Met brede lach naar halve finales in LA 25 VVV kan de titel in de eerste divisie al ruiken. Nog eventjes en dan keert de Noord-Limburgse club terug op het hoogste niveau. De training van VW zit er net op als Maurice Steijn zich opmaakt voor de volgende exercitie van de dag. Die richting de kleedkamer, een metertje of honderd over de plastic grassprieten van De Koel, via de karakteristieke stadiontrap naar boven. De coach kampt nog met de naweeën van een voedsel vergiftiging. En dan is zo'n be klimming van een van Europa's langste voetballadders niet echt leuk. Maar geen mens in Venlo die zich druk maakt om het klauteren van een metertje meer of minder. Steijn al helemaal niet, wetend dat het kampioenschap aanstaande is. „Ja, natuurlijk is het lekker om trainer te zijn van een club die het zo goed doet. Maar het echte ge nieten komt straks pas. Als we ho pelijk met die schaal in onze han den staan." Nog twee zeges Het kan wel eens heel snel gaan voor de eenzame koploper in de eerste divisie. Wanneer morgen gewonnen wordt van FC Dor drecht heeft WV nog maar twee zeges nodig. Dan is de club met de tiende begroting van de Jupiler League kampioen en kan 't Joeks- mobiel - de kar waarop de spelers traditioneel door de stad trekken na succes - uit de garage. „Het kampioenschap zou een mooi be wijsstuk zijn van onze werk wijze", zegt de Hagenaar. Steijn trad 2,5 jaar geleden aan in Venlo. Hij vat zijn werkwijze samen: „De juiste karakters verzamelen, zor gen voor een goede sfeer, afspra ken met elkaar nakomen en at tractief voetballen. De Koel stroomt weer vol. Een mooier compliment kun je als club niet krijgen." Studentenkot Bevlogen weerklinkt zijn Haagse tongval door de trainingskamer, die meer weg heeft van een stu dentenkot. Alleen de lege pizza dozen ontbreken. De vloer is er zo een als bij oma thuis en de muren zijn bedekt met een bonte verza meling foto's. Op een daarvan kijkt Steijn lachend de kamer in, met de Haagse voetbaliconen Dick Advocaat, Lex Schoenmaker en Martin Jol aan zijn zijde. Laatstge noemde wilde hem afgelopen zo mer terughalen naar ADO, de club die hij tussen 2011 en 2013 met fris voetbal naar Europees voetbal leidde. In 2014 werd hij echter ontslagen. Advocaat drukte de komst van (de inmiddels alweer ontslagen) Zeljko Petrovic door. Steijn, met een knipoog: „Je kunt wel begrijpen dat ik heel blij ben dat Dick niet voor mij koos." Dan, serieus: „Ik denk dat clubs als ADO Den Haag heel veel kunnen leren van de rust die er bij WV heerst. Als je als directie geloof hebt in een werkwijze van een trainer, moet je daaraan vasthou den en naar buiten toe een realis tische doelstelling formuleren. Dat komt de prestaties uiteinde lijk ten goede. Toen ik bij VW kwam hadden we een spelersbud get van 2.1 miljoen. Nu minder dan de helft. Maar door goed te se lecteren, spelers te halen die bij de club passen, staan we waar we nu staan. We hebben geen grote se lectie, wel een die in balans is. Al les klopt nu bij VW." 'Eigen ogen' Voor een groot deel dankzij Steijn. Hij past bij het nuchtere karakter van VW, waar de bierkraan altijd dichtbij is en het fenomeen lap toptrainer nog ver weg. „Ik ben een trainer die gebruik maakt van data zoals bij blessures, doelpun ten en voorzetten, maar vooral van mijn eigen ogen. Dat een spe ler volgens statistieken niet snel is, zegt mij niet zoveel. Snelheid is op het juiste moment vertrekken, daarbij zijn timing en inzicht es sentieel. Voetbal is geen weten schap. 'Wat zie ik daadwerkelijk?', daar draait het om. En daarbij is het wel fijn dat je zelf profvoetbal ler bent geweest. Zo combineer je theorie en praktijk." Het leidde tot goede resultaten. De Koel zal komend seizoen dus weer het toneel vormen van ere divisievoetbal. Een prestatie die VW zelfheeft afgedwongen met tot dusver verreweg het beste doelsaldo (65-18), de meeste over winningen (22), de minste verlies- partijen (5) en, dat vooral, het aan trekkelijkste voetbal. Iets dat Steijn in ere wil houden. „Ik speel altijd met wit, ik doe de eerste zet", zegt hij. „Voetbal moet toch leuk zijn voor het publiek? Ik ge loof dat VVV daarmee een aan winst wordt voor de eredivisie." Manager Hensley Meulens mag met zijn spelers dus op weg naar de laatste vier in Los Angeles. Eens verdiende hij als speler van de Yan kees de bijnaam Bam Bam. Gisteren zette hij zijn 'stempel' op de wed strijd tegen Cuba. Het Koninkrijk steam verpulverde de Cubanen: 14- 1. De wedstrijd tegen Cuba was snel gedaan. Er bleef geen spaan heel van de ploeg, die lang met bevoor rechte staatsamateurs in de honk balwereld als onaantastbaar werd gezien. Sinds de profs meer en meer in grote toernooien verschijnen, is de roem van de Cubanen aan het af bladderen. Cuba leed in de tweede ronde drie nederlagen, waarvan die tegen Nederland het hardst aan kwam. Vooral Wladimir Balentien (foto) deed het sloperswerk. Kokosnoten Zijn moeder, zo luidt het verhaal, gafhem zijn bijnaam 'Coco' toen hij als kind een voorliefde had voor het klimmen in de boom en het smij ten met kokosnoten. Als kerel van 33 verdient hij komend seizoen 3 miljoen dollar. Het wordt zijn ze vende profjaar in Japan. Hij werd bij de drie wedstrijden in Tokio toegejuicht bij iedere stap die hij zette. Het Japanse deel van het publiek ging uit zijn dak bij de twee homeruns die hij sloeg. Met de eerste nam hij twee spelers mee. De tweede was een solohit, toen goed voor de 5-0 en voor wat de Cu banen als een knock-out voelden. Ondersteuning was er volop, het geen tot uiting kwam in de eind stand: 14-1. Startend werper Diego Markwell genoot zes innings van de steun die de score bood en groeide ook zelf uit tot een steunpilaar voor de winst. Meulens zorgde ook nog voor een impuls in de goede sfeer door Dwayne Kemp en Stijn van der Meer speeltijd in de wedstrijd van zeven innings te geven. De spelers van het Koninkrijk steam verzamelden zich na hun wedstrijd uitermate vrolijk bij de televisie, ook al was de doortocht naar de halve finales niet geheel ze ker. Bij winst van Israël op Japan was een extra duel mogelijk nodig. Japan liet het niet zo ver komen en won met 8-3. De Japanners werden daarmee eerste in de poule. Nederland komt in de nacht van 20 op 21 maart uit tegen de winnaar van groep F. Daarin strijden Puerto Rico, de Verenigde Staten, Venezu ela en de Dominicaanse Republiek om twee plekken. Vier jaar geleden waren de Dominicanen in de halve finales te sterk voor Oranje. Ze wer den de latere winnaars. Toen was de huidige directeur van AZ, Robert Eenhoorn als bench coach steun en toeverlaat van Meulens. Eenhoorn was ook technisch directeur van de KNBSB. MLB-vertegenwoordigers lieten in Azië weten dat ze de oud speler van de Yankees momenteel missen als klankbord in Europa. In alle staten Meulens en Eenhoorn maakten in 2000 deel uit van het Nederlands team dat voor het eerst in de ge schiedenis van de Olympische Spe len Cuba een nederlaag toebracht. Als toenmalig voorzitter van de KNBSB was ik toen in alle staten. Dat team was bijzonder, maar gis teren in dat 'Grote Ei' werd duide lijk dat er in het huidige Oranje spe lers rondlopen zoals we nog niet eerder hebben meegemaakt. Hun reis is nog niet voor- bij. Op naar de volgende etappe: Los Angeles. aWSalfcfeSJSL: donderdag 16 maart 2017 'Alles klopt nu bij VW' Dennis van Bergen Venlo De trap naar het veld in sta dion De Koel, een van Europa's langste voetballadders, fotos KOEN VERHEI JDEN M Trainer Maurice Steijn trapt een balletje mee op de training bij VVV. Met een brede lach en enorm veel zelfvertrouwen voor de eindfase van de WBC heeft het Nederlands honkbalteam het Grote Ei, zoals de Tokyo Dome in de volksmond heet, achter zich gelaten. De ploeg gaat op weg naar Los Angeles, voor de halve finales. Theo Reitsma Tokio

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 24