'Wij zijn nu de grootste progressieve partij' Tekort aan stembiljetten maakt veel kiezers boos Even slikken en weer doorgaan 7 CDA Party stijgt in prognoses van dertien naar negentien zetels SP Weer geen winst Roemer D66 Op een na beste resultaat ooit Er klinkt alom waardering voor de lijsttrekker, die zich ontpopte als één van de smaakmakers tijdens de cam pagne. Bijna elke dag klom het CDA een beetje in de peilingen. Het gaf Buma het zelfvertrouwen om vol bra voure te flirten met het premierschap. Dat ligt vooralsnog buiten bereik. Regeringsdeelname zit er zeker in, analyseert oud-partijvoorzitter Mar- nix van Rij. Hij mikt op een coalitie met de WD, D66 en de Christenunie. Buma laat zich niet verleiden tot een voorkeur. „Ik heb steeds gezegd: het zal met rechts en links moeten. En er moet voldoende in zitten voor ons." Het CDA hoopte op meer en verwachtte dat stiekem ook, maar durft voorzichtig blij te zijn met zetelwinst. Buma heeft het goed gedaan. een gejuich, geen droeve gezichten. De exitpoll voor het CDA voelt in de Haagse tramremise als een gelijkspelletje, met een tegengoal in de laatste minuut. Mannen en vrouwen met groene sjaals kijken vertwijfeld. Het CDA moet de VVD ver voor laten gaan, maar staat wel op winst én is nog in de running voor de tweede plaats. Partijleider Sybrand Buma door dringt de achterban er uiteindelijk van dat deze score 'een grote overwinning' in dit versnipperde politieke land schap is. Er had meer in gezeten zon der de rel om Turkije, stelt Buma. „Die heeft forse invloed gehad op de uitslag. Maar het is geen reden voor ons om over de uitslag te somberen. Dit is de realiteit waarmee je te maken hebt." DEN HAAG De Socialistische Par tij heeft voor de derde keer op rij onder Emile Roemer geen zetel winst kunnen boeken bij Tweede Kamerverkiezingen. Profijt van het megaverlies van de PvdA bleef uit. Bij de exitpolls gisteravond kwam de SP uit op 14 zetels, verge lijkbaar met de 15 uit 2010 en 2012. De socialisten reageerden met on geloof: „Dit kan niet kloppen." Net na tienen kwam Roemer het podium op met alle kandidaten. Hij kreeg een ovatie van een paar hon derd actieve SP'ers. „Het zijn heel instabiele tijden en dan mag je trots zijn dat je stabiel bent. Heel veel mensen hebben ons gesteund. Heel veel mensen zullen de komende tijd nog op ons vertrouwen. Het is nog lang niet gespeeld, er is nog geen nieuw kabinet." Roemer riep de PvdA en Groenlinks weer op niet met de VVD in zee te gaan. De uitslag is even slikken, vindt nummer 2 Renske Leijten. „We hebben zo hard campagne gevoerd. Maar we houden 1 miljoen kiezers. Weinig mensen gaven enkele maanden terug nog een cent voor ons, maar de laatste tijd hebben we de weg omhoog gevonden. Mis schien kwamen deze verkiezingen te vroeg." De diesel van Alexander Pechtold is op stoom, afgaande op de eerste exitpoll waarin D66 negentien ze tels scoort. De 51-jarige oud-vei- lingmeester draait al meer dan 20 jaar mee in de politiek, maar blijkt nog niet over zijn uiterste houd baarheidsdatum heen. D66-leider Alexander Pechtold is dolgelukkig: „Vanaf morgen zijn wij de grootste progressieve partij in de Tweede Kamer", zegt hij op de uitslagen avond in de Scheveningse strand tent Doen. „De opkomst van het populisme is hier in Nederland ge stopt." D66-Kamerlid en hoogste vrouw op de lijst Pia Dijkstra: „Dit is historisch. Een geweldige uit slag." Pechtolds debuut als lijsttrekker in 2006 was rampzalig. D66 zakte naar drie zetels. Vier jaar later pakte hij er tien en in 2012 liep de teller op tot twaalf. Nu lijkt hij met negen tien zetels te behoren tot de geves tigde orde. De oud-burgemeester van Wageningen hoopte na acht verkiezingsoverwinningen op pre mier Pechtold, maar die eer gaat aan hem voorbij. „Als het mij niet lukt om D66 in het kabinet te krijgen, dan heb ik verloren", zei Pechtold ruim voor de verkiezingen. Hij verbond zelfs zijn politieke lot aan kabinetsdeel name. „Dan is het wel eens tijd voor een ander, ja", stelde hij in augustus al in Pauw. Met bijna 20 zetels lijkt de kans dat D66 in de regering komt groot. Toch vindt Sjoerdsma het te vroeg om te speculeren: „De kiezer heeft gesproken, laten we daar eerst eens goed bij stilstaan." Ook kleinere plaatsen als Ilpen- dam, Haren en Volendam hadden een tekort. De gemeente Den Haag besloot één stembureau open te houden tot alle wachten den hun stem hadden uitge bracht. 23 ambtenaren reden door de stad om nog snel biljetten op te halen op plaatsen waar ze over waren, en die naar bureaus met een tekort te brengen. In de Haagse wijken Segbroek en Bezuidenhout zaten rond half negen bijna alle lokalen zonder formulieren. In Nijmegen reden vrijwilligers van D66 teleurge stelde kiezers naar bureaus waar nog wel gestemd kon worden. Ook hield die gemeente het stembureau in het stadhuis open tot 21.30 uur. Opvallend genoeg waren er geen problemen in de twee grootste steden, Amsterdam en Rotter dam. In de hoofdstad werd 's middags al besloten 25.000 extra formulieren te laten drukken. De Kiesraad reageerde gisteravond verrast op de signalen. „Gemeen ten zijn verantwoordelijk voor de inkoop van voldoende stemfor- mulieren", aldus een woordvoer der. „Blijkbaar is dat niet overal goed gegaan." Stembureaus mogen formeel niet langer openblijven dan 21.00 uur, maar ze mogen wel besluiten om mensen die om 21.00 uur nog staan te wachten, toch nog te la ten stemmen. Hoeveel mensen door de proble men niet hebben kunnen stem men, is nog niet duidelijk. Vooral in Den Haag, waar de problemen het grootst waren, zijn veel kie zers boos. Bij een stembureau in Bezuidenhout stonden om 19.30 uur al mensen meer dan een hal fuur te wachten op nieuwe for mulieren. „Ik kan nog steeds niet stemmen", zei Hagenaar Tom Verhoeff. „En verderop in de buurt ook niet. Ik ga nu naar huis en kom later wel weer terug. Maar er druipen meer mensen af, en je moet maar afwachten of die alle maal alsnog gaan." In diverse ge meenten eisen raadsleden ophel dering. »P ZEELAND 3 donderdag 16 maart 2017 Bravoure-Buma flikt het Blije CDA'ers jui chen in De Remise in Den Haag hun lijst trekker Sybrand Buma toe als de prognoses een flinke zetelwinst beloven. FOTO LEX VAN LIESHOUT/ANP Laurens Kok Den Haag D66 boekt met een voorspelde negentien zetels de op een na beste uitslag ooit. De partij is door het dolle heen. Nu nog in het kabinet komen. Marcia Nieuwenhuis Scheveningen Alexander Pechtold: En nu het kabinet in. foto reuters Door de onverwacht hoge op komst zaten veel stembureaus in Nederland gisteravond zon der stembiljetten. In onder meer Zeeland, Den Haag, Utrecht, Dordrecht, Amers foort, Gouda, Nijmegen, Arn hem, Haarlem en Leiden zaten stembureaus vanaf 20.00 uur zonder formulieren. Peter Groenendijk Den Haag In allerijl werden verse stembiljetten aangeleverd, fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 6