Bi MATTHAUS PASSION BACH Uitbreiding natuurgebied bij Retranchement verloopt volgens schema 5 Kenners hebben het al lang gezien: er staat meer water in Het Zwin dan jaren het geval is geweest. De verbreding van de geul - de voorbode van de uitbreiding van het natuurgebied bij Retranchement heeft onmiskenbaar gevolgen. Het gebied is in 2019 veel groter dan nu. Ga naar pzc.nl/klassiek zv r ij het Zwin wordt 120 hectare van de Willem Leopoldpolder, tussen iKnokke en Retranche ment, getrokken. Dat gebeurt als natuurcompensatie voor de verdieping van de Wester- schelde, en moet meteen de ver zanding van het bestaande Zwin tegengaan. De geul wordt straks veel breder en langer. Een klein deel van de uitbreiding - tien hectare - vindt op Nederlands grondgebied plaats. Maar juist dat deel is het best zichtbaar, doordat de tamelijk drukke Kanaalweg van Retranchement naar Cadzand-Bad er langs loopt. De voormalige in gang van camping De Sandt Plaet (daarvoor De Wildhof) wordt nu gebruikt als werftoegang, en pal langs de Kanaalweg ligt opeens een zeedijk. Althans: die is in aanleg. „Het aanbrengen van het zand is grotendeels klaar", vertelt project leider Monique Ekkebus van de provincie. „Het moet zich nu zet ten. Er komt daarna een kleilaag overheen." En aan de zeekant ook breukstenen. Die liggen in grote hopen langs de Kanaalweg al te wachten. Als het nieuwe gebied over twee jaar gereed is, wordt de Internationale Dijk - de huidige zeewering - doorgestoken en wordt de polder overgeleverd aan de gril len van de zee. Gesloten Veel merken omwonenden - de zeer directe buren uitgezonderd - niet van het werk. Dat bestaat vooral uit grondverzet - er is ruim 500.000 kuub grond verplaatst. Het transport gebeurt zo veel mogelijk binnen het gebied. „We proberen te werken met een gesloten grondba lans", legt Ekkebus uit. „Wat we er uit halen bij het graven van de geul, gebruiken we voor de dijk. Er zijn nauwelijks transporten nodig." Verder zijn er kleinere werkzaam heden, zoals het nemen van maat regelen om verzilting tegen te gaan, en het graven van een kikkerpoel, Zwemmen in Het Zwin kan straks eigenlijk niet meer vlakbij Retranchement. Het enige bouwwerk binnen het project, een pompgemaal aan Vlaamse kant, is ook bijna klaar. Dat geldt ook voor het werk in het al bestaande Zwin. Op het uit zichtpunt bovenop de dijk bij res taurant De Witte Koksmuts kun je dat goed zien. De hoeveelheid wa ter in het natuurgebied valt op: door verbreding van de geul komt bij vloed drie keer zoveel water binnen dan voorheen. Dat kan straks ge vaarlijke situaties opleveren, want de stroming neemt daardoor ook fors toe. In de zomer zwemmen er regelmatig mensen in Het Zwin, of ze steken bij laag water de geul over richting Knokke. Dat kan eigenlijk niet meer, zegt Ekkebus. „We ma ken een folder waarin we dat afra den. Dit was al geen zwemwater, en straks al helemaal niet meer." K0NA1SU donderdag 16 maart 2017 Het Zwin stroomt weer helemaal vol Martijn de Koning Retranchement -Monique Ekkebus, projectleider BW"*® ■«STB Hopen breukstenen worden straks aangebracht aan de zeekant. De Matthaus Passion is in Nederland de favoriete compositie in de passietijd. The Bach Choir Orchestra of the Netherlands zijn specialisten in het uitvoeren van deze compositie: het orkest bespeelt authentieke instrumenten uit Bachs tijd en het koor wordt geroemd om zijn dynamische klank. Pieter Jan Leusink heeft de reputatie van een onuitputtelijke passie in zijn uitvoeringen welke de compositie helemaal tot zijn recht laat komen voor de luisteraar. Za 18 maart Amsterdam Concertgebouw Amsterdam uitverkocht Za 8 april Rotterdam Laurenskerk 19.30 Za 25 maart Leiden Marekerk uitverkocht Do 13 april Den Haag Grote Kerk 19.00 Za 25 maart Leiden Marekerk 19.30 Vr 14 april Amsterdam Concertgebouw Amsterdam uitverkocht Zo 26 maart Amsterdam Concertgebouw Amsterdam uitverkocht Vr 14 april Den Haag Grote Kerk 19.30 Di 28 maart Amsterdam Concertgebouw Amsterdam 19.30 Za 15 april Amsterdam Concertgebouw Amsterdam uitverkocht Za 1 april Amsterdam Concertgebouw Amsterdam uitverkocht Za 15 april Amsterdam Concertgebouw Amsterdam uitverkocht Di 4 april Amsterdam Concertgebouw Amsterdam 19.30 Zo 16 april Amsterdam Concertgebouw Amsterdam 14.15 Za 8 april Rotterdam Laurenskerk 14.30 Zo 16 april Amsterdam Concertgebouw Amsterdam 19.30 *Alle vermelde prijzen zijn exclusief transactie- en servicekosten. Monique Ekkebus: „Wat we er uit halen bij het graven van de geul, gebruiken we voor de dijk." foto's peter nicolai met cadeaucode KLASSIEK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 49