Demissionair minister krijgt 72 uur voor eerste aanzet nieuw kabinet In een versnipperd politiek landschap krijgt VVD-kopstuk Edith Schippers 72 uur de tijd om de formatie van een nieuw kabinet op de rit te krijgen. Walcheren Hoe moet dat nu met Sylvana? Binnen&Buiten Wonen in een energiezuinig 'powerhouse' Mickey Kurtoglu uit Vlissingen stemde altijd op de PvdA, maar deze keer niet. Net als zoveel andere Nederlanders. „Wie komt er nog op voor mensen zoals wij? Ik heb gekozen voor DENK. Die partij begrijpt mij wel." «zeeland2 Demissionair minister Edith Schippers van Zorg begint op ver zoek van premier Mark Rutte maandag als 'verkenner' gesprek ken met alle partijen. Vóór donder dag moet zij aan de Tweede Kamer rapporteren welke combinaties vol gens haar haalbaar zijn. Daarna zal de Kamer in de nieuwe samenstel ling, die aanstaande dinsdag defini tief duidelijk wordt, zo snel moge lijk vergaderen over de gevolgen van de verkiezingsuitslag. Klappen Die opdracht van Schippers zal niet gemakkelijk zijn. De linkse partijen liepen zware klappen op, maar ook rechts heeft geen werkbare meer derheid behaald in het parlement. In tegenstelling rot vijfjaar gele den, toen VVD en PvdA nek aan nek eindigden, leveren de verkie zingen nu geen voor de hand lig gende regeringscoalitie op. De enige overeenkomst is dat de libe ralen wederom als grootste partij uit de bus zijn gekomen. Dus heeft de VVD het voortouw genomen bij de formatie. Mark Rutte leunt daar bij sterk op de capaciteiten van Schippers. Zij wordt binnen de par tij gewaardeerd om haar schat aan ervaring en gezien als een goed ver tolker van her liberale gedachte goed. Bij haar ronde als verkenner drinkt ze vanaf maandag koffie met alle partijen om de beste coalitie combinaties te onderzoeken. Bij die gesprekken houdt ze 'alle opties open', zo heeft ze gistermiddag ge zegd. Natuurlijk is er een voor de hand liggend 'motorblok' voor een ko mende coalitie, bestaande uit WD, CDA en D66. Zij hebben echter steun nodig van kleinere partijen als de Christenunie, GroenLinks, de SGP of zelfs de gedecimeerde SP en PVV lijken op voorhand al uitgesloten van deelname aan de regering PvdA om een werkbare meerder heid in het parlement te kunnen vormen. Nu al lijkt duidelijk dat de SP en de PW geen onderdeel zullen uit maken van het volgende kabinet; de socialisten hebben een samen werking met sleutelpartij VVD vooraf al uitgesloten en met de par tij van Geert Wilders wil bijna nie mand op dit moment zaken doen. Stemmen Met bijna alle stemmen geteld komt de VVD op 33 zetels uit, ge volgd door PW (20 zetels en daar mee de tweede partij), CDA (19 ze tels) en D66 (19 zetels). De huidige regeringspartij PvdA heeft na een historisch verlies nog maar 9 zetels (een verlies van 29 ze tels) over en de positie van partij voorzitter Hans Spekman staat daarom nu onder grote druk. Nieuwsmedia P15 Spoedklus voor Schippers Edwin van der Aa Tobias den Hartog Den Haag P2 t/m P17 en ZEELAND 2 vrijdag 17 maart 2017 Wisselvallig weekend pzc.nl Ook voor het laatste ffil regionale nieuws 9°C Jaargang 259 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,10 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 1