Fees n Twee Zeeuwen Tweede Kamer 2 WILLEM VAN DAM r verkiezingen V00RL0PI6 LAATSTE MOOIE LENTE&A6 Column p markten, op pleinen, in Iwinkelstraten - de afgelo pen weken kwam ik ze overal tegen: meneren en mevrou wen in groene, witte en rode jacks op jacht naar mijn stem. Ze strooi den met rozen, ballonnen en flyers - het deed me denken aan het uit delen van spiegels en kralen aan arme negerkindertjes, maar dat zal wel ongepast zijn. „Jippie!", juichte ik gisteroch tend toen ik op de rand van mijn bed zat. „Jippie?", keek mevrouw Van Dam mij vragend aan, „wat nou jippie?" „Dat weet je toch wel", zei ik licht verwijtend, „het is feest van daag." Wekenlang keek ik uit naar wat het 'Feest van de Democratie' wordt genoemd. Achtentwintig verkiezingsprogramma's had ik doorgevlooid, alle namen en rug nummers van de 885 kandidaten in mijn kop gestampt. Eén pro bleem: wie van die 885 kandidaten moest ik met mijn stem verblij den? Ook ik behoorde tot het leger van de zwevende kiezers. Zelfs het slotdebat aan de vooravond van het 'Feest van de Democratie' ver loste mij niet van mijn twijfels; ik zag lijsttrekkers elkaar een hand geven, een spelletje welles-nietes doen om elkaar vervolgens weer een slap handje te geven. Daar werd een mens niet veel wijzer van. Stevig gearmd wandelden me vrouw Van Dam en ik opgewekt naar het stemlokaal. Maar waarom wapperde er geen vlag van de kerktoren? Waarom klonken er geen opgewekte klanken van de dorpsfanfare? Waarom droegen de leden van het stembureau geen feestmuts? Het was toch feest? Nog even heb ik in het stem hokje staan aarzelen op welke par tij ik zou stemmen, uiteindelijk kleurde ik het vakje voor de naam van een voormalige tv-presenta- trice rood. Tevreden keerden we huiswaarts, deden alle verkie zingsprogramma's in de papier versnipperaar en lieten de snip pers als confetti op onze hoofden neerdwarrelen. Zo kwamen we toch nog een beetje in feeststem ming. Waarom klonken er geen opgewekte klanken van de dorpsfanfare? DESTELLING Vandaag: Had ik nou toch maar anders gestemd Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters HET EERSTE TELEURSTELLENDE FEIT NA 2 MAANDEN HAASSE MOOI-WEER-PRAATJES IS AL senoteerd! Stemmen én weer naar school Kinderen nemen voorproefje ZeelandNet stelt onderhoud uit om verkiezingen VLISSINGEN Opkomst ook in Zeeland hoog Na maanden intensief flyeren, spee chen, twitteren en facebooken zit de campagne er voor de 34 Zeeuwse kandidaten op. De kiezer heeft ge sproken. Bij het zakken van de krant was de definitieve uitslag gister avond nog niet bekend. Maar de exit-poll geeft duidelijk aan welke kant het opgaat. WD'er André Bosman uit Mid delburg mag in elk geval voor vier jaar bijtekenen. „Wat een prachtige uitslag", reageert hij vanaf het WD- partijfeest in Den Haag. „Al is het natuurlijk ook dubbel. Want we ver liezen zoals het er nu naar uit ziet negen zetels." Volgens Bosman, die sinds 17 juni 2010 in de Kamer zit, is het belangrijk dat Zeeland zo snel mogelijk haar wensenlijstje neerlegt bij de (in)formateur. In dat lijstje staat onder meer dat er geld moet komen voor de verliesgevende kern centrale, het saneren van Therm- phos en de omslag naar duurzame energie in de havens. „Over dat lijstje mag geen gedonder meer ont staan. Dus de gemeente Terneuzen moet er niet meer tussendoor ko men met de tol in de Westerschel- detunnel." Ook Joba van den Berg uit Goes viert feest. Want zij komt voor het CDA in de Tweede Kamer. Toch wil ze de definitieve uitslag afwachten voordat ze wil reageren, laat ze we ten. Tegenover de blijdschap van Bos man en Van den Berg, staat het ver driet van de PvdA'ers Albert de Vries uit Middelburg en Joyce Vermue uit Oostburg. „Wat is dit een dreun", re ageert De Vries. „Dit is ongelofelijk zuur. Vier jaar lang hebben we ge werkt om Nederland uit de crisis te halen. Maar het is niet gelukt om ons aandeel in het beleid over het voet licht te brengen." Extra sneu is dat hij zijn initiatiefwet om de proble men in krimpregio's aan te pakken niet zelf in de Kamer kan verdedi gen. „Het gebeurt meer Kamerle den", zegt hij droogjes. „Ik zal dat zo goed mogelijk overdragen." De Vries, Kamerlid sinds 20 sep tember 2012, is vanaf volgende week werkloos. „Ik ga me bezinnen op wat ik ga doen. Na vijftien jaar poli tiek en dubbele dagen draaien, is het misschien goed om wat anders te gaan doen. Wat? Ik zie wel wat op mijn pad komt." Ook Joyce Vermue uit Oostburg, die sinds 22 september 2015 in de Ka mer zit, is vanaf volgende week Ka merlid af. Zij was gisteravond niet bereikbaar om te vertellen wat zij gaat doen. Tegenover de teleurstelling van De Vries en Vermue, staat de blijd schap van mogelijke nieuwkomers. Rutger Schonis, die op de 23ste plek staat voor D66, is weliswaar niet di rect verzekerd van een zetel. Toch is de kans groot dat hij in de Kamer komt. Want als D66 gaat regeren, dan schuift de jurist en lid van Pro vinciale Staten alsnog de Kamer in. „Wat een mooie uitslag", reageert hij gisteravond blij vanuit Den Haag. „Het is afhankelijk van hoeveel er doorschuiven, hoe snel ik in de Ka mer kom." Niels van den Berge uit Tholen kan zijn geluk niet op met de ver viervoudiging van GroenLinks. Ook hij is niet direct verzekerd van een zetel. Hij staat op de 18de plek, ter wijl GroenLinks volgens de voorlo pige uitslag 16 zetels krijgt. Maar ook voor hem geldt: als GroenLinks in het kabinet komt, is hij zeker van een Kamerzetel. Een prachtige uitslag, al is het natuurlijk ook dubbel. Want we verliezen 9 zetels Wat is dit een dreun. Dit is ongelofelijk zuur, na vier jaar hard werken Ik wacht de definitieve uitslag af voor ik reageer donderdag 16 maart 2017 o Reageer op pzc.nl Gisteren: Het rode potlood moet blijven 7017 reacties OOST-SOUBURG Opa's en oma's konden gisteren op basisschool Tweemaster-Kameleon in Oost-Souburg het uit brengen van hun stem combineren met een be zoek aan hun kleinkinde ren. De verkiezingen vie len samen met de Natio nale Daltondag, de dag waarop grootouders in de schoolbanken kruipen om samen met hun klein kinderen lessen te vol gen. Tweemaster-Kame leon fungeerde tevens als stembureau. OOSTBURG Kinderen mogen nog niet stemmen maar op meer dere plekken in Zeeland waren er gisteren nieuws gierige kinderen bij stem hokjes te vinden. Ver schillende basisscholie ren bezochten stemloka len, om 'in het echt' te zien hoe stemmen pre cies in zijn werk gaat. Zo ging groep 6 van basis school Sint Bavo in Oost burg samen met juffrouw Dominique naar het stem lokaal bij het KWL-Park. VLISSINGEN Na klachten heeft Zee landNet besloten werk zaamheden aan het kabel netwerk in een deel van Vlissingen afgelopen nacht met een uur uit te stellen. Die zouden aan vankelijk tussen 0.00 en 1.00 uur zijn, precies op het moment dat de ont knoping van de verkiezin gen werd verwacht. Het ging om spoedonderhoud. Dat was alleen van invloed op de internetdiensten en interactieve televisie, maar niet op de kabeltelevisie. De onderbreking duurde maximaal tien minuten. De opkomst in Zeeland is naar verwachting ruim boven de 80 procent uit gekomen. Bij de vorige Kamerverkiezingen, in 2012, was dat nog 75,6 procent. Vlissingen had gisteravond om elf uur als enige al een defini tief opkomstcijfer: 77 procent. Dat is de hoog ste opkomst sinds 1986 ZEELAND 3 Zeeland krijgt in elk geval twee Tweede Kamerleden. Maar als D66 en GroenLinks in het kabinet komen, kunnen dat er vier wor den. Van de huidige drie Zeeuwse Kamerleden keert alleen VVD'er André Bosman terug. Jeffrey Kutterink Den Haag -André Bosman, VVD -Albert de Vries, PvdA -Joba van den Berg, CDA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 1