Echtpaar steelt geld gemeente Helmond 49#5° 3 dagen Drenthe II <3 EUWS 11 Overheid steekt miljoenen in vernieuwing opsporingsapp Al 15 weken griepepidemie Kraken ook in België illegaal 8,4 miljoen euro tegen honger „We merken dat burgers en politie mensen niet altijd genoeg hebben aan een tekstbericht", zegt Gonne Schras, programmamanager van Burgernet. „Als een getuige een voortvluchtige tasjesdief denkt te herkennen, kan het heel handig zijn als de politiemedewerker in de meldkamer direct kan meekijken. Dankzij een foto wordt het makke lijker om een verdachte aan te hou den." Op dit moment zijn ruim r,6 mil joen Nederlanders bij Burgernet geregistreerd en hebben 600.000 mensen de Burgernet-app ge- download. Zij ontvangen een app-, sms-, tweet- of spraakbericht als de politie melding doet van een heter daadje of een vermist persoon in de eigen buurt. Deelnemers die iets zien, kunnen hun tip rechtstreeks doorbellen aan de meldkamer. Elke maand worden via Burger net een kleine 700 zoekacties ge start. In 10 procent van de gevallen wordt dankzij de tips een verdachte in de kraag gevat. Bij vermissingen is het succespercentage nog hoger, zo'n 14 procent. Afgelopen maand werd in Drachten de overvaller van een tankstation gepakt. Ook wer den twee vermiste Alkmaarse kleu ters door een Burgernet-actie te ruggevonden. „Dankzij de mogelijkheid om fo to's in te sturen, zullen zoekacties nog sneller succesvol zijn", ver wacht Schras. „De beelden die een deelnemer doorstuurt, krijgt alleen de centralist in de meldkamer te zien. We gaan dus geen doorge stuurde beelden op internet slinge- We verspreiden geen foto van een meisje dat is weggelopen. Dat kan haar blijven achtervolgen ren, het is niet de bedoeling dat een onschuldig iemand als verdachte wordt afgeschilderd." Ook de politie kan vanaf volgend jaar beeldmateriaal meesturen. „Maar daar zullen we terughou dend mee zijn", zegt Schras. „Pri vacy is belangrijk. Van een meisje dat is weggelopen van huis, ver spreiden we geen foto. Dat kan haar de rest van haar leven achtervolgen. Het zal wel voorkomen dat een foto van een type auto of brommer wordt meegestuurd. Zodat je als deelnemer direct ziet naar welk voertuig de politie op zoek is." Het Rotterdamse iet-bedrijf CGI won begin deze maand de aanbe steding van Burgernet 2.0. Voor een paar miljoen euro bouwt dit bedrijf een nieuw systeem en blijven ze de komende zeven jaar verantwoorde lijk voor het beheer en onderhoud van Burgernet. Vanaf 2018 moet CGI er ook voor zorgen dat opsporingsberichten op schermen in bussen en trams wor den getoond. Daarnaast worden de berichten doorgespeeld aan Duitse en Belgische meldkamers, zodat de politie in de grensregio's beter kan optreden. Alle Nederlandse gemeenten - die ook meebetalen aan Burgernet - kunnen vaker berichten sturen via het netwerk, tijdens lokale inci denten. „Bij de grote stroomstoring in Amsterdam, begin dit jaar, had het enorm kunnen helpen als ook Burgernet was ingezet", zegt Schras. „Nu raakte het 112-netwerk overbelast, omdat veel mensen met vragen zaten." HELMOND De politie heeft een oud-ambtenaar van de gemeente Helmond aangehouden voor ver duistering en valsheid in ge schrifte. Ook zijn vrouw, gemeen tesecretaris in het Limburgse Leu- dal, is aangehouden. Zij wordt ver dacht van witwassen. Helmond deed eind vorig jaar aangifte tegen de ambtenaar die diverse hoge functies bekleedde op het gemeentehuis. De man werd op staande voet ontslagen. Het vermoeden bestaat dat de ver dachte, Pieter H. (55), een bedrag van zeker 20.000 euro heeft ver duisterd, maar waarschijnlijk ligt het bedrag veel hoger. De precieze omvang van de fraude wordt nog onderzocht. De man zou binnen de ge meente verantwoordelijk zijn ge weest voor de catering en de in koop van kantoorartikelen. Zijn vrouw wordt er volgens een woordvoerder van het Openbaar Ministerie van verdacht 'het cri minele geld te hebben uitgegeven in het legale circuit'. De politie deed vorige week al onderzoek in het huis van het echtpaar in Echt. Ook een kasteel in Roosteren werd doorzocht. Het eeuwenoude pand is eigendom van Pieter H. en wordt door hem uitgebaat als restaurant. Vanaf: incl. diner Vechtdal diner**** 3 dgn Biesbosch diner www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 /oc donderdag 16 maart 2017 UTRECHT De griepepide mie in Nederland duurt nu ruim vijftien weken, bijna twee keer zo lang als nor maal. Vorige week gingen 62 mensen per 100.000 in woners naar de huisarts met griepachtige verschijn selen, blijkt uit gisteren ver schenen cijfers van onder zoeksinstituut Nivel. De week ervoor waren dat nog 53 per 100.000 mensen. Afgelopen week kwamen vooral jonge kinderen tot vier jaar en 65-plussers naar de huisarts. Twee jaar geleden werd Nederland geteisterd door een griep- golf die langer dan twintig weken duurde. AMSTERDAM Op Giro555 is tot nog toe bijna 8,4 mil joen euro binnengekomen voor noodhulp aan miljoe nen mensen in diverse conflictgebieden. De Sa menwerkende Hulporgani saties (SHO) maakten die tussenstand gisteren be kend. Het geld gaat naar voedsel, medicijnen, drink water en andere noodzake lijkheden voor inwoners van Jemen, Somalië, Zuid- Sudan en een deel van Ni geria. Zo'n 20 miljoen men sen in deze landen zijn ern stig ondervoed. In Zuid- Sudan, ontwricht door bur geroorlog, is al officieel sprake van hongersnood. Andere landen balanceren op de rand daarvan. BRUSSEL België gaat kra ken net als in Nederland strafbaar stellen. De vier regeringspartijen hebben hierover een akkoord ge sloten. Nu bestaat rond kraken en huisvredebreuk veel verwarring. Zo moet de politie twee weken wachten voordat kan wor den ingegrepen. Van die 'kafkaiaanse toestanden' begrijpt geen mens iets, aldus Sophie De Wit van regeringspartij N-VA. De discussie kwam onlangs in een stroomversnelling, toen de woning van een gezin in Gent werd ge kraakt door Roma. De eige naren waren op reis en stonden machteloos. Het akkoord wordt nu omgezet in wetsteksten. Beeld uit een commercial van Burgernet. 1.6 miljoen menden zijn momenteel geregistreerd. Ook foto's sturen met Burgernet 2.0 Het ministerie van Veiligheid en Justitie trekt een paar miljoen euro uit om Burgernet in een nieuw jasje te steken. Met dat geld worden de mogelijkheden van het opsporingsnetwerk uit gebreid. Zo wordt het vanaf 2018 mogelijk om foto's door te sturen naar de politie. Peter Winterman De Bilt —Gonne Schras, Burgernet Verblijf in Assen, op loopafstand van het Drents Museum en de prachtige natuur! 2 nachten in 3* Best Western City de Jonge (8,3) 0 2 keer uitgebreid ontbijtbuffet 1 keer een diner (hoofdgerecht a la carte) /ZIJI. iW Gratis wifi, welkomstdrankje, wandel- en fietsroutes 4* Hotel Boerderij de Gloepe (8,2) 3* Hotel Port of Moerdijk (7,6) 2 nachten incl. etagère ontbijt 2 nachten incl. ontbijtbuffet lx diner (dagschotel) CO 50 lx diner en rondvaart y50 Gratis wifi en parkeren Gratis wifi en parkeren w*T« Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 10