LILA Azalea's zijn er in vele kleuren. Rood, oranje, roze, wit, geel, zalm en allerlei tussentinten. Een kleur die echt prima past bij het tere bloempje van de sier- struik is lila. De wilde azalea, de Rhodo dendron canescens, komt veel voor in de bergachtige gebieden van Azië en is ook inheems in Noord-Amerika. Louisiana staat erom bekend. Daar is in een bosrijk gebied een prachtige route uitgestippeld voor wandelaars en mountainbikers: the Wild Azalea Trail. Lila azalea's bloeien hier volop. De lengte van het traject is bijna 50 kilometer en kan in gedeelten worden afgelegd. De ideale tijd? Meestal begin april. Maart komt ook weieens voor, net als eind april. Informatiepun ten zijn er in het stadhuis van Wood- bloesem en oranjebloesemwater worden veelvuldig in de keuken gebruikt. De witte bloesem van de amandelbo men in de Ounila Vallei is ook een aan rader. In februari lijkt het of de vallei gevuld is met witte wolken op een paal. BLAUW Witse heeft Halle op de kaart gezet; de Vlaamse tv-serie rond deze politie commissaris speelt zich hier voor het grootste gedeelte af. Blauw is de kleur die natuurliefhebbers uit alle wind streken naar dit stukje België trekt. Zelfs uit Japan komen ze kijken. In het Hallerbos vormt een enorme hoeveel heid wilde hyacinten elk voorjaar een indrukwekkend tapijt dat de kleur heeft van pas gewassen overalls. In het Bos- museum aan de Vlasmarktdreefin Halle is van 16 april tot en met 1 mei elke zater dag- en zondagmiddag een tentoonstel ling over alle lentebloeiers ingericht. De exacte bloeitijd kan gevolgd worden op de website hallerbos.be. ORANJE Als de lente komt dan breng ik jou... tulpen uit Canada. Helemaal niet zo vreemd want daar groeien er - als we Nederland niet meetellen - meer dan waar ook ter wereld. Zeggen ze in Ot tawa. Alleen al in Ottawa steken jaarlijks meer dan drie miljoen tulpen hun kop boven de grond. Sinds 1953 vieren ze in de Canadese hoofdstad in mei het Canadian Tulip Festival. Dan staan langs een 15 kilometer lange route zestig soor ten tulpen in bloei. Vuurwerk, muziek en parades maken er één groot feest van. De tulpen zijn er in alle mogelijke kleu ren, maar oranje voert de boventoon. Logisch: de tulpentraditie in Canada is ontstaan na de Tweede Wereldoorlog, toen de Nederlandse regering honderd duizend bollen stuurde als dank voor de hulp bij de bevrijding. Vele bollen volg den, jaar in, jaar uit. tulipfestival.ca worth en bij het Valentine Meer. Infor matie staat op louisianatravel.com en townofwoodworth.com/azalea-trail. WIT Appels met peren vergelijken en kersen met sinaasappels? Wat de bloesem be treft kan dat prima. Die is meestal wit. Witte oranjebloesem dus. In de laag vlakte van Sous, in Marokko, staat een enorme hoeveelheid sinaasappelbomen bij elkaar en als die rond januari bloeien, is dat een geweldig gezicht. Ook de omgeving van Chefchaouen, in het Rifgebergte, is een prachtige plek om oranjebloesem te spotten. Omdat de stad zoveel blauw geschilderde huizen telt, wordt Chefchaouen ook wel de Blauwe Stad wordt genoemd. Oranje- Sevilla Dejaracanda is ook bekend als palissander- boom. magazine 49

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 107