GGD beslist vanaf nu over extra opvang 6 r tsSï&S§ Dagbesteding Jikkemiene bestaat 15 jaar IN DE REGIO Informatie slechtzienden Toeristenpunt is geopend Boompjes vernield MIJN DORP, MIJN STAD Er wordt hard gewerkt in de bakke rij van Jikkemiene in Nisse. Op het programma staat bolussen bakken. En dat betekent blokjes deeg afwe gen, uitrollen tot strengetjes en daarna oprollen in de suiker. Bolus sen bakken is hier echt teamwork. „Is dit genoeg", vraagt Marlies, een van de cliënten wijzend op de weegschaal. Er moet nog een klein stukje bij en dan geeft de schaal exact 70 gram aan. Een mooi deeg gewicht voor een flinke bolus. Haar collega Annelie maakt er vervol gens een worstje van en dan is het aan Niek de taak om het deeg in de suiker te rollen en de lekkernij rond te draaien. „Je mag wel maar meer uittrekken", zegt begeleider Ellen van de Velde. „Kijk, het is net elas tiek." Niels kijkt met een wat zor gelijke blik, maar hij trekt toch wat harder aan het deeg. Hij rolt het deeg door de suiker en maakt er een mooie, ronde bolus van. Nog een flinke hand suiker er bovenop en het gebak kan rijzen. Bolussen bak ken doet de groep regelmatig, maar meer favoriet zijn toch de taarten. „Monchoutaart", roept Ruben vro lijk. „Lekker." Ruben helpt vanoch tend niet in de bakkerij. Hij heeft andere taken. Zijn dag begon met schoonmaken. Ruben staat graag in de winkel of helpt in de bediening in de theetuin. Want Jikkemiene is veel meer dan alleen een bakkerij. „Kijk, dit is onze winkel", laat Ru ben zien. „We hebben ook kaarsen, en cadeautjes voor vaderdag", wijst hij aan. „En ook voor moederdag natuurlijk." Dan zit het terras vaak helemaal vol En dan rinkelt de deurbel. „We hebben klanten", zegt Machteld blij. Twee vrouwen lopen binnen voor een kop koffie met gebak. An nelie is vandaag van de bediening en stapt er direct op af. „Een bolus en een appelrondje alsjeblieft", zegt ze als ze met de bestelling de bak kerij in loopt. De bolus en het ap pelrondje worden even opge warmd in de oven en Ruben pakt alvast een bordje om ze op te leg gen. Het is nu een rustige tijd voor Jikkemiene. Veel koffiedrinkers zijn er nog niet. De dagbesteding moet het vooral hebben van wandelaars en fietsers die in het zomerseizoen voorbij komen. „Maar dan zit het terras vaak helemaal vol", vertelt Van de Velde. In de bakkerij wordt door Niels inmiddels de laatste hand gelegd aan de bolussen. „Een echte ban ketbakker", volgens Van de Velde. „Hij kan heel goed taarten bakken. Dat doet hij vrijwel helemaal zelf standig, alleen heeft hij soms nog wat hulp nodig bij het lezen van het recept." Toch ligt zijn hart niet bij taarten en koekjes. Hij werkt in de bakkerij om ervaring op te doen. Maar het liefst wil hij kok worden, want hij kookt graag. „Amerikaans vind ik leuk en Aziatisch ook", zegt hij. Of de droom van Niels uitkomt moet nog blijken, maar het is wel beleid bij Gors om iedereen zoveel mogelijk datgene te laten doen wat hij of zij leuk vindt. „De zorg is te genwoordig veel meer gericht op de wens van cliënt", zegt Van de Velde. „Met die wensen proberen we zo veel mogelijk rekening mee te hou den", terwijl ze de laatste bolus van Niels aanpakt. Die kunnen straks de oven in. Door die maatregel willen de ge meenten in de Oosterschelderegio beter zicht krijgen op het totaalaan tal kinderen dat extra aandacht no dig heeft. Ook denken ze dat door de indicatie altijd via de jeugdver- pleegkundige te laten lopen een be tere afweging wordt gemaakt welke zorg het kind of het gezin nodig heeft. Tot voor kort mochten ook de kinderopvangorganisaties zelf, zo als bijvoorbeeld Kibeo en Juultje, vaststellen of een kindje vanwege een achterstand een extra dagdeel nodig heeft. Eerder besloten de Walcherse en Zeeuws-Vlaamse ge meenten de indicatie enkel via GGD Zeeland te laten lopen om te voorkomen dat de 'slager zijn eigen vlees keurt'. Hoeveel peuters in de regio een indicatie voor extra opvang hebben, is onduidelijk. In Reimerswaal mogen zo'n hon derd kinderen met een achterstand een derde ochtend gratis naar de peuterspeelzaal. donderdag 16 maart 2017 GO GOES Koninklijke Visio, het expertisecen trum voor slecht ziende en blinde mensen, houdt van daag een informa tiebijeenkomst in Goes. Hierbij wor den de mogelijkhe den van de iPhone, iPad en Android ta blets en smartpho- nes uitgelegd. De bijeenkomst is van 10.00 tot 12.00 uur. OUD-VOSSEMEER In restaurant Huys van Roosevelt in Oud-Vossemeer is gisteren een Toeris tisch Informatie Punt geopend. Mensen kunnen er terecht voor onder meer een wandel route en een door de eigenaren ont wikkelde toeristi sche plattegrond. KAPELLE Optimistisch ver trok locatiemanager Addie Leendertse van het Fruitteelt museum in Kapelle gisterochtend naar haar werk. Dat ge voel was snel weg. Veertig van de on geveer vierhonderd fruitboompjes uit de boomgaard zijn doorgezaagd, zag ze bij aankomst. „Dit is puur vanda lisme", zegt Leen dertse. „Ze zijn onder op de stam doorgezaagd en staan er nog half op. Dat komt nooit meer goed." Geluk kig waren de omge zaagde boompjes niet van speciale, zeldzame rassen. Het is lastig een precies schadebe drag te noemen: het museum kweekte de boompjes zelf op. Leendertse belde gelijk de politie. „Maandag kan ik telefonisch aangifte doen. Ik denk niet dat daar iets uit komt. We hebben geen aanknopings punt en er staan geen camera's." Leendertse hoopt dat de dader zich bij het museum meldt. „Om de schade te betalen." VERDRONKEN DORPEN CHC-S-S-JE COLIJNSPLAAT 'Het geldt voor nu, het geldt voor later. Wan trouw de macht van wind en water.' Met die woorden eindigde directeur Siemco Louwerse van het Watersnoodmuseum gis teren de overdracht van het Monument voor de Verdronken Dorpen bij Colijnsplaat. De tekst is ook te lezen op de traptre den die van het monument naar het water leiden, samen met de namen van de 117 verdronken dorpen in Zeeland. Het Watersnoodmuseum neemt het beheer over van de pro vincie, nadat de gemeente Noord-Beveland en waterschap Scheldestromen weigerden dat te doen. De overname past in het beleid om het Watersnoodmuseum uit te bouwen tot een nationaal kenniscentrum over waterveiligheid. FOTO MARCELLE DAVIDSE GOES Inloophuis Oase, Rooseveltlaan 87, ochtend - Inloop voor koffie en thee; Stadskantoor, 09.00-17.00 uur- Tentoonstelling Charles Linssen; Vredeskerk, Van der Vegtplein 2, 09.30-11.30 uur- Inloopochtend in kerk met koffie of thee; Koninklijke Visio, Stationspark 2, 10.00-12.00 uur- Informatiebijeen- komst voor mensen met een visuele be- pering; Erasmuspark, 10.00-11.00 uur-In loopspreekuur van wijkverpleging; 14.00 uur - Wande ling in groepsver band en scootmo- bieltocht; Scalda, Besse- straat, 14.00-16.00 uur, Banen en BBL- markt voor jonge ren tot 27 jaar; Wijk centrum de Spinne, 16.00-20.00 uur- Inloop steunpunt voor mensen met een beperking HANSWEERT Dorpshuis, 10.00 uur - Wandelen in groepsverband HEINKENSZAND V.d. Biltplein, 08.00- 12.00 uur - Week markt; 09.30 uur- Wandelen in groepsverband; Hoefbladstraat 1, 11.00-12.00 uur- Gratis sporten onder professionele begeleiding in de Beweegtuin, de training bestaat uit balans, souplesse en coördinatie KAPELLE De Vroone, C.D. Vereekeweg 74, 13.30 uur - Bingo NIEUWDORP Spanjeweg 1, 08.30-17.00 uur - Tentoonstelling 'Ontstaan en Ver gaan' van Leen van Dixhoorn SINT ANNALAND Bibliotheek, Schoolstraat 34, 16.00-17.00 uur - E- book spreekuur YERSEKE MFC Tehare, 09.00-09.50 uur- Allevo lessen 'Be wegen voor 65+'; 10.00-11.00 uur - Allevo lessen 'Be wegen voor 50+'. Het personeel van Jikkemiene op de Ring in Nisse. fotomechteldjansen Bolus wordt hier met liefde bereid De ballonnenboog is niet te mis sen op de Ring in Nisse. Jikke miene is jarig. De dagbesteding van Gors bestaat vijftien jaar. Melita Lanting Nisse -Ellen van de Velde Peuters met achterstand op het gebied van taal, rekenen of mo toriek moeten voortaan éérst langs het consultatiebureau voordat ze in aanmerking komen voor een extra gratis ochtendje kinderopvang. Joeri Wisse Kruiningen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 30