10 eerste f lyervrije weekend A Hans Spekman, foto robin utrecht verkiezingen Jesse Klaver waait uit aan zee, Marianne Thieme blijft lekker thuis. De lijsttrekkers smeekten verkenner Schippers om een vrij weekeinde, na de slopende campagne. Hoe moe zijn ze en hoe gevaarlijk is dat? Wij reden altijd naar Friesland in onze oude diesel. Bom- bom-bom- bom-bom, daar werd je vanzelf rustig van Hij heeft nog nooit een verkiezingsfol der in de handen van een potentiële kiezer gedrukt. „En daar voel ik me nog altijd heel prettig bij", zegt Hans Wiegel met een grijns die je door de telefoon kunt horen. De voormalige voorman van de WD gelooft niet in het folderen. „Daar win je geen enkele stem mee." Zijn wijze van campagnevoeren, in de jaren 70 en 80, zag er heel anders uit dan wat we de afgelopen weken gezien hebben. „Ik bereidde me goed voor op de debatten, ik sprak zo nu en dan een zaal met mensen toe en dat was het dan wel." De enorme vermoeidheid na de campagne, waar zijn opvolgers 40 jaar later over klagen, komt hem niet heel bekend voor. Maar: „Het is wel zo dat ik het weekeinde na de verkiezingen graag onze automobiel inpakte en met mijn vrouw naar ons boerderij tje in het noorden van Friesland reed. Nog achter Dokkum, aan het Lau wersmeer. Daar gingen we dan, in onze Peugeot vijfduizendzoveel die sel. Dat ging van - ik zal het even voordoen - bom-bom-bom-bom- bom. Dat ding kon niet sneller, daar werd je vanzelf rustig van. „In Friesland deden we niets. Ja, goed eten en flink drinken in het dorp, met zo'n fijne dikke sigaar er bij. En dan rustig met de auto terug over die smalle boerenweggetjes. Ja, ondanks die alcoholische dranken die we hadden genuttigd. Probleem loos hoor, dat deed je toen gewoon." Kleine ogen Bij alle lijsttrekkers bespeurde Wie gel de afgelopen weken vermoeid heidsverschijnselen. „Ik zal niet zeg gen bij wie ik dat het meeste zag, an ders gaan ze nog huilen. Zelfs bij onze minister-president nam ik waar dat zijn ogen wat kleiner werden. Maar dan was Mark Rutte verreweg nog de meest frisse van het hele stel. Ik belde hem donderdagochtend eens op om het resultaat te bespreken en hij was nog altijd heel scherp en monter." Rutte en de andere politiek leiders hebben verkenner Edith Schippers gesmeekt om een vrij weekeinde na een uitputtende campagneperiode. Twee dagen slapen, het gezin, spor ten; in elk geval geen politiek. Niet al leen voor de verliezers, ook de win naars snakken even naar een andere tijdsbesteding. GroenLinks-leider Jesse Klaver hoopt dat hij ondanks de sombere weersvoorspellingen even met zijn jonge gezin naar het strand kan. Ma rianne Thieme (Partij voor de Die ren) blijft thuis. „Dit weekeinde ga ik heerlijk thuis doorbrengen bij mijn man en kinderen. Een heel andere werkelijkheid, meer in het nu." Wiegel, grinnikend: „Als ze een leuke man heeft, kan ik me daar van alles bij voorstellen." „Maar het is natuurlijk onzin om te denken dat de lijsttrekkers niet aan het werk zijn deze dagen", oordeelt voormalig LPF-leider Mat Herben. „Integendeel: ze zullen best een och tendje uitslapen, maar ze krijgen dit weekeinde allemaal analyses van de verkiezingsuitslag voor hun kiezen. Ze overleggen over hun onderhande lingsstrategie, zetten de tactiek op papier." „Eigenlijk begint het nu pas. Zo'n campagne, dat is gewoon een kwestie van ondergaan, goede keuzes maken en flexibel zijn. Niemand ligt er wak- ker van als je een halfuur later in Ber gen op Zoom arriveert om op het marktplein te gaan folderen. Maar nu, in de formatiegesprekken, komt het echt op de scherpte aan. „Toen wij in 2002 in het kabinet kwamen, voelde ik de adrenaline let terlijk wegvloeien toen het kabinet met de koningin poseerde bij het paleis. Om na een halfuur terug te keren, toen het gelazer rond het aftreden van onze staatssecretaris Bijlhout begon." Hartproblemen Waar Herben zich echt over ver baasde de afgelopen campagne, wa ren de vele vroege optredens van de kopstukken. „Die ochtendprogram ma's zijn fnuikend. Maar je zag en hoorde ze echt overal. Bij Goedemor gen Nederland, vanaf half zeven bij BNR, bij Edwin Evers, in de ochtend programma's op de publieke radio zenders: elke ochtend. Echt dood vermoeiend." Vaak klinkt de waarschuwing dat het wegvallen van hevige stress kan leiden tot ziekte en zelfs hartproble men. Roland van Kimmenade, car dioloog in het Radboudumc in Nij megen, is nog nooit een studie tegen gekomen waarin dat verband weten schappelijk werd aangetoond. „Zeker geen hartklachten. Te veel stress is natuurlijk nooit goed, maar het is nooit bewezen dat het gevaarlijk is als die 'cold turkey' wegvalt. „En ik ken de verhalen van mensen die klagen dat ze altijd ziek worden Deborah Jongejan Den Haag Na de dramatische verkiezingsuit slag en de vierde nederlaag op rij, kon Spekman niet langer aanblij ven. Na een bestuursvergadering verklaarde Spekman gisteravond op het partijbureau dat hij weggaat per 7 oktober. „Er is veel discussie rond mijn persoon. Ik zie dat die discussie de eenheid ondermijnt. Ik vind dat het voor de eenheid cruciaal is dat ik opstap", sprak hij kalm, met partijleider Lodewijk Asscher naast hem. Asscher: „Voor mij had Hans niet weg gehoeven, maar ik heb er wel respect voor. Ik ken niemand die zo met hart en ziel zich altijd opof ferde voor de partij als Hans Spek man. Dat zegt iets over hoe moei lijk het besluit voor hem moet zijn." Verschillende PvdA-leden roken al bloed. Er lag al een motie klaar om het vertrouwen in Spekman op te zeggen, vandaag tijdens de le denraad van de PvdA in Utrecht. De verwijten vlogen sinds woensdag door de lucht. Vertrek kend Kamerlid Jan Vos stelt in een vernietigend epistel dat Spekman 'terug wilde naar de 19de eeuw, terwijl we leven in de 21ste eeuw'. De strijd om het lijsttrekkerschap tussen Diederik Samsom en Lode wijk Asscher is volgens hem 'on nodig, verkeerd en dramatisch af gelopen'. En de draai naar links: 'ongeloofwaardig'. Ook partijcoryfeeën waren de af gelopen dagen niet te beroerd om hun mening te geven over de kwestie. Oud-minister Bram Peper zei op de radio dat Spekman moet vertrekken vanwege de slecht uit gepakte lij sttrekkersverkiezing. Oud-partijvoorzitter Felix Rotten berg bekritiseerde de campagne zelfs al voordat de stembussen dicht waren. Het is niet gek dat PvdA'ers na de grootste verkiezingsnederlaag ooit (nog maar 9 zetels over!) naar de campagneleider kijken. Onder lei ding van Spekman hanteerde de PvdA een zwabberende strategie, zonder duidelijk verhaal. Maar de bevlogen Utrechter had ook kre diet opgebouwd binnen de partij, door te zorgen voor meer invloed van leden en een partijbreed pro ject om de sociaaldemocratische zaterdag 18 maart 2017 Papa Jesse kan eindelijk dagj e mee naar het strand Jeroen Schmale Den Haag Oud-VVD-voorman Hans Wiegel PvdA'er Spekman stapt PvdA-voorzitter Hans Spekman heeft gisteravond laat zijn func tie neergelegd. Na de histori sche verkiezingsnederlaag eis ten diverse PvdA'ers zijn hoofd. Maar met zijn vertrek zijn de problemen voor de gedeci meerde bestuurspartij nog lang niet voorbij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 10