Tutu Puoane kruipt in huid van Joni Mitchell Racen met een buggy of ijskar 2 TUTU PUOANE Campert Campert Bach Nederland staat bekend om zijn passietraditie in de aanloop naar Pasen. Ook in Zeeland vertolken amateurs en professionals samen de Johannes- en Matthaus-Passion van Bach. Wat maakt de werken voor hen zo bijzonder? Uitgelicht .v m*. A Jazz is een muziekstijl die vanwege de be langrijke rol die improvisatie erin speelt in principe onherhaalbaar is. Ze verdwijnt waar je bij staat. Verdwijnt, zoals de jonggestor ven rietblazer Eric Dolphy zei: 'In de wind, en je krijgt haar nooit meer te pakken.' Door muziek uit het verleden opnieuw te spelen, houd je haar levend. Mits je iets van jezelf toevoegt natuur lijk. Want je persoonlijkheid in de muziek leg gen, is evengoed een wet in de jazz. En zo gaat die vluchtige muziek toch niet he lemaal verloren. Een mooi voorbeeld van een estafette waarin het stokje steeds wordt doorge geven om een belangrijk musicus te eren, is het nummer Goodbye Pork Pie Hat. Bassist Charles Mingus schreef dat stuk ter ere van saxofonist Lester Young, de man die de zachtheid in de jazz brachtTwintig jaar later bracht Joni Mit chell een eerbetoon aan Mingus door een album naar hem te vernoemen, waarop ook Goodbye Pork Pie Hat stond, nu met een tekst die door Mitchell over de markante bassist was geschre ven. En deze versie staat nu weer op het pro gramma van de Zuid-Afrikaanse zangeres Tutu Puane die daarmee op haar beurt Joni Mitchell eert. Saillant detail: Puoane ontdekte Mitchell een kleine twintig jaar terug bij toeval via een plaat van Janet Jack son waarop rapper Q_-Tip steeds her haalde: Joni Mitchell never lies. Dat maakte nieuwsgierig. Puoane koos musici die mooi klein en poëtisch kunnen spelen Nu is Mitchell al van alle kanten lof toe gezongen. Maar je hoort duidelijk de oprechte betrokken heid van Puoane bij deze muziek. Voelt hoe de combinatie van in dringende teksten en muziek haar heeft geraakt. Puoane koos dan ook musici die mooi klein en poëtisch kunnen spelen zoals pianist Ewout Perrieux. Daardoor zingt ze niet zozeer liedjes van een ander. Maar muziek die onder haar huid gekropen is. TOP 3 BOEKEN VAN POLITICI A De Zuid-Afrikaanse zangeres Tutu Puoane eert Joni Mitchell, foto eddy westveer 5 REDENEN OM THUIS TE BLIJVEN Boek uisteren naar de pas sies is fijn, maar mee doen aan de uitvoe ring is voor veel mu sici geweldig. 'Een niet te vergeten ervaring'; 'meedoen is telkens een hoogtepunt in mijn leven'; 'het roept elke keer andere emoties op'; 'voor mij een cruciaal gebeuren in mijn geloof'de traditie van de pas sies ligt me na aan het hart', zijn ge voelens die de passionen bij betrok ken musici teweegbrengen. AGENDA valt voor mij de tijd weg. Ik ga hele maal mee in het verhaal. Ik merk vaak dat het vanzelfsprekend is dat je reageert op de emotie van de andere uitvoerders. Het wordt dus een ver haal van ons allemaal. Mijn hartslag wordt bepaald door de uitvoerders. Kippenvelmoment is en blijft voor mij altijd het slotkoor Wir setzen uns mit Tranen nieder." Johan Legters Zingt als lid van Asaf Axel mee in de Johannes-Passion in Terneuzen. „Ik vind het een bijzondere kans en een eer om de koralen mee te mogen zingen, ook omdat de tekst me elke keer weer aangrijpt. De muziek van Bach is fasci- nerend. De passie zit vol emotie. Ik voel me in het gebeu ren helemaal aanwe zig, ik voel me een toeschouwer in het verhaal. De repetities zijn inspi rerend. Persoonlijk zie ik de passie niet alleen als een mooi muziekwerk, maar als een centraal en cruciaal ge beuren in mijn geloof. Het is voor mij een beeld van het lijden van Jezus, maar ik weet dat het eindigt met de wederopstanding. Het is een genot om met een grote groep zangers, solisten en instru- Pim Overduin Dirigeert de Matthaus-Passion in Vlissingen. Hiervoor zijn zangers en een kinderkoor klaar- gestoomd om de koralen mee te zingen. Hij is hier trots op. „Ik bewonder de perfectie van Bach. Elke noot staat op zijn plaats. De Matthaus- Passion raakt elke keer mijn ziel. Dit jaar werk ik met een groot koor waar van de helft voor de eerste keer mee doet. Het is zo boeiend om te zien hoe de tekst en de muziek de mensen raakt en hoe deze emotie oproept bij de zangers. Elke keer als ik dirigeer, donderdag 16 maart 2017 PZ Mischa Andriessen is groot liefhebber van jazzmuziek. Hij schrijft regelmatig recensies. Wat: Tutu Puoane zingt Joni Mitchell Waar: Porgy en Bess Terneuzen Wanneer: zondag 19 maart Reageren? uitenthuis@persgroep.nl sinds 1-1-2017 Jesse Klaver, De empathische samenleving. Klaver moedigt burgers aan het debat over de Nederlandse identiteit naar zich toe te trek ken. Jesse Klaver, De mythe van het economisme Klaver verzet zich tegen de econo- misering van de maatschappij. Alexander Pech- told, Optimist in de politiek. Vurig en per soonlijk schrijft Pechtold over zijn ideeën voor de toekomst van de Nederlandse sa menleving. Bron: Bol.com B Joeke Berg heeft de PlayStation klaar staan voor het nieuwe racespel 'FlatOut' en tipt de bloemlezing van Campert Cam- pert voor een rustiger moment. Schrijver en dichter Remco Campert heeft zijn vader Jan amper gekend, die stierf in een Duits concentratiekamp in 1943. Remco werd bekend met zijn columns en romans als Het leven is verrukkulluk, zijn vader met name door zijn verzetsge dicht Het Lied der Achttien Dooden. In deze bloemlezing met teksten van vader en zoon ontmoeten zij elkaar nog eens. Campert Campert verschijnt vandaag bij De Bezige Bij. Passie voor de passionen Jeanette Vergouwen 17 maart Terneuzen Grote Kerk, Johan- nes-Passion Kamer orkest TY, cantabile Gent, Asaf Axel, 20.00 uur. Ook in Eeklo op 18/3. 24 maart Goes, Grote kerk, Johan- nes-Passion, Holland Symfonie Orkest, Christelijke Orato rium Vereniging Goes, 20.00 uur. 1 april Vlissingen, St. Jacobskerk, Matt haus-Passion, Holland Symfonie Orkest, Vlissingse Oratorium Vereni ging, 19.30 uur. 2 april Hulst, basiliek, Matthaus-Passion, La Passione Lier, Kon. Gentse Oratorium vereniging, 14.00 uur 7 april Antwerpen, DeSingel, Matthaus- Passion, Collegium Vocale, 20.00 uur. 8 april Aardenburg Sint Baafs, Matthaus- Passion, Koor en Orkest Ned Bachver- eniging, 14.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 36