Mag de zoenscène blijven of wordt ie geschrapt? 9 CHECK DIT! Fred Mes (70) zou je een laatbloeier kunnen noemen, in ieder geval wat de muziek betreft. Uit het niets werd hij eerste tenor in het Byzantijns koor Srétenje. Ontdekking „In 1963 kwam ik in Zeeland. Vader had werk in Vlissingen en we ver huisden vanuit Rotterdam naar Oost-Souburg. Af en toe gingen we voor familiebezoek een dag terug naar Rotterdam, maar Zeeland was voor mij al snel een thuisbasis. Hier wonen mijn vrienden, mijn collega's en vond ik ook mijn Zeeuwse vrouw Tanny. Je denkt dan, na veertig jaar in Zeeland, dat je weet wat hier zoal te koop is. Tot die bijzondere ontdek king, nu tien jaar geleden in Kloe- tinge. Die heeft voor mij het leven in Zeeland nog rijker gemaakt." Gênant „Een vriend nodigde me uit voor een concert in De Geerteskerk in Kloe- tinge: koormuziek. Voor mij totaal nieuw, dus meedoen? Dacht het niet! Zingen was voor mij een onontgon nen terrein en ik was van plan dat zo te laten. Ik kende mijn eigen stem niet, had er weinig vertrouwen in en was te verlegen hem ooit aan iemand te laten horen. Het zou, was mijn me ning, een gênante vertoning zijn. Maar het concert ontroerde me. Kip penvel. Dat zal de reden geweest zijn dat ik een verzoek van de dirigent om iets te laten horen niet kon weer staan. Ik zong. 'Jij bent een tenor', vertelde ze. Ik kreeg een uitnodiging voor een zangtest met piano en ac cepteerde ook die willoos." Natuurtalent „Dan dringt het tot je door dat je dus écht iets moet zingen. Een soort test om te laten horen dat je een goede te nor bent. Reken maar dat ik heb staan zweten en stijf stond van de zenu wen." „Ook de opmerking na die auditie kwam binnen: 'Je bent een natuurta lent'. Het voelde bijna als de uitrei king van een eervolle onderschei ding. Of dat echt zo was of een ma nier om je bij het koor te krijgen, maakte me niets meer uit... Ik zou gaan zingen bij een koor waarvan ik wist dat het kon ontroeren. Er was iets in mij wakker geschud. Nooit ge weten dat het er zat." Er was iets in mij wakker geschud. Nooit geweten dat het er zat Emotie „Achteraf besefte ik beter waar die ontroering, het kippenvel en vooral ook de bewondering vandaan kwam. In Kloetinge hoorde ik voor het eerst een gemengd Byzantijns Koor. Rus sische liturgische muziek, maar ook volledig a-capella achtstemmig ge zongen. De karakteristieke en vaak melancholische melodieën zorgen voor een klank die je direct grijpt. Zelfs de koudste kikker zal emoties horen die iets teweegbrengen." Dimensie „Om tot de kern van het repertoire door te dringen, is de kennis van de taal en de uitspraak essentieel. Je moet weten waarover je zingt. Juist daarin ligt de kracht om een gevoel in klank te vatten. Dan merk je dat het delen van plezier en emoties voor een extra dimensie zorgt. Niet alleen voor luisteraars, ook als koorleden onder elkaar. De naam van het koor - Srétenje - dat 'ontmoeting' betekent, is dus niet zomaar gekozen. De reizen naar bijvoorbeeld Rusland, Oekraïne en Georgië verstevigen dat gevoel van rijkdom. Je ontmoet weer andere mensen en merkt dat je ze met deze muziek iets waardevols kan bieden. Voor mezelf geldt dat het zingen in dit Zeeuwse koor, ook al is het in vreemde talen en uit andere cultu ren, me nog meer het gevoel geeft dat ik in Zeeland thuishoor." Koor „De van oorsprong Russische diri genten Emilia Tabachnik-Li en ver vangend dirigent Elena Berdnikova weten de lat hoog te leggen. Emilia kiest het repertoire uit zowel oude als nieuwe liturgische en seculiere volksmuziek. Zij nam 20 jaar geleden het initiatief om het Zeeuws Byzan tijns Koor Srétenje op te richten. Het koor heeft vanaf dat begin altijd met zo rond de zestig koorleden kunnen werken." donderdag 16 maart 2017 Pt 'In Zeeland heb ik mijn thuisbasis gevonden' René de Dreu —Fred Mes Fred Mes: „Hier wonen mijn vrienden, mijn collega's en vond ik ook mijn Zeeuwse vrouw Tanny." FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN Optredens Zeeuws Byzantijns Koor Srétenje: zaterdag 18 maart, Dorpskerk Sint Laurens, Klein Koor onder leiding van Emilia Tabachnik-Li, samen met het mannenkwartet Droezjba, onder leiding van Elena Berdnikova Aan vang 20.00 uur. Het Groot Zeeuws Byzantijns Koor verzorgt muziek uit de Paastijd bij de kerkdienst op 9 april in Middel burg (koorkerk) en op zaterdag 3 juni bij Middelburg Vólkoren. Naam voorstelling: Hendrik IV - onge schikt voor kinde ren Wie: STIP theaterpro ducties Genre: toneel Leeftijd: vanaf 8 jaar Waar: Rotterdamse Schouwburg Wanneer: zondag 19 maart Regisseur Sanne Nouws laat echt en nep in Hen drik IV - ongeschikt voor kinderen door el kaar lopen. Nouws: „De kinderen zijn eigenlijk een soort hooligans die de hele tijd door de voorstelling heen mogen roepen en be palen wat gecensu reerd wordt. Dat maakt ieder optreden uniek." De show begint met het verhaal Hendrik IV, dat de Italiaan Luigi Piran dello ruim honderd jaar geleden schreef. In dit vertelsel valt een man op zijn hoofd. Vervol gens denkt hij dat hij koning is. Zijn omgeving houdt deze fabel in stand, omdat ze bang zijn dat de confrontatie met de werkelijkheid hem het leven zal kos ten. Het optreden wordt bruut onderbroken door een vrouw die klachten heeft ontvangen over de voorstelling: het stuk zou ongeschikt zijn voor kinderen. Ze be gint hele gedeeltes van de show te schrappen. De koning en zijn per- Kinderen bepalen het verloop van het verhaal, foto moon saris soneel komen hierte gen in opstand. Vervol gens wordt samen met de kinderen gekeken wat wel en wat niet kan. Bijvoorbeeld een zoen scène. Nouws haalde de inspi ratie voor dit stuk uit een ervaring die ze in het verleden opdeed. Een aantal jaar geleden maakte ze namelijk een jeugdvoorstelling die niet geschikt bleek voor de jongsten; sommige kinderen gingen huilen. „Zoiets laat je stilstaan bij je verantwoordelijk heidsgevoel als thea termaker. Tegelijkertijd droogden die tranen ook weer snel op. Dan is de vraag hoe erg het eigenlijk is. Dat is inte ressant om over na te denken, want wanneer censureer je iets? En wat als je ter plekke moet censureren?" In Hendrik iV - onge schikt voor kinderen be palen de kinderen daarom wat geschikt is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 43