3 Johannes en Matthaus 0 Cd Nieuwe Milky Chance P Dvd De zevende hemel snevende FlatOut 4 - Total Insanity Een jihad van liefde E^NEMEL Game II Boek mentalisten te musiceren. Het geeft me zoveel voldoening en energie." Janny Dieleman Repetitor van het Christelijk Oratori umkoor Goes. Zij verzorgt de Basso Continuo orgelpartij tijdens de Johan nes-Passion in Goes. „Als continuospeelster, de basbege- leidingspartij, voel ik me als de hu mus waarop de andere musici kun nen opbloeien. Dat is een speciaal ge voel, ook omdat je de ene keer onder steunt en de andere keer een harmo nisch geheel vormt met de instru menten. Elke keer opnieuw is de Johannes- Passion een belevenis. Het ene jaar word ik getroffen door de rijke har monieën van de koralen, het andere jaar verwonder ik me over de uit drukkingskracht van de volkskoren. Ik voel dan de emotie van de uitvoer ders bij die felle volkskoren en ik leef me dan helemaal in. Het beschou wende karakter jSTfJi van de koralen zorgt voor rust. Meewer ken aan een passieuitvoe ring ervaar ik steeds weer als een muzikaal hoogtepunt in mijn leven. Je bent musicus en je bent mens en deze composities geven zoveel dat ik daar helemaal gelukkig van word." Dorothee Mields Zingt al bijna twintig jaar als sopraan soliste de aria's in de passionen van Bach. Dit jaar soleert zij in de uitvoering in Antwerpen. Zij heeft een diepe be wondering voor de muziek van Bach, en de Matthaus-Passion heeft voor haar een speciale betekenis. „Zingen in de Matthaus-Passion is voor mij het centrale moment in het jaar. Een mo ment waarop ik als belij dend christen mijn geloof be ken. Ik lijd wer kelijk mee, ik voel dat in mijn hele li chaam. De sfeer tijdens de uitvoering is emotioneel geladen, de muziek is overweldigend. Ik heb de passie nu ongeveer honderdtachtig keer gezon gen en elke keer is het anders. Auto matisme is uitgesloten. De aria Aus Liebe is zo prachtig. Die heldere so- praanstem, begeleidt door traverso (een voorloper van de dwarsfluit) en hobo's, die na al het tumult van het volk en de vraag van Pilatus 'wat heeft hij dan verkeerd gedaan', zingt dat hij niets heeft gedaan, maar uit liefde zal sterven. Ik probeer heel emotioneel te zingen, maar blijf wel kalm van binnen. De Matthaus-uit- voering ligt me echt na aan het hart. De muziek van Bach is van een he melse perfectie." Marco Meijdam Is de producent van de Nederlandse Bachvereniging. Hij houdt van de mu ziek van Bach, vooral de passionen. „Als ik de rest van mijn leven op een onbewoond eiland moet slijten, neem ik alleen de muziek van Bach mee. Bach is alomvattend, van het al lerhoogste niveau en klinkt iedere keer weer als nieuw. Zelfs een be kend stuk als de Matthaus-Passion (dat ik al bijna 75 keer live heb ge hoord) blijft me verras sen. Het is haast niet te bevatten hoe mooi Bach het lijdensver haal op mu ziek heeft ge zet. Hoe jij zo veel menselijke emoties als liefde, angst en woede prachtig weet te ver talen naar noten. In Aardenburg zijn twee momen ten waar ik naar uitkijk: het luiden van de kerkklok als de pauze is afge lopen is en de stilte na afloop van de uitvoering, omdat het hier traditie is om niet te applaudisseren. Deze stilte is oorverdovend en grijpt me iedere keer naar de keel." BACH donderdag 16 maart 2017 PZ Het Duitse duo Milky Chance bestormde drie jaar geleden de hitlijsten met de single Stolen Dance van hun zelfgeproduceerde debuutalbum Sadnecessary. Het bleek een droomdebuut dat de jongens naar de grootste festivals bracht, van Glastonbury en Coachella tot Lollapalooza. De ervarin gen die het duo opdeed tijdens de we reldtournees vormen de inspiratie voor hun tweede album Blossom. Blossom is vanaf morgen te koop. Regisseur Job Gos- schalk (Alles is liefde) verzamelde een topcast met Noortje Herlaar, Ruben van der Meer, Ha- lina Reijn, Jan Kooijman, Tjitske Reidinga en Huub Stapel. Hij zette hen aan het zingen in de musicalfilm De zevende hemeleen tragikomische ode aan liefde en familie met liedjes van onder anderen Nick Simon en Doe Maar. De dvd is sinds deze week te koop. Start de motor van je buggy, monstertruck, ijskarretje of ander op- gepimpt voertuig en den der dwars door alles wat op je pad komt. Race- en sloopfans kunnen hun hart ophalen met de nieuwste game in de FlatOut-serie. Acht jaar na Ultimate Carnage is het spel terug met nog wildere races, krankzinnigere wa gens en nog meer om te vernielen. Het spel is vanaf morgen te koop. f ff De Belgische moslim Moha- med El Bachiri komt uit de geplaagde Brusselse wijk Molenbeek. Hij verloor zijn vrouw, ook de moeder van zijn kinderen, tijdens de aan slagen in Brussel en hield daarover een liefdevolle speech op de Vlaamse televi sie. Schrijver David Van Reybrouck tekende El Bachiri's verhaal en bood schap op in het boek Een jihad van liefde. Een jihad van liefde ligt vanaf vandaag in de winkel. VI De Nederlandse Bach- vereniging staat op 8 april in Aardenburg. FOTO MARCEL VAN DER VLUGT In 1723 werd Bach be noemd als cantor (voor zanger) van de Thomas- schule in Leipzig. De Johannes-Passion schreef hij om het bewijs te leve ren dat hij deze aanstelling verdiende. Als cantor had hij de zorg voor de kerk muziek in vier kerken. Elke zondag moest er een can tate uitgevoerd worden. Bach schreef vijf jaar lang voor elke zondag een can tate en in 1729 compo neerde hij de Matthaus- Passion, die voor het eerst op Goede Vrijdag wordt uitgevoerd. Beide passies zijn dramatisch sterke composities, gebaseerd op Bijbelteksten (van Jo hannes en Matteüs). Het verhaal wordt gebracht door de evangelist (tenor) en de Christusfiguur (bas/bariton). De andere solisten en het koor uiten in hun tekstpassages hun medeleven met de gebeur tenissen. Je zou het kun nen zien als een film waar bij tijdens de aria's het beeld even stilgezet wordt om dat moment uit te ver groten. Opvallend is dat in de Matthaus bijna dubbel zo veel aria's worden gezon gen als in de Johannes. Daarom duurt de Matthaus ook langer. In beide wer ken heeft het koor de taak om de beschouwende tek sten en meditaties te ver tolken in lyrische koren en koralen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 37