I, r 0) I Kijken naar een hel op aarde 6 Haar hoofdrol als Sarah Lund in de bejubelde Deense misdaadserie The Killing maakte van Sof ie Grabol een wereldster. De actrice overwon sindsdien borstkanker. Ze heeft de rollen voor het uitkiezen. FILMNIEUWS INTERVIEW SOFIE GRAB0L Top 5 in de bioscoop Nu in de bios Kong: Skull Island Hidden Figures Logan Thurman in film Lars von Trier Hollywood dol op Robin Hood ofie Grabol (48) waarschuwt: „Je moet me maar vergeven als ik ga huilen. Het lot van deze kinderen grijpt mij nog al tijd enorm aan." De Deense actrice, bekend geworden als de verbeten en contactgestoorde speurder Sarah Lund uit de serie The Killing, be schouwt haar nieuwe film The Day Will Come (originele titel: Der kommer en dagals een van de belangrijkste uit haar carrière. Het waargebeurde verhaal over de misstanden in de jaren 60 in het Deense jongensinter naat Godhavn zit zo vol gruwelijk drama dat het Grabol nog steeds aangrijpt. „Ik heb een paar van die voorma lige bewoners ontmoet", zegt Grabol in het restaurant van het Skuespilhu- set-theater van Kopenhagen, waar zij vaak op de planken stond. „Ze zijn inmiddels 60-plus, maar hebben hun verleden nooit verwerkt. Het ergste verhaal vertelden twee bejaarden die als jongens een ander kind op zijn verzoek ophingen, omdat hij de el lende niet kon verdragen. Hij werd ontdekt en afgevoerd in een ambu lance. De mannen weten tot op de dag van vandaag niet hoe het met hem is afgelopen." Lerares In de film speelt Grabol de rol van een lerares die met lede ogen aanziet hoe de jongens worden gekleineerd en misbruikt en lijden onder een hels regime. De vrouw grijpt niet in. „Mijn personage is volledig fictief. Maar zij staat model voor een samenleving die dit allemaal toe stond en wegkeek. Pas veel later, als ze is vertrokken, komt ze in actie." Het spelen in een waargebeurd drama als The Day Will Come had een totaal andere impact op Grabol dan een fictieve serie als The Killing. „Als actrice heb je een heel andere ver houding met de inhoud als je weet wat de ware achtergronden zijn", Het gekke was dat ik mij schaamde voor mijn borstkanker THE DAY WILL COME stelt ze vast. „Maar ik moet ook toe geven dat ik na het overwinnen van borstkanker veel emotioneler re ageer." In 2012, na de opnamen van het laat ste seizoen van The Killing, werd bij Grabol borstkanker vastgesteld. Zij dook vervolgens een jaar onder om de chemokuren te ondergaan. „Ik verloor mijn haar, ging bijna niet meer de straat op. Alleen maar in vermom ming. Het gekke was dat ik mij schaamde voor mijn ziekte. Alsof ik een zwak en kwetsbaar lid van een kudde was geworden, dat elk moment verstoten kon worden. Pas later, toen de behandeling aansloeg, kon ik er open over praten." Maar de angst dat de ziekte terug keert, kan Grabol niet van zich af- donderdag 16 maart 2017 GO Hoogste opbrengst afgelopen week 1 (-) Kong: Skull Island €1.047.000 2 (1) Logan €488.000 3 (2) Tuintje in mijn hart €323.000 4 (3) 50 Shades Darker €244.000 5 (-) Hidden Figures €208.000 AVONTURENFILM De mythe van King Kong krijgt een nieuwe versie met deze avonturenfilm die zich afspeelt in de jaren 70. De reuzenaap wordt in zijn habitat lastig gevallen door een expeditie. De leden moeten dat hevig bezuren. DRAMA Waargebeurd drama over drie donkere Amerikaanse vrouwen die zich in de beginjaren van NASA moeten waarmaken als rekenexperts. Zij krijgen aanvankelijk te maken met heftige discriminatie, zoals bij het toiletgebruik. ACTIEFILM Hugh Jackman speelt voor de ne gende (en laatste) keer wolvenmens Wolverine. Deze keer wordt hij opge zadeld met een tanende gezondheid en een meisje dat over dezelfde krachten beschikt als hij. DRAMA Uma Thurman speelt een hoofdrol in de nieuwe film van Lars von Trier, The House That Jack Built. Een van haar tegen speelsters is Siobhan Fallon Hogan Dancer in the Dark en DogvilleDe actrices spelen slachtoffers van seriemoor denaar Jack (Matt Dillon). m AVONTUUR Er worden drie Robin Hood- films gemaakt. De opnamen van Robin Hood: Origins zijn net begonnen. Later dit jaar gaat Robin Hood and the Prince of Aragon in pro ductie, die het verhaal een sciencefiction- twist geeft. Ook in de maak is Marian-, een spin-off waarin zijn geliefde Maid Marian de hoofdrol speelt. Dat verhaal be gint na Robin Hoods dood. E Nieuw leven na The Killing Ab Zagt 44 DRAMA Regie: Jesper W. Nielsen. Hoofdrollen: Lars Mikkelsen en Sofie Grabol. De jongens in het in ternaat Godhavn - in de nabijheid van Ko penhagen - kennen het klappen van de zweep. Luisteren, ge hoorzamen en niet te genstribbelen. In de hoop dat zij dan niet het slachtoffer worden van het geweld, mis bruik en andere verne deringen van be paalde stafleden. Vijftig jaar geleden was dit opvangtehuis voor jongens zonder ouders een hel op aarde. De Deense film The Day Will Come toont de verschrikkin gen via de lotgevallen van twee broertjes die na de dood van hun moeder in God havn belanden. Ze krijgen te maken met het militaire re gime van de directeur (Lars Mikkelsen), die oogluikend toestaat hoe een leraar jaren lang een kind mis bruikt met desas treuze gevolgen. Een lerares (Sofie Grabol) grijpt ook niet in. The Day Will Come, bekroond als de beste Deense film van 2016, blinkt uit door uitste kende vertolkingen van zowel de jonge als ervaren cast. Het is het type film waar je met stijgende woede naar kijkt. Dat is een compliment aan de makers. -A.Z.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 40