Ik ga stemmen omdat... VANDAAG I 7 Buitenland over Nederland Zelden krijgt Nederland zoveel aandacht in de buitenlandse media als bij deze Tweede Kamerverkiezingen. Vooral Wilders staat in de belangstelling. ...als ik niet stem, de ander stemt De Amerikaanse media zien opvallende gelij kenissen tussen presi dent Donald Trump en PW-leider Geert Wil ders, die in de VS 'the Dutch Donald Trump' wordt genoemd. De Was hington Post bericht vanuit Venlo over de 'peroxide-blonde' politi cus die 'Trumps strategieën al ge bruikte voordat Trump op het to neel verscheen'. Steve King, Republikeins Con greslid uit Iowa, kwam onder vuur te liggen omdat hij verwees naar moslimimmigranten in Neder land als 'andermans baby's' die niet zouden bijdragen aan de be schaving. „Autochtoon Europa moet zijn geboortecijfers op peil houden, of Europa zal compleet transformeren. Geert Wilders weet dat", stelde King. De Amerikanen vragen zich af waar de befaamde Nederlandse to lerantie is gebleven. The New York Times vroeg Nederlandse lezers hun ervaringen met immigratie te delen. De krant publiceerde een artikel van publicist en hoogleraar in New York Ian Buruma, onder de kop: „Hoe de Nederlanders stop ten met fatsoenlijk en saai zijn." De uitslag in Nederland geeft volgens veel buitenlandse media een indicatie van de sterkte van het populisme in Europa. Ons land vormt de opmaat naar de verkie zingen in de belangrijke EU-lan- den Duitsland en Frankrijk. In dat laatste land was tot voor kort nauwelijks aandacht voor de Nederlandse verkiezingen. De Fransen waren druk genoeg met hun eigen presidentscampagne. De diplomatieke rel met Turkije veranderde dat op slag. Rutte ver scheen op het Franse tv-nieuws en Franse politici van links en van rechts prezen de Nederlandse vastberadenheid. Nu hebben ook de Franse media vooral oog voor één man: Wilders. Over hem verschijnen aan de lo pende band profielen. De linkse krant Libération publiceerde giste ren een foto van een vastberaden kijkende Wilders op de voorpa gina: 'Fascist in aantocht' staat er in grote letters bij. Verbazing Uit vrijwel alle mediaberichten klinkt vooral verbazing dat Wil ders zo ver is gekomen. „De anti- islam demagoog die Nederland doet schudden op z'n grondves ten", schrijf de rechtse krant Le Figaro. De Franse internationale radionieuwszender RFI begrijpt dat niet: „Alles lijkt goed te gaan in Nederland. De werkloosheid daalt, de inflatie is onder controle, de in dustrie doet het goed. En toch zijn die tolerante Nederlanders van plan extreemrechts te stemmen. Wat is er in dat land veranderd?" De Britse tabloids schrijven hoopvol dat Nederland met pre mier Wilders wel eens het vol gende land kan zijn dat uit de EU stapt. De PW-leider is bij de Brit ten veel bekender dan premier Rutte. De enige die ook op wat ex tra Britse aandacht kan rekenen is Jesse Klaver die de linkse krant The Guardian 'The Jessiah' (variant op de Messias) noemt. De verkiezingen in Nederland zijn voor Israël zo belangrijk dat televisiezenders er bovenop zitten. Het draait ook hier allemaal om Wilders. De PW-leider verklaart al jaren dat Israël aan de frontlijn vecht van de strijd tegen de radi cale islam. Wilders ziet de Joodse Staat, waar hij in zijn jonge jaren woonde en nog regelmatig komt, als de kanarie in de kolenmijn. „Als Israël valt, zijn wij de vol gende", zo liet hij onlangs opteke nen in een verkiezingsinterview in The Jerusalem Post. Dat soort tek sten vallen in goede aarde bij de rechtse Israëlische regering van premier Netanyahu. Favoriet Ook de Belgen volgen nauwgezet wat hun noorderburen doen. De Brusselse krant Le Soir had vorige week een stukje van zijn corres pondent Didier Burg in Amster dam. Hij wijst vooral op de schit terende staat van dienst, in econo mische termen, van de uittre dende regering. 'Het maakt pre mier Rutte de favoriet om voor de derde keer premier te worden.' Spaanse media berichten over de 'antimoslim' en 'extreem rechtse' PW. Het dagblad El Pais brengt een reportage uit Almere, 'de wieg van de Nederlandse xe nofobie'. Een verslaggever van het Spaanse radiostation Ser reisde naar Volendam en concludeerde: „Een dorp van 8.000 mensen waar een derde deel een fascistische stem uitbrengt." Met medewerking van onze corres pondenten ...ik wil dat eigen mensen weer eerst komen ...ik af wil van de rommel inde Tweede Kamer ...je invloed moet uitoefenen, niet achterover leunen ...ik dan recht heb a mee te praten woensdag 15 maart 2017 Geert Wilders op campagne in Volendam, begin maart. Buitenlandse media houden hem scherp in de gaten, fotoremkodewaal/anp Arjan Winters (21): 'Nederland niet langer fatsoenlijk en saai' Gerben van 't Hof Den Haag Voorpagina van Libération Fascist in aantocht. A Angelique Berefinger (45): A Berkan Umit (18): Jeanine van Ooijen (51): S A Folke Janssen (37): er Sb' -VU' IJork (Tunc j 6R=TAGN:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 7