Droomcruises Buma, Samsom en Asscher al slachtoffer van regeren met VVD 3 Analyse Een historische verkiezingsuitslag met een dubbele boodschap. De gematigde krachten in de samenleving hebben gewonnen. Maar Mark Rutte moet het over een andere boeg gooien. De komende dagen Zeecruises Kras.nl/droomcruises oF et volgende dominosteentje is niet gevallen. De hele wereld keek mee naar onze verkiezin gen. Zou na Engeland met de Brexit en de Verenigde Staten met Trump ook hier worden afgerekend met de zittende macht? Nee dus, de door Geert Wilders aangekon digde patriottistische lente blijft uit. De PW-lei der kon zijn score uit 2010 niet evenaren en is bij lange na niet de grootste geworden. Dat heeft Wilders deels aan zichzelf te wijten. Hij viel deze campagne vooral op door afwezig heid, terwijl elke kiezer wil zien dat de lijsttrekker van zijn of haar keuze juist zijn stinkende best doet. Tegelijkertijd bleek uit onderzoek van deze krant dat de voedingsbodem voor een democrati sche revolte tegen de gevestigde partijen hier min der groot is dan in het Verenigd Koninkrijk of de Verenigde Staten. Daar is de veelbesproken kloof tussen volk en elite veel dieper dan in het toch ega litaire Nederland. Maar dat wil niet zeggen dat de kiezer tevreden is. VVD-leider Mark Rutte kan weliswaar opge lucht ademhalen nu het ernaar uitziet dat hij een OVERLEG nieuwe termijn als premier kan beginnen. Maar het wordt niet 'terug naar de orde van de dag'. Zijn beleid van de afgelopen jaren is hard afgestraft. Ook al is Rutte's partij met afstand de grootste geworden, zij is gehavend uit de campagne geko men. En het verlies van regeringspartner PvdA is ongekend groot. Hoe Rutte en PvdA-leider Lode wijk Asscher ook hamerden op de economische crisis die het hoofd is geboden, de overheidsfinan ciën die weer gezond zijn en de vluchtelingencrisis die is ingedamd: die boodschap sloeg niet aan. De twee partijen houden van de 77 zetels die ze in 2012 haalden nog ongeveer de helft over. De meeste kiezers willen duidelijk verandering. Maar tegelijk wil iedereen wat anders. De stem men die eerst voor VVD en PvdA waren, komen bij een hele trits andere partijen terecht. Zo wint zo wel D66, dat alle impopulaire bezuinigingen van dit kabinet steunde, als het CDA, dat vrijwel overal tegenstemde. En de enorme groei van GroenLinks geeft aan dat een deel van de kiezers echt een linkser en groener beleid wenst, maar de groei is ook weer niet zo groot als het verval van de PvdA. Terwijl de winst van 50PLUS aangeeft dat veel ouderen wil len dat de verhoging van de AO W-leeftijd wordt teruggedraaid, waar alle andere winnende partijen niets van willen weten. Het wordt een hels karwei om uit dit verbrok kelde politieke landschap een coalitie te vormen die niet heel veel kiezers teleurstelt. Rutte staat be kend als coalitie-smeder, maar de vraag is hoeveel ruimte andere partijen hem nog gunnen. Nadat in zijn eerste kabinet partner CDA electoraal werd af geslacht, is dat nu de PvdA. En hoe. Nieuwe part ners zullen daarom veel eisen stellen. Meerderheid Rutte's gedroomde coalitie van WD, CDA en D66 heeft geen meerderheid. GroenLinks staat te pope len, maar CDA-leider Sybrand Buma beet Groen- Links-leider Jesse Klaver dinsdagavond nog een 'vergeet het maar' toe, toen het ging over diens plannen. Een andere mogelijkheid is de Christen- Unie, die het goed deed, maar dat zou betekenen dat D66 een kroonjuweel moet laten varen: hulp bij voltooid leven. En dan is er nog de Eerste Kamer. Alle partijen willen daar het liefst óók een meerderheid hebben samen. Voor wat het waard is dan, want over twee jaar wordt er weer een nieuwe Senaat gekozen. De kans is groot dat partijen die nu een meerder heid hebben, die straks weer kwijt zijn. Want er is nog een boodschap die de kiezer heeft afgegeven: geen partij hoeft nog te rekenen op een trouwe achterban. Compl«"etz' 1599 1599 donderdag 16 maart 2017 Wouter Bos, partijvoorzitter Hans Spekman en lijsttrekker Lodewijk Asscher van de PvdA kijken naar de uitslagen op televisie. FOTO ANP BART MAAT Wie durft nog met Rutte? Hans van Soest Rotterdam Kamervoorzitter Kadija Arib roept alle lijsttrek kers van de gekozen partijen vanmiddag bij een om te overleggen hoe het verder moet. Mogelijk wordt dan een verkenner aangewezen die, net als in 2012, de mogelijke coalities on derzoekt. De Kiesraad stelt de definitieve uit slag vast op 21 maart. Twee dagen later wordt de nieuwe Kamer geïn stalleerd. enCalamiteil r.eserverim MSC Musica Compleet verzorgde MSC cruises met unieke vaarroutes! Bij Kras inclusief vliegreis, transfers en alle maaltijden aan boord. Vaar mee en ontdek het magische Dubai of het swingende Brazilië tijdens één van deze droomcruises. Italië naar Brazilië Per MSC Musica**** naar o.a. Malta, Madeira, Fortaleza, Salvador en Rio de Janeiro. Incl. hotelovernachting Rio de Janeiro Diverse excursies inbegrepen! Vertrek: alléén 12 november Zie: Kras.nl/37497 Italië naar Dubai Per MSC Splendida**** naar o.a. Kreta, Oman, Jordanië, Qatar en Dubai. Fenomenaal entertainment aan boord Dagexcursie Dubai met diner! Vertrek: alléén 6 december Zie: Kras.nl/37485 24 dagen 19 dagen v.a. Rio de Janeiro anvr (üd/ Prijzen per persoon o.b.v. 2 personen exclusief servicebijc *"51WP SGB

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 2