Frank Deij droomt van 'De Neger' in brons Vrouwen kunnen cultuur in buurt ontdekken met Zilveren Passer Stichting 't Huus verhuist naar Axel 4 Wethouder wil beeld van Frank Koulen till zv Frank Koulen belandde in 1944 in Terneuzen als bevrijder en bleef vanwege de liefde. Donkere men sen waren hier destijds een zeld zaamheid: na een handdruk keken mensen of het bruin van Koulen niet afgaf. Hij stond al snel bekend als 'De Neger van Terneuzen'. In 1957 begon hij in de Noordstraat zijn lunchroom die zich al vlug ont wikkelde tot muziekpodium dat grote namen als Art Blakey, Boy Ed gar en Chet Baker wist te strikken. „Frank Koulen en Porgy en Bess zijn van blijvende waarde voor de stad Terneuzen", constateert wet houder Frank Deij. Hij haalt een ci taat van Koulen aan: „We bouwen aan huizen, sluizen en fabrieken. Wanneer bouwen we eens aan mensen?" Terneuzen trekt jaarlijks tien mille uit voor beeldende kunst. Deij heeft wel een idee voor een be stemming. Hij zou heel graag het geld besteden, en zonodig ietsje meer, aan een beeld van Frank Kou- \(}fi 'Ui Frank Koulen en Porgy en Bess zijn van blijvende waarde voor Terneuzen len, de oprichter van jazzpodium Porgy en Bess. Het zou niet alleen een eerbetoon aan Frank Koulen zijn. „De uitge stoken hand staat ook symbool voor de gastvrijheid in Terneuzen. Het is nu nog mijn droom. Het is nog niet besloten." Een bronzen 'Neger van Terneu zen' zou voor de cultuurwethouder een mooie start zijn van de jaar lijkse beeldenroute in de stad. Over wat er aan het eind van die route moet komen, heeft Deij ook al een gedachte. Bij de Oostsluis moet de 'Ballerina van de Zeeman' een plek krijgen: een tien meter hoog werk van de in 2014 overleden Gentse kunstenaar Walter de Buck. Sinds het beeld in 2008 werd gemaakt, heeft het nog nooit een vaste plek gehad. „En dat verdient het wel", vindt Deij. De Ballerina van de Zeeman zou een ode aan de havenwerkers zijn; een baken voor schepen die Ter neuzen naderen. Deij: „Een eerbe toon aan de mensen die met de po ten in de klei staan. Het is ook een mooi beeld voor de fusie van de beide havens. Koulen en De Buck waren trouwens ook nog vrienden van elkaar. Ze kwamen geregeld bij elkaar op visite." De club wil dames kennis laten ma ken met cultuur in de breedste zin van het woord, in combinatie met gezellig samenzijn. Sinds 1996 be staat de, van oorsprong Belgische, club in Nederland. Er zijn hier tien afdelingen, waarvan negen in Zeeuws-Vlaanderen. In Brabant is ook een groep actief en daar komen er nog twee bij. „Mensen komen er steeds meer achter dat het bestaat én de aandacht voor cultuur neemt toe", verklaart voorzitter Marja van Er is zoveel moois in je eigen buurt waarvan je het bestaan nog niet wist der Velden de groei. De tien jaarlijkse uitstappen die worden gemaakt, zijn divers. Zo worden er trips naar tentoonstel lingen, concerten, en ateliers geor ganiseerd en zijn er bedrijfsbezoe ken en natuurwandelingen. „Er is zoveel moois in je eigen buurt waarvan je het bestaan misschien nog niet wist." Voorloper De Gulden Passer werd in 1967 opgericht door Elisa beth Standaert in Antwerpen, die kinderen meenam naar museum Plantin-Moretus om ze te laten kennismaken met cultuur. Sinds 1970 bestaat in België de Zilveren Passer, die daar over de twaalfdui zend leden telt. Voor mannen is er de Koperen Passer. In België, maar ook in Nederland, gaan pas opge richte groepen als eerste activiteit naar museum Plantin-Moretus. Meer informatie op zilveren-pas- ser.be. Mensen met een afstand tot de arbeidsmarkt kunnen er hun eer ste stappen naar een mogelijke terugkeer zetten. Dat kan in een winkeltje dat streekproducten aanbiedt. Dat komt boven het oude postkantoor. „We willen er ook horeca en een naaiatelier", zegt directeur Jeroen Leenknecht. De reguliere dagbesteding die nu in Vogelwaarde wordt aangebo den, is op de begane grond. Onduidelijkheid 't Huus kan in Axel 21 cliënten verwelkomen. Het idee van kleinschalige dagbesteding blijft behouden. „We hebben een be geleider per vier cliënten." In de hoofdvestiging in Vogelwaarde is nu plek voor twaalf cliënten. De stichting vertrekt niet alleen om dat het in Axel een groter pand heeft, maar ook omdat er ondui delijkheid is over het terrein ach ter het gebouw in Vogelwaarde. „Er zijn plannen om daar wonin gen te bouwen of groen aan te leggen." 't Huus wil die plannen niet afwachten. Het pand in de Acaciastraat in Vogelwaarde blijft wel open. IN DE REGIO Johannes Passion in Grote Kerk EP The Brightt in De Pit Eiken Linde speelt Vivaldi MIJN DORP, MIJN STAD Donderdag AARDENBURG donderdag 16 maart 2017 Wethouder Frank Deij ziet het al helemaal voor zich: Frank Kou len, alias 'De Neger', in brons, in de Noordstraat in Terneuzen. Vlakbij zijn eigen Porgy en Bess en in de karakteristieke houding: de hand uitnodigend uitgesto ken. Guido van der Heijden Terneuzen lp? Frank Koulen -Frank Deij, wethouder Via Zeeuws-Vlaanderen breidt Zilveren Passer Nederland zich als een olievlek uit. De cultuur club met tweehonderd vrouwe lijke leden bestaat twintig jaar en viert dat morgen in I Jzen- dijke. Sophie Stockman IJzendijke -Voorzitter Marja van der Velden Stichting 't Huus verhuist per 1 juni van de Bossestraat in Vogel waarde naar het voormalig post kantoor in Axel. Aan de Zuivel- straat komt dagbesteding voor verstandelijk gehandicapten. Bob Maes Vogelwaarde TERNEUZEN Kamerorkest TY en de koren Cantabile uit Gent en Asaf uit Axel voeren morgen de Johannes Pas sion van Bach uit in de Grote Kerk in Terneuzen en zater dag in de parochie kerk in Eeklo, beide keren om 20.00 uur. Solisten zijn Emma Posman (sopraan), Marnix De Cat (alt), Koen Vereerthbrug- gen (tenor), Lieven Termont (bas), Jur- gen Vollens zingt de Christuspartij en Vincent Lesage die van de evangelist. De muzikale leiding is in handen van Steve De Veirman. Kaarten a 17,50 euro verkrijgbaar aan de deur. TERNEUZEN De presentatie van de EP 'Evidence' van band The Brightt in De Pit in Terneuzen is niet komende vrijdag, zoals gisteren in deze krant stond, maar vrijdag 24 maart. Aanvang van de EP- presentatie is om 20.30 uur. Kaarten in de voorverkoop kosten 2,50 euro en zijn verkrijgbaar bij De Pit, Sonora Music en Bart Ver- vaet Optiek (Axel). Toegang aan de deur 5 euro. ZAAMSLAG Barokensemble Eik en Linde geeft zon dag het jaarlijkse concert in Het Po dium van Zaamslag. Er wordt werk van Vivaldi gespeeld, stukken uit de con certreeks L'Estro Armonico. Daarin spelen vooral violen een belangrijke rol. Het gezelschap staat onder leiding van Franc Polman. Aan vang is om 15 uur, toegang kost 18 euro. DE KEET BOUWT KETEN SCHOONDIJKE Ze waren gisteren allemaal present bij het bouwen van een geheel nieuw type 'flats' in Schoondijke: timmerlui, oppermannen, architecten én toeschouwers. Jeugdsoos De Keet houdt een aantal keer per maand een activiteit voor de jeugd. Dit keer konden ze zich uitleven bij het bouwen van bijzondere hutten. „We kregen de beschik king over een groot aantal pallets", zegt Carolien Willemsen- Becu van de organisatie. Robin (6, links) en Jayden (8) waren druk bezig: „Er moet nog een dak op, maar de vloer is zwak!" Een extra latje deed wonderen, fotocamileschelstraete Dorpshuis, 13.30 uur: Kaarten; AXEL Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Vrij kaar ten, biljarten; 14.00 uur: Bieden; HEIKANT 't Heike, 13.30 uur: Kaarten; HENGSTDIJK Café 't Jagershuis, 14.00 uur: Kaarten; HOEK De Lovenhoek, 9.30 uur: Biljarten, koers- bal; 13.30 uur: Soos; HULST De Serre, 14.00 uur: Sjoelen; Blaauwe Hoeve, 9.00 uur: Handwerken; 9.30 uur: Kaartjes maken; 18.45 uur: Bingo; De Lieve, 9.00 uur: Biljarten; 14.00 uur: Hand werken, koersbal, biljarten; Brasserie Oud Hulst, 13.30 uur: Kaarten Wijk raad Hulst-Zuid; KLOOSTERZANDE- WZC Antonius, 14.00 uur: Zangers van Toen; Hotel van Leuven, 20.00 uur: Lezing Vrouwen van Nu; KOEWACHT De Lange Akkers, 10.00 uur: Brei -en haakcafé; LAMSWAARDE Café de Koning, 13.30 uur: Schieting voor ouderen; PHILIPPINE De Kaaie, 14.00 uur: Biljarten, koersbal; SAS VAN GENT - De Statie, 13.00 uur: Biljarten; SINT JANSTEEN - De Warande, 15.15 uur: Kidsclub; 19.00 uur: FNV belasting invullen; TERNEUZEN De Veste, 12.00 uur: Biljarten; 13.00 uur: Handwerken, sjoe len, SOOS; De Hoeve, 10.00 uur: Lezing Natuur en zo...; 13.00 uur: Biljarten; 19.00 uur: Sjoelen, jeu de bou les; WESTDORPE Café de Tukker, 13.00 uur: Kaarten; ZANDSTRAAT De Straete, 14.00 uur: Koffieklets.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 48