II II Ook 'grote bazen' zijn de klos in corruptiezaak 10 Circusolifanten Buba en Carla, die in Nederland niet meer welkom zijn, kunnen verhuizen naar een speciale opvang. Dat blijkt uit onderzoek van het ministerie van Economische Zaken. Circus Freiwald heeft een advocaat en deskundigen ingeschakeld om hun Buba te kunnen houden. Sinds het verbod op wilde dieren in circussen (medio september 2015) mogen de olifanten Buba (Circus Freiwald) en Carla (Circus Renz Berlin) niet meer in Nederland op treden en rondreizen. Het ministe rie van Economische Zaken liet on derzoek doen naar de olifanten en eventuele opvangmogelijkheden. Drie dierenartsen uit Neder- Het gaat om een sensitief dier. Je kunt een olifant niet zomaar weghalen en elders plaatsen landse dierentuinen concluderen dat de olifanten 'fysiek en emotio neel' in staat zijn om te verhuizen naar een speciale opvang. Ze heb ben ook de mogelijke locatie be zocht. „De onderzoeken hebben uitgewezen dat de olifanten kun nen worden opgevangen en dat er voor hen een plaats beschikbaar is", schrijft Henri Kool, directeur Dier lijke Agroketens en Dierenwelzijn, in een brief aan de circussen. Daarnaast hebben onderzoekers advies gevraagd aan The Elephant Sanctuary Tennessee, een Ameri kaanse opvang voor olifanten. Kool: „De consultatie vond plaats om met nog meer zekerheid te kunnen zeg gen of verhuizing naar een opvang centrum een goede optie is." Lopende het onderzoek kregen de circussen wel een ontheffing voor Buba en Carla. Die liep op 15 januari af. Kort daarna kregen de circussen het onderzoek toege stuurd. Buba en Carla maken al jaren deel uit van hun 'circusfamilies'. Daarom leggen de circussen zich niet neer bij een verhuizing naar een opvanglocatie. Zo overleed de metgezel van Carla, olifant Rhani, binnen twee weken nadat ze elders was ondergebracht vanwege het verbod. Volgens Circus Renz Berlin stierf ze door 'heimwee en stress'. Ook Circus Freiwald haalde Buba terug nadat ze depressief werd in een ander verblijf. Het circus heeft een advocaat in geschakeld. Volgens Natascha Frei wald stroken de conclusies van het ministerie niet met de bevindingen van de onderzoekers. „Er zijn een hoop positieve dingen over Buba uitgekomen, maar het ministerie trekt een andere conclusie", aldus Freiwald. „Ze begrijpen niet waar het om gaat. Buba is een krachtige olifant, maar hoe gaat het als ze ver- huist naar een andere plek? Wordt ze daar geaccepteerd door de andere olifanten?" Freiwald heeft internationale deskundigen ingeschakeld voor een tegenonderzoek, om aan te tonen dat olifanten wel degelijk last kun nen krijgen van heimwee. „Het gaat om een sensitief dier. Je kunt een olifant niet zomaar weghalen en er gens anders plaatsen. Laat Buba ge woon bij ons tot ze er niet meer is." Buba 'woont' tot het onderzoek is afgerond in het winterverblijf in Duitsland. Freiwald heeft de start van de tournee in Nederland, die eigenlijk deze maand begint, om die reden uitgesteld tot mei. Dierenrechtenorganisaties zijn blij dat het onderzoek van het mi nisterie duidelijkheid geeft over deze slepende kwestie. Ze willen dat het ministerie in actie komt zo dat de circussen meewerken aan een verhuizing. „De bal ligt nu bij de circussen, maar het blijft sinds dien stil", zegt Alex Romijn van Bite Back. Ik snap dat ze een emotionele band hebben met hun dier, maar soms moetje het loslaten „Het is apart dat circussen steeds met emotionele betogen komen over hoe de dieren elders zouden sterven van heimwee, zonder we tenschappelijke onderbouwing. In andere opvangcentra leven immers al olifanten afkomstig uit soortge lijke situaties, die nu veel meer ruimte en verrijking hebben dan in hun eerdere circusleven." De organisaties zijn een proce dure gestart om het hele onderzoek openbaar te maken. Romijn: „Dat is in het belang van deze discussie en om druk te zetten op circussen. Ik snap dat ze een emotionele band hebben als een dier altijd bij hun is geweest. Maar soms moet je het los laten om het een beter leven te gun nen." Op de lijst die Janot gistermiddag aan het Hooggerechtshof overhan digde staan onder meer de namen van oud-presidenten Lula en Dilma Rousseff, voormalige presidents kandidaten José Serra en Aecio Ne ves, de voorzitters van de Senaat en de Kamer van Afgevaardigden, par lementsleden, maar ook vijf minis ters uit het kabinet van de huidige president Michel Temer. Hij volgde vorig jaar de wegens financiële malversaties afgezette Rousseff op. De 83 kunnen volgens de grond wet alleen door het Hooggerechts hof worden onderzocht. Verder heeft Janot nog een verzoek inge diend om 210 andere politici te la ten onderzoeken door lagere recht banken. Met de nieuwe stap in wat in Bra zilië operatie Lava Jato (Wasstraat) is gaan heten, geeft Janot een be langrijk signaal af aan politici én het Braziliaanse volk: hoog of laag, nie mand ontspringt de dans. In het be gin werden vooral kruimeldieven, tussenpersonen en lagere politici vervolgd. Dat breidde zich later uit naar hoger geplaatste ondernemers en politici, in deze fase blijkt dat het Janot ernst is om ook de 'grote ba zen' in de politiek te vervolgen. Janot geeft een belangrijk signaal: hoog of laag, niemand ontspringt de dans Zittend president Temer staat niet op de lijst, maar zijn rol wordt wel nader bekeken. Zo zou hij tijdens een diner met Marcelo Odebrecht, eigenaar/directeur van het bouw bedrijf Odebrecht dat een centrale rol speelt in de corruptieaffaire, hebben verzocht om een financiële donatie. Dat blijkt uit het uitgelekte verhoor van Odebrecht, die vorig jaar tot negentien jaar gevangenis straf is veroordeeld vanwege zijn rol in het schandaal. Hij leidde een speciale afdeling van zijn bedrijf, uitsluitend gericht op het betalen van steekpenningen en smeergeld aan politici. De verklaring van Marcelo Ode brecht is een van de getuigenver klaringen van 77 hoge medewer kers en oud-medewerkers van het grootste bouwbedrijf van Zuid- Amerika. De schriftelijke weerslag van de in totaal 950 verhoren werd gisteren, verpakt in tien witte do zen en op speciale karretjes, door zeven medewerkers van Janot aan het Hooggerechtshof aangeboden. De BraziJiaanse hoofdaanklager wil alle - nog geheime - documenten publiek maken, 'vanwege maxi male transparantie en om betrok kenheid van het Braziliaanse volk te bewerkstelligen'. Een aantal zaken is al wel uitge lekt. Zo zou Odebrecht hebben ver klaard dat zijn bedrijf oud-presi dent Lula, waarschijnlijk ook weer kandidaat voor de presidentsver kiezingen van volgend jaar, tot wel 8 miljoen euro heeft betaald. „Om te zorgen dat hij ook na zijn presi dentschap nog invloed zou kunnen uitoefenen", aldus Odebrecht. Aan Rousseff, Neves en Serra zou de firma illegale donaties hebben ge daan voor verkiezingscampagnes. donderdag 16 maart 2017 V_ v Circus vecht verbod olifant Buba aan Tonny van der Mee Rotterdam Natascha Freiwald Baas Lutz Freiwald knuf felt met Buba (39). De olifant raakte in een depressie toen ze in een ander verblijf moest wonen. FOTO DESIRÉE SCHIPPERS —Alex Romijn, Bite Back Er gaat een siddering door Bra silia, hoofdstad en politiek cen trum van Brazilië, nu hoofdaan klager Rodrigo Janot het Hoog gerechtshof heeft verzocht een onderzoek te starten naar de rol van 83 'grote vissen' in het corruptieschandaal rondom het staatsoliebedrijf Petrobras. Joost de Jong Rio de Janeiro

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 9