'Ik had liever mijn eigen leven gegeven' 12 Moeder van militaire drones werd een geliefde beul De Predator gaat deze zomer in de mottenballen. De 'moeder van alle militaire drones' staat symbool voor moderne, onbemande oorlogsvoering. Op afstand, zonder gevaar voor eigen leven, maar met grote kans op burgerdoden. 215 Het grootste gevaar voor terroristen leiders komt uit de lucht en heet Pre dator (Roofdier). De drone, bestuurd vanaf een Amerikaanse luchtmacht basis, besluipt haar doelwit vanaf grote hoogte. Haar raketten slaan in voor de eerste argwaan. Met een doeltreffendheid die haar de bijnaam 'de mechanische dood' bezorgt. De Predator is het eerste luchtwapen van een nieuwe oorlogsvoering: onbe mand, met relatief lage kosten. Terroristen hebben de drone groot gemaakt. Sinds haar 'geboorte' in 1996 doet de Predator dienst voor verkenningsvluchten. Na de aansla gen op ri september 2001 in New York en Washington begint de drone aan een tweede leven: als zwaarbe wapend aanvalswapen. De Amerika nen zweren wraak en de Predator is hun beul. Het wapen slaat voor het eerst toe in Afghanistan, in 2002. Twee jaar later blaast een Predator in Pakistan Taliban-leider Nek Muham mad op. Daarna volgen er honderden missies in Irak, Jemen, Libië, Syrië en Somalië. Eerst onder bevel van Ge orge Bush, daarna onder Barack Obama. Meestal in het geheim. Voor een gevaarlijk wapen heeft de Predator een belachelijk uiterlijk. Zij oogt als een mislukte, prehistorische vogel met een groot bol hoofd (volge stouwd met camera's en lasers) en een lang, smal lijf. Met dunne, brede draagvleugels en twee korte staart vleugels. De aandrijving, met een propeller, is ouderwets. De kruis snelheid, 100 km per uur, een lacher tje. Maar de Predator is een perfecte sluipmoordenaar. Zij kan urenlang rondvliegen, op zoek naar haar prooi. Burgerslachtoffers De prestaties van de Predator maken drones in defensie- en veiligheids kringen populair. De Amerikaanse opvolger heet MQ_-y Reaper, sinds 2007 in gebruik. De Reaper is sneller en zwaarder bewapend. China, Israël, Groot-Brittannië en Iran ontwikke len eigen militaire drones. Het pensioen van de Predator geeft militaire analisten de kans om de voor- en nadelen van de drones nog eens grondig af te wegen. Er zijn minpunten waarover politici en ge neraals liever niet spreken: de schen ding van het luchtruim van landen waarmee de VS niet in oorlog is en het hoge aantal burgerslachtoffers. De laagste schatting is bijna 400 do- DRONESTOP5 den, de hoogste meer dan 800. „Het succes heeft duidelijk zijn schaduw zijde. Het wapen wordt te pas en te onpas ingezet", aldus de Ameri kaanse expert Stephen Biddle. Nieuwe technologie George Bush beperkte zich nog tot 'persoonsgerichte aanvallen' met drones. In totaal 57. Maar Barack Obama - goed voor honderden aan vallen - gaf toestemming voor aan vallen op doelen met 'terroristische activiteiten'. Donald Trump draagt de drones eveneens op handen. Van hem mag ook de inlichtingendienst CIA dro nes inzetten. Sinds zijn beëdiging heeft hij al ingestemd met ten minste 36 aanvallen. Volgens James Lewis van het Cen ter for Strategie and International Studies in Washington zorgt vooral de combinatie van onbemande mis sies en groot bereik en precisie voor de revolutionaire opkomst van de drones. „De manier waarop de Ver enigde Staten strijd voert, is met de Predator wezenlijk veranderd. Nieuwe technologie verandert de oorlogsvoering en de ontwikkelin gen staan niet stil. Er zit nog veel meer in het vat." „Ik kan me niet alles herinneren. Ik haalde auto's in. Ik reed eerst 100, toen 120. En toen kwam die tegen ligger", zegt Rémon W. in de recht bank in Zutphen. Hij beschrijft zijn rit op 17 juni 2016 op de Ruurlose- weg bij Zelhem, een 80 kilometer weg. De tegenligger is de groene Mitsubishi van een familie uit Stol wijk, die net op weg is naar huis na een vakantie in de Achterhoek. W. knalt frontaal op het gezin. De 4-ja- rige Lennart overlijdt ter plekke. Moeder, vader en dochtertje van 3 raken gewond. Een week eerder is Rémon W. vrijgekomen uit voorlopige hechte nis. Hij heeft mensen mishandeld en bedreigd, maar de rechter vindt dat W. in vrijheid de rechtszaak mag afwachten. De eerste twee da gen voelt hij zich redelijk in zijn flatwoning in Doetinchem. Daarna gaat het mis in zijn hoofd. Hij belt met hulpinstanties, maar opname duurt een paar dagen. Als W. op vrijdagochtend naar buiten loopt om sigaretten te halen en een auto ziet inparkeren, trekt hij het portier open. De bestuurder blijkt de psy- W. stal een auto om naar een kliniek te gaan, maar reed een peuter dood choloog te zijn waarmee hij een af spraak had. „Dat was toeval. Het had ieder ander kunnen zijn. Ik wilde naar een kliniek", zegt W. Hij gaat er met de Volvo vandoor. Het verdriet om hun zoontje is enorm, vertellen de ouders in de rechtbank. „Ik zou er alles voor over hebben om Lennart terug te krij gen. Ik mis hem verschrikkelijk", zegt zijn vader geëmotioneerd. W. is volgens onderzoek laag- tot zwakbegaafd. Hij heeft een ontwik kelingsstoornis en kampt sinds 2011 met een bipolaire stoornis waar voor hij medicijnen slikt. Bijwer kingen bestrijdt hij met softdrugs en alcohol, een slechte mix. In ok tober 2015 mishandelt hij zijn va der, bedreigt hij zijn zwager en wil hij twee agenten aanrijden. Zijn moeder geeft bij behandelaars aan dat hij een gevaar is voor anderen, dat hij nooit meer vrij mag komen. Maar de rechtbank beslist ruim een week voor het ongeval anders. De advocaat van W. vindt zestien maanden cel, de tijd dat W. in voor arrest zit sinds de mishandelingen, voldoende. „Het is nu zaak dat mijn cliënt zo snel mogelijk wordt be handeld." Aan het einde van de zitting richt W. zich tot de vader en moeder van Lennart. Hij draait zich niet naar hen toe, maar spreekt tot de rechter. „Het spijt me heel erg. Ik had liever mijn eigen leven gegeven. Ik heb het echt niet met opzet gedaan." Uitspraak op 29 maart. donderdag 16 maart 2017 160317 /TU Predator mag met pensioen MQ-9A Reaper 20,1 m MQ-1B Predator Drone-commandocentrum Max. snelheid Max. vlieghoogte Draagvermogen Actieradius Wapens 7500 m 500 kg 730 km 1700 kg 1850 km 2 lasergeleide raketten Meerdere lasergeleide raketten en zware bommen Hans van Zon Rotterdam/Washington De Predator heeft al vele 'kin deren' die haar in slagkracht over stijgen. De vijf belangrijkste: J General Atomics I MQ-9 Reaper De Amerikaanse Reaper, opvolger van de Predator, is sinds 2007 in gebruik. Vliegt 485 km/u en heeft een bereik van 1850 kilome ter. De bewape ning: vier Hellfire- raketten en twee Pave way ll-laser- geleide bommen. 2IAI Harop De vliegende bom van Is raël kan een 23 kilo zwaar explo sief dragen. Als de missie niet slaagt, keert zij terug naar de basis. India en Azerbeidzjan heb ben ook Harops. 3IAIO Fotros Deze drone, van Iraanse makelij, is ver noemd naar een engel in de sjiiti- sche mythologie. De Fotros heeft een bereik van 2000 kilometer en vervangt sinds 2013 de Karrar, die indruk maakte bij operaties tegen schepen. 4BAE Taranis Aan dit 'wonder van techniek' wordt in Groot-Brittannië gewerkt. De Tara nis, vernoemd naar de Keltische god van de don der, heeft stealth- technologie en moet binnen tien jaar operationeel zijn. De snelheid is indrukwekkend: 1250 km/u. 5 General Atomics Avenger De VS nemen de Avenger eind dit jaar in gebruik. Zij heeft een straal motor. Maximum snelheid: 740 km/u. De drone kan 18 uur in de lucht blijven en wordt bewapend met raketten, la- sergeleide bom men en het laser wapen Hellads. Rémon W. (39) moet van justitie zes jaar de cel in en daarna een gedwongen tbs-behandeling on dergaan. Hij reed vorig jaar in verwarde toestand bij Zelhem een peuter dood. Niek Opten Zutphen/Doetinchem

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 11