Marktlui boos over plannen gemeente Stadsraad wil opknapbeurt voor Brouwershaven Zeeuwse knop in het zand 7 Brouwershaven is mooi. Maar kan nog veel mooier. De smalstad is aan onderhoud onderhevig, constateerde de stadsraad. Terecht, zo blijkt bij nadere inspectie. Er zijn wel wat verfpotten en snoeischaren nodig. Als de stadsraad de stad bijeen roept om het over de toekomst te hebben, dan zit gelijk het hele Tonnenma- gazijn vol. De inwoners van Brou wershaven zijn betrokken. Het is hun stadje. En daar valt wel wat aan te verbeteren, luidde de con clusie na de laatste vergadering. Wat dan? Kom maar mee, zegt voorzitter Hanno Canters. Die heeft nog maar drie stappen uit zijn woning aan de Markt gezet of hij stopt. Bij een parellelle serie scheef- gereden paaltjes. „Dit is rommelig. Onnodig." Vier stappen verder en hij stopt weer. Op een overvolle parkeer plaats. „Zo veel auto's. Maak er nou eens een mooi plein van, met een paar parkeerplaatsen voor de on dernemers en hun klanten, en laat de rest buiten het centrum parke ren." Tien stappen verder en Canters staat weer stil. Tussen onder grondse afvalcontainers, palen en borden. „Als je de ene kant op kijkt, wordt je zicht op het mooie oude stadhuis ontnomen door een wir war aan borden en als je de andere kant op kijkt, zie je dat het nog 8o kilometer is naar Rotterdam. Rot terdam! Hallo, we staan hier in de oude binnenstad van Brouwersha ven. Maar eigenlijk dus op een doorgaande weg. Zonde." En zo heeft de voorzitter van de stadsraad nog wel meer kantteke ningen. Over de authentieke straat lantaarns die prompt werden ver vangen door moderne lampen, over de loopplank over de sluis die plot seling weg was. „Het zijn zaken waar we het hier allemaal over eens zijn", vertelt Canters. „Brouwersha ven is mooi, maar als we mooi wil len blijven, dan zal er geïnvesteerd moeten worden. Dat heeft de ge meente de laatste jaren te weinig gedaan. Althans, hier. Al het geld ging naar Renesse, Bruinisse en Zierikzee." Bolwerken De bolwerken, je zou ze haast ver geten. Omdat ze nauwelijks zicht baar zijn door al die bosschages. „We hebben als stadsraad een land schapsarchitect in de arm genomen die eerder werkte in Brielle en Wil lemstad. Wat hij daar heeft gedaan, is lelijke struiken weghalen zodat je de oude vesting weer te zien kreeg. Dat willen we hier ook." Op het bolwerk staan twee pick nickplaatsen. Bij de ene ontbreekt het bankje, bij de andere de prul lenbak. De 18e eeuwse sluis die groen is van begroeiing, de hekjes met afgebladderde verf, de naast het voetpad gelegen stortplaats van snoeiafval, de eeuwige molshopen. Hoe meer Canters erop let, hoe meer hij zich ergert. „We willen echt geen Veere zijn, het hoeft echt niet tot in de puntjes, maar onze toeristen krijgen nu een rommelig beeld van Brouwershaven. Dat vin den wij zonde." Het hoeft echt niet tot in de puntjes, maar onze toeristen krijgen nu een rommelig beeld van Brouwershaven. Dat vinden wij zonde Maar ja, wie moet dat allemaal gaan betalen? Met de 75.000 euro die de stadsraad dacht te krijgen, maar die nu toch niet meer komen omdat de gemeente de regie van de stadsraad heeft overgenomen, kun je nog geen fractie van alle wensen bekostigen. Maar kijk eens daar, wijst Canters naar de oude peuterspeelzaal. „Dat is nu antikraak, maar het is allemaal strategische grond van de ge meente. Bouw daar huizen! Men sen staan te springen om hier te wonen. En als je autobedrijf Slager nou naar het industrieterrein ver plaatst, heb je nog meer bouw grond. Een prachtig stadje onder de rook van Rotterdam. Wie wil dat nou niet?" ZIERIKZEE Met een 300 meter grote Zeeuwse knop viert de Schouwse onderwijskoepel Obase eind mei zijn 10-jarig be staan. Leerlingen van de elf aange sloten basisscholen tekenen de knop in het zand langs de Brou- wersdam. Met de strandtekening wordt geprobeerd een wereldre cord te vestigen. Wanneer de per fecte dag is om dat te doen, wordt met een serie experimenten on derzocht. Binnenkort worden drie ideale dagen en tijdstippen be kend gemaakt. De uiteindelijke uitvoering is dan afhankelijk van het weer. Op de internetsite en facebook- pagina van Obase kan het strand- tekeningproject worden gevolgd. Marktlui komen massaal in het geweer tegen het plan van de ge meente Schouwen-Duiveland om vergunningen voortaan voor maximaal vijf jaar te verstrek ken. Nu mogen ze nog voor onbe paalde tijd staan, maar de ge meente wil daar paal en perk aan stellen. Ook wil ze loten, moch ten er meer gegadigden zijn voor een leeggekomen plaats. Voor de standplaatsexploitanten die nu nog over een vergunning voor onbepaalde tijd beschikken, komt een overgangsregeling. Zij kunnen er na vijf jaar nog eens drie jaar bij krijgen. „En dan mag ik dus wegwe zen", concludeerde Wim van der Put donderdag tijdens de in spraakavond. „Terwijl mijn klanten al twintig jaar kaas en zuivel bij me komen kopen in Zierikzee. Die verwachten mij daar. En als ik had geweten dat het over een paar jaar afgelopen zou zijn, had ik natuurlijk nooit De gemeente overweegt een maximum van vijf jaarvoor vergunningen geïnvesteerd in een stroomkast. Weet u wel wat dat mij heeft ge kost?" En wat denkt u van ons perso neel, zei Gert den Haan van de Groentebroers. „Die willen we het liefst vast in dienst nemen. Maar dat kan toch niet als we binnen een paar jaar weer weg moeten? Hebt u daar wel over nagedacht?" En niet te vergeten onze eigen zekerheid, viel Ma- nuela Brantenaar van de oliebol- lenkraam haar collega bij. „Wij hebben ook allemaal een hypo theek, een gezin, kinderen die naar school gaan. Met dit beleid gooien wij acht jaar weg. En een ander mag verder gaan waar jij gebleven was." En wat als we ons bedrijf wil len overdoen, vroeg Ruud Schutter van Corstanje Fruit. „Ik ben bijna 60, mijn zoon van 26 staat klaar om het bedrijf over te nemen. Maar dat wordt een stuk minder aantrekkelijk als hij niet zeker is van een standplaats. Wij zijn ook allemaal mensen." Het is maar een concept, pro beerde de betrokken ambtenaar nog. „We zijn nog maar net be gonnen. In het hele land zijn ge meenten aan het zoeken naar een nieuw beleid, in de beste vorm." Neem een voorbeeld aan Vlis- singen, zei de fruitboer. „Daar wordt een vergunning na vijf jaar verlengd. Waarom zou het daar wel kunnen en hier niet?" Het kan hier ook, zei de amb tenaar ten slotte. „Als de politiek dat beslist." zaterdag 18 maart 2017 'Dit is rommelig. Onnodig' Hanno Canters wijst aan wat beter kan in Brouwershaven, foto marieke mandemaker Wendy Wagenmakers Brouwershaven -Hanno Canters, stadsraad nl Wendy Wagenmakers Zierikzee <£i;i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 126