Hoogste opkomst Vlissingen in 30 jaar 3 in Zeeland StemBus Kunnen we gelijk nog een paar boodschappen doen hier." Tegen de spits was het weer tijd om reizigers op te vangen bij het station. Daar stapten, terwijl de le den van het stembureau zich te goed deden aan een afhaalmaaltijd, nog eens 85 mensen het mobiele stembureau binnen. Kiesrecht Als eindstation had de StemBus gisteren Eversdijk. In de voorbije honderd jaar algemeen kiesrecht (voor mannen vanaf 25 jaar) was het nog nooit voorgekomen dat er in het buurtschap zelf gestemd kon worden. De inwoners van Eversdijk moesten tot gisteravond voor alle verkiezingen op pad om hun stem uit te brengen. Vijftig mensen lie ten de kans gisteravond dan ook niet onbenut. De historische ge beurtenis in Eversdijk was voor de inwoners aanleiding om een feestje te vieren. Dat gebeurde bij Tom en Elsbeth van der Meer. Zij gaan daarnaast de geschiedenis in als de allereerste stemmers in Eversdijk. Al in de loop van de dag werd dui delijk dat de animo voor de verkie zingen ook in Zeeland groot was. Vrijwel alle gemeenten meldden opkomstpercentages die vaak aan merkelijk hoger lagen dan bij de vo rige verkiezingen, in 2012. De gemeente Veere, die traditio neel de hoogste opkomst in de pro vincie heeft, passeerde om 16.00 uur als eerste de grens van 50 pro cent. Andere Zeeuwse gemeenten ble ven daar nauwelijks bij achter. In de gemeente Hulst hadden om 19.00 uur, twee uur voor het sluiten van de stembussen, al bijna net zo veel mensen gestemd als bij de vo rige verkiezingen. De opkomst was op dat moment 66 procent. In 2012 was het op hetzelfde tijdstip 43 pro cent. Vlissingen kwam gisteravond als eerste met een definitief opkomst- cijfer: 77 procent. In 2012 was dat nog 68,6 procent. De opkomst is in Vlissingen bij de Kamerverkiezin gen sinds 1986 niet meer zo hoog geweest. Doordat kiezers zelf mogen bepa len bij welk bureau binnen hun ge meente ze gaan stemmen, noteer den sommige locaties opmerkelijk hoge opkomstpercentages, soms zelfs boven de 100 procent. Het ge meentehuis in Kapelle had om half vier 's middag al een opkomst van 98 procent. De Zeeuwse Biblio theek in Middelburg zat rond die tijd op bijna 86 procent. Het stadhuis in Vlissingen kwam uiteindelijk uit op een opkomst van ruim 115 procent. Het stembureau in het stadskantoor in Goes pas seerde even voor negenen, vlak voordat het tellen begon, de grens van 100 procent. Nog niet eerder heeft Goes op een van de stembu reaus een opkomst van 100 procent gehaald. donderdag 16 maart 2017 De StemBus rijdt door de gemeente Kapelle. foto's marcelledavidse Frans Theunissen aan de maaltijd tijdens de verkiezingstoer. Stemmen in de bus. Achter de tafel van voor naar achter Rinus Oostdijk, Bram Jille en Frans Theu nissen. A Esther en Peter de Neef trakteren Jan Stuut, Rijnie de Witte, Tsja- rina Natalia en Jos Broeke (vlnr) op bitterballen in het stembureau in Ritthem. foto ruben oreel Zeeland is massaal naar de stembus gegaan. De opkomst is naar verwachting ruim boven de 80 procent uitgekomen. Dat ge beurde bij de Tweede Kamerver kiezingen voor het laatst in 2006. Definitieve cijfers waren gisteravond laat veelal nog niet bekend. Rolf Bosboom Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 29