Europa schaart zich in Turkije-rel als één man achter Nederland life ML* Tienduizenden wespen op zolder: 'Geloof je niet' Scherpere voedselcontrole 15 DIENSTPLICHT PROTEST Europees president Tusk deed dat voor de gelegenheid zelfs in het Nederlands. „Nederland is Europa en vandaag wil ik zeggen: Europa is Nederland. Oord van vrijheid en democratie, en zeker Rotter dam: stad van Erasmus, door de nazi's kapotgeschoten, vandaag met een burgemeester geboren in Marokko. Dat heeft met fascisme niets te maken", aldus de Pool, die even daarvoor dezelfde woorden had uitgesproken in het Engels. Commissievoorzitter Juncker, die Nederland maandag al steunde, noemde de uitlatingen van Erdogan opnieuw 'een schande': „Vergelijkingen tussen de nazi's en hedendaagse regerin gen zal ik nooit accepteren." Ook Parlementsvoorzitter Tajani sprak woorden van solidariteit: „Nie mand beledigt een democratisch land dat zich voorbereidt op ver kiezingen." Het Parlement be loonde hun solidariteitsverklarin gen steeds met een luid applaus. De ongekend harde aanvallen van de Turkse president Erdogan naar Duitsland en Nederland dreigen intussen steeds meer in zijn eigen gezicht te ontploffen. Zeker in het Europees Parlement gaan steeds meer stemmen op om het toetredingsoverleg met Tur kije te bevriezen of maar helemaal te stoppen. Belgisch oud-premier en liberaal fractieleider Guy Ver- hofstadt riep gisteren op het toe tredingsoverleg met Turkije on middellijk te bevriezen, een standpunt dat een ruime Parle- mentsmeerderheid vorig jaar no vember al innam uit protest tegen i EVP-f ractieleider Weber wil Turkije definitief schrappen als kandidaat-lid de willekeurige massa-arrestaties en andere mensenrechtenschen dingen na de mislukte coup van vorig jaar zomer. EVP-fractielei- der Weber, aanvoerder van de grootste politieke familie in het parlement, wil Turkije helemaal en definitief geschrapt zien als kandidaat-lidstaat. Meer dan een partnerschap, vindt hij, zit er niet meer in. De lidstaten houden vooralsnog vast aan voortzetting van het toetredingsoverleg. Zij zijn bang voor hun asieldeal en wenden voor op deze manier ook nog enige invloed te hebben op het Turkse beleid. BRUSSEL Het Europees Parle ment gaat akkoord met wetgeving voor scherpe voedselcontroles. Als er iets mis is gegaan of er is gefrau deerd, moet snel te achterhalen zijn waar dat is gebeurd. Het gaat om vervuilde alcohol of gesjoemel met olijfolie, eieren, vis of vlees. Vier jaar na het paardenvlees- schandaal hoopt de EU het ver trouwen van consumenten te her winnen door controlesystemen in lidstaten uit te breiden en effi ciënter te maken. Inspecteurs mo gen vaker onaangekondigd bin nenvallen bij voedselproducen ten. In Nederland kan een voed- selfabrikant nu een boete krijgen van maximaal to procent van de jaaromzet. De paardenvleesaffaire van 2013 ondermijnde het vertrouwen in de levensmiddelenindustrie. In onder meer diepvrieslasagne en rundhamburgers bleek paarden- vlees verwerkt, in plaats van rundvlees. Later bleken biologi sche eieren niet biologisch en werd goedkope vis verkocht voor de prijs van dure soorten. Ze willen er niet aan denken hoe veel wespen er wel niet boven hun hoofd hebben gehuisd. Toch vin den ze het enorme wespennest een vernuftig kunstwerk. Jan en Diny Ehren uit Holten stuitten onlangs op hun zolder op een groot verlaten nest. „Ik wist niet wat ik zag!", ver telt Jan. „Ik riep Diny maar die wilde niet eens boven komen om te kijken. Ze geloofde me niet." Wanneer Jan de zolder opruimt ziet hij aan de muur onder de dak pannen iets groots hangen. Een ovaal ding van ongeveer 50 bij 30 cm. Heel voorzichtig haalt Jan het met een mes los. Dat doet hij niet eerder dan nadat hij op internet wat informatie heeft opgezocht. Want over wespen wist hij niet veel. „Ik las dat wespen nooit twee keer in hetzelfde nest verblijven. Ze gaan voor de winter begint dood. Be halve de koningin. Die kon er dus nog inzitten. Maar we hebben nooit iets van het nest gemerkt." Hij heeft zijn handen vol aan het compacte, maar tere exemplaar. Bij een geringe aanraking vallen er kleine deeltjes af. Zo broos is het nest dat opgebouwd is uit ontelbare flinterdunne laagjes fijngekauwd hout. Binnen hangen raten waarin de larven zijn grootgebracht. Aan de zijkant bevindt zich de ingang van 7 cm breed en 15 cm lang. „Zeldzaam groot", noemt Anton van Beek van Natuurmuseum Hol ten het enorme wespennest. „Dit kom je niet vaak tegen. Je ziet dat de Ik riep Diny maar die wilde nief eens boven komen om te kijken. Ze geloofde me niet wespen het bij Jan en Diny heel goed hebben gehad." Van Beek vindt het interessant genoeg om het nest mee te nemen naar het Natuurmuseum Holten en daar te laten zien aan bezoekers. Niet eerder heeft hij zo'n groot nest in handen gehad. „Hierin hebben tienduizenden wespen gezeten. De koningin heeft heel veel eitjes ge legd en de larven goed gevoed met zoetigheid, plantjes maar ook vlieg jes. De werksters hebben ook kei hard gewerkt om het nest groter te maken en de nieuwe larven te voe den. Zo hoefde de koningin zich al leen maar bezig te houden met het leggen van eitjes. Dit is heel mooi om te laten zien aan de bezoekers van ons museum." Exclusieve Lezersreis Hgpspi Geniet van het uitzicht en de wijn Boek nu deze reis op reiskatern.nl/pzc éj reiskatern.nl donderdag 16 maart 2017 Europa is in de rel met Turkije volledig solidair met Neder land. In een debat met het Eu ropees Parlement betuigden gisteren de presidenten van alle drie de instellingen hun so lidariteit. Frans Boogaard Straatsburg Een ultraorthodoxe jood trekt aan de staart van een poli- tiepaard tijdens een demonstratie in Jeruzalem. De protes ten zijn gericht tegen de dienstplicht in Israël, fotoap Holten A Jan (I) en Dinie Ehren bekijken met Anton van Beek van Natuur museum Holten het zeldzaam grote nest. fotolennekelingmont —Jan Ehren Hotel Weinhaus Fuhrmann pension direct aan de Moezel slechts 10 km van Cochem 5, =iè Stelt u zich eens voor. Daar zit u op uw eigen terras. U kijkt uit over de Moezel, de rivier die al eeuwen en eeuwen in toonaarden wordt bezongen. U schenkt een glaasje in, terwijl u kunt zien waar de inhoud vandaan komt. Recht tegenover u liggen de wijngaarden, die zich koesteren in de zon. Veel zon is een voorwaarde voor een hartstochtelijke wijn. Zie hier de fraaie start van uw vakantie of om er een paar dagen helemaal 'uit' zijn. Om met volle teugen te genieten. Hotel Weinhaus Fuhrmann ligt hartje centrum van het pittoreske dorpje Ellenz-Polterdorf. Niet vergeten: Proef het overheerlijke huisgemaakte gebak en de koek! Er wordt dagelijks een volledig ontbijtbuffet aangeboden. In het ruime restaurant met Duits interieur worden regionale en internationale gerechten geserveerd. Eet smakelijk! En waag later in de avond een dansje in de hotelbar 1 Joy'. Die naam is natuurlijk bewust gekozen. Plezier is plezier. De kamers hebben een gemoedelijk karakter en zijn voorzien van een traditioneel houten inrichting. Alle kamers beschikken over televisie en eigen badkamer met bad en/of doucbe met toilet. U parkeert gratis voor de deur. Tot slot: wat te doen buiten het hotel? Hotel Weinhaus Fuhrmann ligt slechts 10 kilometer van het bekende Cochem met zijn historische centrum, waar vele eeuwen op u neerkijken. Overal winkels. Overal restaurants. De stad Koblenz ligt op 37 km afstand. Ga wandelen. Ga fietsen. Maak een boot- of vistocht. Pak de motor, ga mountainbiken. Of sla een balletje op de golfbaan. 3 dagen aan de Moezel 679,- p.p. •2 overnachtingen 2 x uitgebreid ontbijtbuffet 2 x 3-gangendiner of buffet gratis parkeren en gratis wifi •sieraad EXOALcadeau Actievoorwaarden Let op: tegen een toeslag van 10 per persoon en nacht boekt u een kamer in het hoofdgebouw met balkon. Prijzen gelden als volgt: 24-03 tot 13-04 €79 14-04 tot 16-04 (Pasen) €138 17-04 tot 27-04 €89 30-05 tot 02-06 €98 Kinderkorting bij 2 volbetalende personen op de kamer: max. 1 kind 0 t/m 5 jaar gratis, 6 t/m 12 jaar 50% korting. Toeslag 1-persoonskamer: op aanvraag. Boekingskosten: 15 per boeking. Meer informatie en boeken: Ga voor Hotel Weinhaus Fuhrmann naar onze website reiskatern.nl/pzc/NUW1709 Voor vragen zijn wij per e-mail bereikbaar via info@nuwegexclusief.nl. NUWEGf Jan en Diny Ehren uit Holten woonden zonder dat ze het wis ten een hele zomer samen met tienduizenden wespen. Die huis den in een megagroot nest, ge woon bij het stel op zolder. Regien Klein Hegeman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 14