Asscher blijft leider na historische nederlaag Grote domper voor Wilders: geen sprake verkiezingen 4 PvdA verlies VVD Partij blijft ondanks flinke tik de grootste, derde premierschap lonkt Een grote golf van opluchting slaat door de WD-aanhang, bij de binnenkomst van de eerste exitpoll. Met alles is rekening gehouden, maar niet met een afgetekende nummer 1-positie. PVV Ook buitenlandse media verrast door teleurstellend resultaat Terwijl zijn medewerkers huil den, sprak Lodewijk Asscher van een 'bittere avond'. „De uitslag is ongelooflijk teleurstellend." De vicepremier toonde zich desondanks strijdbaar. „Vergeet nooit dat onze idealen de moeite waard zijn om voor te strijden. De sociaaldemocratie komt te rug. En het bouwen begint van daag." Asscher kreeg een warm ap plaus, waarna hij meteen door de zijdeur vertrok. Zijn toekomst lijkt veilig bij de partij, die hem pas in december tot lijsttrekker koos. Over een vertrek van par tijvoorzitter en campagneleider Hans Spekman wordt wel gespe culeerd. Zelf houdt Spekman de moed erin. „Deze nederlaag is buiten gewoon pijnlijk. We zullen de komende tijd in gesprek moeten met kiezers in het land. Maar ik heb één overtuiging: sociaalde mocratie staat altijd op." Partij- prominenten zeggen dat de ver kiezingsuitslag van 9 zetels 'niet rechtvaardig voelt', na vier jaar hard werken. Staatssecretaris Sharon Dijksma spreekt van 'een enorme klap'.P8 antastisch!" zegt prominent WD-senatorJan Antonie Bruyn in het Haagse World Trade Center, waar de partij bijeen is. „Al die buitenlandse pers die naar Nederland komt om te zien hoe Geert Wilders de grootste wordt: niet dus!" Mark Rutte krijgt nu als politiek lei der van de grootste partij het initiatief bij de kabinetsformatie, een derde premierschap lonkt. „Wij hebben dit soort crisisbestendige leiders nodig", zegt commisaris van de Koning Johan Remkes. „Daar was ik mij afgelopen weekend zeer bewust van." Remkes verwijst daarmee naar de diploma tieke rel met Turkije, waarin Rutte adequaat opereerde, zo vindt ook vice- fractievoorzitter Mark Harbers. „Het is een van de redenen waarom wij heb ben gewonnen." Luchtig De VVD-top hield intern al langer re kening met een 'overwinningsneder laag': een tik van de kiezer incasseren, maar toch de grootste blijven. Tien ze tels is niet niks. Daar wordt woensdag avond door veel VVD'ers tamelijk luchtig over gedaan. Behalve door mi nister Henk Kamp: „Daar moeten we niet omheen draaien, dat we tien ze tels hebben verloren. Maar in een ver splinterd landschap zijn we de groot ste geworden en dat komt op het conto van Mark Rutte." Het woord overwinningsnederlaag nemen de VVD'ers niet in de mond. De blijdschap over ruimschoots de eerste zijn vaagt de ferme tik weg. „Het is zoals Mark Rutte zegt: je begint de campagne met nul zetels", relati veert nummer 2 van de VVD-lijst Jea- nine Hennis. Compassie De WD kan verschillende kanten op in de kabinetsformatie, zegt voorma lig minister Loek Hermans met een blik naar het uitslagenbord. „We zijn niet gevangen." Hermans schetst dat VVD, CDA en D66 kunnen worden aangevuld met Christenunie en SGP óf met GroenLinks. Er is compassie met wat coalitie partner PvdA is overkomen. „Dat gun je niemand", zegt Hennis. Haar col lega Kamp: „Het doet mij wel pijn wat de PvdA gebeurt." In de campagne die in feite in sep tember 2016 begon, kwam Rutte snel In een versplinterd landschap zijn we de grootste en dat komt op het conto van Rutte uit de startblokken. Na Zomergasten zei hij in de Telegraaf 'sorry' voor zijn verbroken verkiezingsbeloften. In de daarop volgende algemene politieke beschouwingen werd de geloofwaar digheid van Rutte een issue. Wat de VVD ook aan inspanningen deed in de campagne, de partij bleef maanden schommelen tussen de 22 en 24 zetels. Rutte kwam in de campagne laat langs de PW. Dat was niet de ver dienste van Rutte: de partij van Wil ders zakte, waardoor de VVD groter werd. Pas in de laatste dagen kwam Rutte op eigen kracht op een hogere stand. Zijn vastberaden optreden in de Turkse diplomatierel tegen Erdogan werd gewaardeerd door de kiezer. De PW haalde - volgens de eerste uitslagen -19 zetels tegenover 31 zetels voor de WD. De PW hield geen slotbijeenkomst. De partij heeft niet genoeg geld om de beveiliging van Wilders te beta len. Dus was het voor journalisten wachten in een lege Tweede Ka mer op een reactie van de lijsttrek ker. Die liet via Twitter van zich horen: 'We hebben zetels gewon nen! Eerste winst is binnen! En Rutte is nog lang niet van mij af!!' De vier extra zetels zullen bij de PW worden ervaren als bitter- zuur. De 'patriottische lente', waar de PW-aanhang zo op hoopte, bleef uit. Het teleurstellende re sultaat verraste ook buitenlandse media. Zij rukten massaal uit om over de verwachte verkiezings winst van Wilders te berichten. De overwinning van de PW zou, na de Brexit en de winst van Do nald Trump in de Verenigde Sta ten, de derde etappe worden in een populistische revolte. Later dit jaar zouden dan in Frankrijk en in A Wilders twittert: Eerste winst is binnen! Rutte is nog lang niet van mij af!! donderdag 16 maart 2017 GO Lodewijk Asscher spreekt zijn teleurgestelde gehoor toe. FOTO ANP BART MAAT Lodewijk Asscher blijft aan als PvdA-leider, ondanks het on gekend grote verlies van zijn partij. Niet eerder verloren de sociaaldemocraten in één klap 29 zetels. Deborah Jongejan Blijdschap over koppositie vaagt pijn verlies weg v 7 i Jan Hoedeman Den Haag —Henk Kamp Klaas Dijkhoff (rechts) en cam pagnestrateeg Bas Erlings vieren dat hun VVD de grootste partij is gebleven, fotoanp/jerry lampen Geert Wilders reageert via sociale media, foto anpremko de waal Een enorme domper voor Geert Wilders. Kortgeleden nog leek zijn PVV de winst in de nationale verkiezingen voor het grijpen te hebben. Maar Wilders legde het gisteren duidelijk af tegen Mark Ruttes VVD. Wierd Duk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3