment van opstap pen koos. Daarna was Wim Kok dat acht jaar lang idem dito. Na 1973 werd alleen lan Peter Balkenende een keer uit zijn ambt weggestemd. Voor meer baanzekerheid moest je een communistische dictatuur beginnen. Volgens Mark Bovens, professor aan de Universiteit van Utrecht, claimde in 1999 alleen Noord-Korea een even hoog vertrouwen van burgers in de politiek als in Nederland. De Nederlandse zelfgenoegzaam heid zakte ineen tussen 2001 en 2008 - de periode van 11 september, de opkomst van Pim Fortuyn, twee bin nenlandse politieke moorden, de in voering van de euro, en de financiële crisis. Maar de verkiezingsuitslag van woensdag geeft aan dat Nederland weer richting de oude tevredenheid schuifelt. Zelfs de waarschijnlijke coalitie gefundeerd op WD, CDA en D66 doet twintigste-eeuws aan. De oude tevredenheid zal nooit meer geheel terugkeren, vooral om dat die zo bizar hoog was. De Ameri kaanse academicus Ronald Inglehart, leider van de toonaangevende world values survey, gaf dit in 2000 mooi weer in een grafiek in The Washing- Wellicht hebben een paar Scandi navische landen en Luxemburg betere maat schappijen geschapen, maar daarmee houdt het toch echtop ton Quarterly. De grafiek toonde het tevredenheidsniveau in zo'n dertig landen, zoals gemeten in de 'world values' onderzoeken. Het meest onte vreden waren de Moldaviërs, gevolgd door Wit-Russen en Oekraïners. Amerikanen (toen nog), Belgen en Ieren waren erg tevreden, maar welk land stond helemaal rechtsbovenaan op de grafiek te blaken van blijd schap? U raadt het al. Nog steeds hebben Nederlanders heel veel om tevreden over te zijn. In januari bezocht ik voor mijn krant de Financial Times het Groningse Oude Pekela, het dorp met de laagste inko mens van Nederland. (Het verhaal verscheen nadien ook in het AD.) Ik fietste er vier dagen rond en ging stomverbaasd weer weg. Ik had een zelfde soort armoede en woede ver wacht die ik in arme Franse en Britse wijken had aangetroffen, maar nee hoor. De Pekelder woningen zagen er verzorgd uit, de staat zorgde voor mooie sportvelden en een cultureel centrum, en zelfs uitkeringstrekkers leidden een menswaardig bestaan. De meeste Pekelders accepteerden de aanwezigheid van een asielzoekers centrum in het dorp. Vooral veel kerkgangers draaiden er vrijwilli- gersdiensten. Als dit het armste dorp van Nederland is, dacht ik, dan is Ne derland een succesvol land. Ja, het heeft grote problemen in de zorg. Ja, er zijn achterstandswijken. Ja, een mildere vorm van het PW- populisme heeft ook andere partijen besmet. Er zijn zowel allochtonen als autochtonen die geen democraten zijn en/of zich asociaal gedragen. Maar wie Nederland vergelijkt met alle samenlevingen die ooit werkelijk hebben bestaan, en niet met het bij belse paradijs, moet concluderen dat het er goed gaat. Er zijn weinig lan den waar mensen met minder werk uren meer geld verdienen. Tussen 1982 en 2008 beleefde het land 26 jaar onafgebroken economische groei zonder recessies, een wereldrecord. Er is in Nederland sinds 9/11 één persoon, Theo van Gogh, door een der Valk Toverland hotel 4 dagen Twente www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 zocpg „Als dat zou kunnen, dan zou ik dat nog steeds fantastisch vinden", zei PvdA-leider Lodewijk Asscher gistermiddag bij de uitloop van de wekelijkse ministerraad over het voorzitterschap. „Nog afgezien van de partij die de voorzitter levert, vind ik dat we heel trots mogen zijn op Khadija Arib." Arib, een Nederlandse van Ma rokkaanse afkomst, nam begin vo rig jaar de voorzittershamer over van Anouchka van Miltenburg. Sindsdien vinden vriend en vijand dat ze goed werk levert. Probleem is dat de nieuwe PvdA-fractie vier keer zo klein wordt als de vorige en slechts negen zetels zal tellen. Asscher benadrukt wel dat hij geen mogelijkheden in handen heeft om de verkiezing van Arib af te dwingen. „Een meerderheid van de Kamer moet haar dus kiezen. Maar als dat gebeurt, geweldig!" De PvdA-leider kent de conse quenties van uitdunning van de Kamerfractie, zegt hij. „Dat wordt heel hard werken en kiezen wat we wel en niet doen. We moeten ons concentreren op zaken waar de PvdA de komende jaren het ver schil wil maken. En ik ben ervan overtuigd dat het ons zal lukken om terug te komen." Overigens heeft Asscher de in tentie om de gekozen Kamerleden te behouden voor de fractie en het parlement. Dat zal nog geen sine cure zijn, met internationaal ge wilde politici als Jeroen Dijssel- bloem. „Maar alle mensen blijven de hele periode, verwacht ik. We hebben elkaar goed aangekeken en gezegd: op onze schouders ligt nu een zeer verantwoordelijke taak. Alsof je met z'n negenen in een ra ket naar Mars wordt gestuurd om daar een beschaving op te richten. Dan moet je ook van elkaar op aan kunnen." zaterdag 18 maart 2017 gelukkig land Geen paradijs, wel een hAal Voor maar: Ga lekker wandelen op de nabij gelegen Veluwe, of bezoek historisch Amersfoort! 3 nachten in 4* Van der Valk Leusden - Amersfoort (8,2) 3 keer uitgebreid ontbijtbuffet Gratis parkeren, wifi en stadsplattegrond Aankomsten t/m december. Betaal pas aankomst! 1 nacht incl. ontbijt in 3* Tulip Inn Sevenum 3* Hotel Tubbergen 1 dagkaart voor Toverland (t.w.v. 28,-) 3 nachten incl. ontbijtbuffet Gratis wifi parkeren j- o 50 Gratis wifi parkeren JL A 50 Tip: Er zijn familiekamers 30. Aankomstent/mokt. Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting De PvdA blijft bij het voorne men om Kamerlid Khadija Arib weer voor te dragen voor het voorzitterschap van de Tweede Kamer, ondanks de uitgedunde fractie. Maarten van Ast Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 12