Vuilnisbak Teleurstellende cijfers Takeaway vertellen maar het halve verhaal 0) O O lil mwm1 16 PSYCHOLOGELD kind op elke ri|'J vefh" )c 'te Avantium SBM Offshore VS SLOOP OBAMACARE Donald Trump heeft er nooit een geheim van gemaakt dat hij een bloedhekel heeft aan Obamacare. Nu de sloop van het prille Amerikaanse zorgstelsel op het punt van beginnen staat, slaan de twijfel en de verbijstering toe. .com Gemalto Takeaway Gatverdamme. Ik ben dol op chocolade koekjes, maar het exemplaar dat ik zo juist in mijn mond heb gestopt is zacht en melig. Eigen schuld, ik heb de open gescheurde verpakking al een week lang la ten rondslingeren op het aanrecht. Ik mik alle koekjes in de vuilnisbak en nestel me op de bank met een reep chocola. Als ik de tv aanzet, kijk ik recht in de ogen van een broodmager kindje. „Hongerrampen in Zuid-Soedan, Noordoost-Nigeria, Somalië en Jemen eisen razendsnel steeds meer on schuldige levens. Steeds meer mensen uit deze landen hebben niks te eten. Samen kunnen we miljoenen mensen redden van de hongerdood door nu noodhulp te bieden." Ik krijg direct geen hap meer door mijn keel. Hoe cru is de wereld: in Afrika gaan mensen dood van de honger; in Nederland gooien we ieder jaar gemiddeld zo'n 135 kilo voedsel per persoon weg. Nederlanders zijn niet de enigen die grote hoeveelheden eten in de vuilnisbak laten verdwijnen. De VN wil daarom de voed- selverspilling wereldwijd met vijftig procent verminderen in 2030. Gedragseconomen zoeken naar manieren om onze weggooimanie in te dammen. Itali aanse wetenschappers onderzochten de in vloed van de houdbaarheidsdatum. Ze kwa men erachter dat bijna de helft van de consu menten niet begrijpt wat 'tenminste houd baar tot' betekent. Ik check zelf ook nog even de site van het Voe dingscentrum. „Na de THT-datum kan de kwa- Een foto liteit van het product achteruitgaan. Je kunt het dan vaak nog wel ondervoed veilig eten." Een belang- gebruiken tot datum, verpakking „Dat is de laatste dag waarop je het product nog veilig kunt gebruiken. Na deze datum kunnen er namelijk ziekteverwekkers, zoals bacteriën gaan groeien." Gatverdamme. zeggen de Italiaanse onderzoekers voorzich tig. Ze vroegen hun proefpersonen om de versheid te beoordelen van voedsel zonder houdbaarheidsdatum en producten met een 'ten minste houdbaar tot' sticker. Zolang die datum nog niet verstreken was, waren de deelnemers positiever over de gestickerde producten. Maar daarna veranderde dat op slag. De conclusie van de onderzoekers is dat het op lange termijn slimmer is om geen houdbaarheidsdatum op de producten te zetten. Maar, zo zeggen ze behoedzaam, we hebben het alleen aan Italianen gevraagd. foto van een ondervoed kind op iedere ver pakking. Maar ik verwacht niet dat voedsel- fabrikanten daar aan mee willen werken. Dan zet ik zelf wel met stift 'Giro 555' op de deksel van mijn vuilnisbak. oppert u over 385 euro eigen risico? Ameri kaanse ouderen met een klein inkomen kun nen zomaar 14.000 euro per jaar voor hun zorg verzekering gaan betalen. Trump wil het zorgsysteem van Obama aanpakken - en dat gaat miljoenen mensen hun polis kosten. Laten we hem Joe noemen, een Amerikaan van 64 met een be scheiden inkomen van 26.500 dol lar per jaar, net geen 25.000 euro. Zijn zorgverzekering zou onder de huidige omstandigheden in 2026 per saldo 1700 dollar (1600 euro) kosten. Maar als president Trump en de Republikeinse partijleider Paul Ryan hun zin krijgen, is de re kening tegen die tijd opgelopen tot een indrukwekkende 14.600 dollar (13.765 euro), berekende het onpar tijdige Congressional Budget Of fice, het Amerikaanse CPB. Nee, dat is geen tikfout - de wet die het haperende zorgstelsel van Obama moet vervangen, zou er voor zorgen dat Joe ruim de helft van zijn inkomen kwijt is aan een polis. Nog zonder het eigen risico mee te berekenen. „Ik geloof sterk dat niemand fi nancieel slechter af zal zijn in het proces dat we doorlopen", zei mi nister van Volksgezondheid Tom Price deze week nog. „We gaan zor gen voor verzekeringen voor ieder een", beloofde president Trump zelf. Maar de doorrekening wij st op iets anders: 24 miljoen Amerikanen zullen in 2026 hun verzekering kwijt zijn, als het plan aangenomen wordt door het Congres. De grote verliezers zijn ouderen met lagere inkomens - een groep die zorg doorgaans het hardst nodig heeft en nota bene veelal op Trump stemde. De rekenmeesters zijn niet te vertrouwen, zeggen Republikeinen nu. Bovendien is dit niet alles: er zijn meer zorghervormingen op komst. In de wet die er nu ligt, wordt niet inkomen, maar leeftijd bepalend voor de financiële steun die iemand van de overheid krijgt. Een voordeel (ten opzichte van Obamacare): veel meer mensen, ook met een middeninkomen, krij gen recht op een indirecte bijdrage in de ziektekosten - dat helpt gezin nen die nu buiten alle steunregelin gen vallen en zich blauw betalen aan verzekeraars. Groot nadeel: wie weinig verdient, is weer terug bij af: die zien de financiële steun juist sterk afnemen. Vooral (arme) ou- Takeaway.com leed over 2016 een verlies van 30,9 miljoen euro tegen over een verlies van 19,6 miljoen een jaar eerder. Beursanalist Corné van Zeijl maakt zich desondanks geen zorgen over het moederbedrijf van Thuisbezorgd.nl. Volgens Van Zeijl past de strategie in het 'the winner takes all principe'. „Je ziet dit ook bij Booking.com, Google en Zalando; ze investeren jaren in naamsbekendheid alvorens te kun nen gaan oogsten. Ik vergelijk het maar met Philips; dat heeft de eer ste tien jaar ook verlies gedraaid met zijn gloeilampen." Van Zeijl gelooft erin dat het be- zorgbedrijf op termijn kan gaan flo reren. „Iedere klant die voor een eerste keer heeft besteld, blijft te rugkomen. Dan weet je dat er een ongelooflijke groeimarkt is." Zover is het nog lang niet. De ver liezen van Takeaway.com zijn met name het gevolg van hoge marke tinguitgaven, vooral in Duitsland en Polen, en de kosten van de beursgang. Verder liepen de kosten voor personeel en huisvesting op en was het meer kwijt aan belastingen. Beleggers kunnen ook dit jaar nog rode cijfers verwachten. Top man Jitse Groen van Takeaway: „Wij willen over twee jaar winstge vend zijn." In Nederland en België is Takeaway.com er wel al in ge slaagd om een dominante markt positie te pakken. Neem plaats op de sofa van Irene van den Berg. Zij analyseert iedere week ons econo misch gedrag. Moeten we de 'tenminste houdbaar tot' datum dan niet bij het grof vuil zetten? Ja, Ik weet wel wat voor mij zou werken: een Reageren? economie@persgroep.nl O donderdag 16 maart 2017 De nieuwkomer, fabrikant van bi- oplastics, ging gisteren meteen goed van start. Senior Joe gaat bloeden voor zorgplan Trump De maaltijdbe zorger verloor fors oa. door forse investerin gen in Duitsland. Karlijn van Houwelingen New York Beleggers in Takeaway.com hoeven voorlopig niet te reke nen op winst. De online bezor ger van maaltijden presenteerde gisteren wederom zwaar teleur stellende jaarcijfers. Natasja de Groot Rotterdam o c Het optimisme op de beurzen leunde gisteren vooral op de iets herstelde olieprijs. w De digitaal be veiliger was de grootste daler in de AEX.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 15