C? We gaan over rechts verder GÉS Improviseren door tekort aan stembiljetten Provincie en waterschap gaan meer samenwerken Grijs-groen 2 verkiezingen Het was feest gisteravond in Eversdijk. Feest van de democratie. Dankzij de StemBus konden de bewoners thuis stemmen. Commentaar Het feest van de democratie is gevierd. Als de exitpolls be trouwbaar zijn, mag Mark Rutte na een flinke draai om de oren toch gewoon een regering vormen. De kiezer geeft een tamelijk duidelijk signaal. De grote winst van GroenLinks weegt bij lange na niet op tegen het dramatische verlies van de Partij van de Arbeid. Nederland wil verder over rechts, of minstens rechts van het midden. De PW hoort ook bij de verliezers. Geert Wilders kan weliswaar prat gaan op een aantal zetels winst, maar van een seri euze bedreiging van de koppositie van de WD is geen sprake. Nederland is dus niet de derde in het rijtje Brexit, Trump, waarin de boze kiezer de verhoudingen onverwacht helemaal over hoop gooit. Toch is deze verkiezingsuitslag historisch. Het is lang geleden dat Nederlanders zo massaal hun stemrecht gebruikten. De verklaring ligt voor de hand. Na jaren boekhouden en overleven kan Den Haag weer wat geld uitgeven. In de verkiezingscampagne hingen dus nogal wat worsten voor de neus van de kiezer. Het is in teressant om te zien wat daar van terechtkomt, bijvoorbeeld van de toezeggingen die politici aan Zeeland hebben gedaan. De hoge op komst is waarschijnlijk ook een verdienste van de vele exotische, gedegen of extreme lijsttrekkers. Wilders bijvoorbeeld. Die is zó omstreden, dat hij vrijwel zeker allerlei kiezers naar de stembus heeft gelokt. In dit geval mogelijk meer tegen- dan voorstanders. Kan Nederland er nu helemaal gerust op zijn? Als een grote tradi tionele volkspartij wordt weggevaagd zonder dat er een nieuwe kampioen opstaat, dan blijft de vraag of de gewone man goed is ver tegenwoordigd. Maar dat is nu even niet belangrijk. De WD kan met CDA, D66 en een ruime variatie aan overige coalitiekandidaten aan de slag om snel een stabiele regering te maken. De democratie werkt goed. Wat zal er overblijven van alle worsten die de kiezer werden voorgehouden? MIDDELBURG De provincie en het waterschap Scheldestromen gaan intensief samenwerken. Zestig werkplekken verhuizen van de Ab dij naar het hoofdkantoor van het waterschap in Middelburg, aan het Kanaal door Walcheren. Daarnaast wordt gekeken of in het provincie huis flexibele werkplekken kunnen komen voor waterschapsmedewer kers. Beide organisaties voeren op dit moment verkennende gesprekken om samen te werken op het gebied van ingenieursdiensten en wegbe- heer. Dat overleg dateert overigens al van januari 2016 en is een uit vloeisel van het coalitieakkoord 'Krachten bundelen', waarin nut en noodzaak van samenwerking zijn opgetekend. Volgens Gedeputeerde Staten krijgt samenwerking pas echt bete kenis als concrete stappen worden genomen. Eén daarvan is gebruik maken van eikaars kantoorruimte. Nu er werkplekken beschikbaar zijn in het waterschapskantoor is dat een mooi moment om de bui tenwereld te laten zien dat het me nens is tussen beide organisaties. Samenwerking tussen de provin cie en het waterschap is overigens niet nieuw. Bij diverse projecten - De organisaties praten over samen werking bij ingenieursdiensten en wegbeheer denk aan de marinierskazerne in Vlissingen en het natuurproject Waterdunen in Zeeuws-Vlaande- ren - hebben beide de handen al in een geslagen. Samenwerking zorgt voor meer efficiency en kostenbe sparing. ALMANAK Het echtpaar op het Bevelandse platteland had de eindeloze pa rade van lijsttrekkers op de tele visie de afgelopen weken gedul dig aan zich voorbij laten trek ken. Die ene jongeman was hun het best bevallen. „Dat vind ik de beschaafdste van het stel", bromde hij. En zij noemde hem 'gewoon een lekker jong'. Tot verbazing van hun kleindochter stemden haar grootouders giste ren dus op GroenLinks. „Maar jullie zouden toch eigenlijk op Henk Krol moeten stem men?" „Ach", zei opa, „ik ben 91. Wat heb ik nou aan verlaging van de AO W-leeftijd." Duo zit vast voor autobranden Hennepkwekerij geruimd Tas met sieraden gevonden og nooit hadden de inwoners bij verkiezingen in hun eigen buurtschap hun stem uit kun nen brengen. Tot gisteravond. Iets na zevenen reed een stembureau op wielen Eversdijk binnen. Voor de inwo ners een reden om er een feestje van te maken. Geen OV-kaart, strippenkaart of dagkaart, maar een stempas en een geldig identiteitsbewijs. Meer was er niet nodig om gebruik te kunnen maken van de rode bus die gisteren door de gemeente Kapelle toerde. De StemBus deed verschillende lo caties aan in Kapelle, Biezelinge en Wemeldinge. Met als kers op de taart een feestelijke eindhalte in Eversdijk. Schoolbus De omgebouwde rode Ameri kaanse schoolbus begon zijn dag als mobiel stembureau bij het station van Kapelle. „Daar stonden we al om zeven uur", vertelt Bram Jille. Hij vormt samen met Rinus Oos- dijk en Frans Theunissen de be manning van de StemBus. Uiter aard met de onmisbare schakel voor een bus: chauffeur Marcel Roelse. Want zonder chauffeur komt een bus immers nergens. „Bij het station hadden we al 44 stemmers", aldus Jille. „Best veel jongeren die, voordat ze op de trein Tom en Elsbeth van der Meer gaan de geschiedenis in als de allereerste stemmers in Eversdijk stapten, nog even kwamen stem men. En op het Marktplein in Bie zelinge kwamen er nog eens 57 mensen in de bus hun stem uit brengen. En op het Sluisplateau in Wemeldinge nog eens 28." Het parkeerterrein van de Petra- kerk in Kapelle was de volgende halte van de busschauffeur. Daar liep het niet direct storm, maar druppelsgewijs brachten daar nog 12 mensen hun stem uit. Het echt paar Schouwenaar uit Wemeldinge kwam zelfs helemaal voor de bus naar Kapelle gefietst. Zij hadden in Wemeldinge de bus gemist. „We waren een uur mis", aldus de heer Schouwenaar. „Toen zijn we er maar op de fiets achteraan gegaan. Door de hoge opkomst dreigden diverse Zeeuwse stembureaus gisteravond door hun stembiljet ten heen te raken. Daarom moesten extra biljet ten worden gebracht of een sta pel van een ander bureau worden gehaald. Dat was onder meer nodig bij het stembureau in De Spinne in Goes. Ook in Kruiningen was de voorraad aan het begin van de avond bijna op.Bij buurthuis De Kameleon in Terneuzen kregen kiezers een kopje koffie, terwijl een bode van de gemeente extra stembiljetten bracht. Ook bij het stembureau in De Molenhof in Zaamslag moesten kiezers even geduld betrachten, terwijl er ex tra stembiljetten werden be zorgd. De gemeente Terneuzen le verde op diverse plaatsen extra stembussen af omdat de exem plaren die er al stonden, vol wa ren. Naast de veertig stembussen die er al waren geplaatst, werden vijftien extra bussen neergezet. De gemeente Terneuzen kon een aantal van deze extra stembussen lenen van de gemeente Hulst, die onlangs nieuwe stembussen heeft aangeschaft en dus een aan tal oude over had. donderdag 16 maart 2017 Tip? redactie@pzc.nl RILLAND De politie heeft dinsdag ochtend twee mannen aangehouden in een wo ning aan de Hontestraat in Rilland. Ze worden ver dacht van betrokkenheid bij twee autobranden die vorige maand plaatsvon den in hun woonplaats. De personenauto's brandden op zaterdag 25 februari uit op de Bathse- weg en Adriaan Butijn- weg in Rilland. Onder zoek leidde vervolgens naar de Rillanders (26 en 38 jaar oud). Het duo is overgebracht naar Toren- tijd in Middelburg en zit voorlopig vast. GOES In de Tulpstraat in Goes is gisterochtend om streeks 9.30 uur een hennepkwekerij aange troffen met 28 oogstrijpe planten. De kwekerij is geruimd. Alle planten en toebehoren om de kwe kerij in stand te houden zijn ter vernietiging aan geboden. De identiteit van de verdachte is be kend. Hij wordt op een later tijdstip gehoord over zijn betrokkenheid bij de zaak. RETRANCHEMENT Tussen Cadzand en Re- tranchement is deze week een plastic tas met sieraden gevonden. De inhoud bestond uit merk- horloges maar ook na- maaksieraden. De tas was gevonden door een vrouw die de zak al eerder had zien lig gen. Ze durfde eerder niet in de tas te kijken omdat ze bang was lede maten aan te treffen. Af gelopen week besloot zij toch een kijkje te nemen en meldde haar vondst bij de politie. Een nieuw plafond in één dag! PLAFONDS Plameco Plafonds Van Gilst v.o.f. Tel: 0113-270000 www.plameco.nl Stembus toert door Kapelle Willem Adriaansens Rolf Bosboom Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 28