GroenLinks schetst bewust verkeerd beeld van boeren 14 2 VEETEELT BOEREN BALEN VAN REGELS Melkveehouders Joan en Rian van den Boogaart (Gilze) houden van hun koeien en hun bedrijf. Maar het wordt ze verdomd lastig gemaakt door de politiek', vinden zij. „Ze schieten iedere keer in onze rug." Ze missen de waardering. Een beetje waar dering voor de boer die zeven dagen per week in de weer is met zijn koeien. „Daar zorgen wij dag en nacht goed voor. Onze koeien komen per dag langer buiten dan be jaarden uit het verpleeghuis in een maand. Maar af en toe lijkt het wel alsof wij crimi nelen zijn die de boel vergiftigen en dieren uitmelken." Joan is 55, Rian een jaartje jonger. Allebei groot geworden op de boerderij, samen al sinds hun trouwen tussen de koeien. Met vrijwel niks begonnen, nu eigenaar van wat burgers een megastal noemen, daar aan de Besterd in Gilze. 375 koeien en 300 stuks jongvee, allemaal zelf gefokt. „We gaan ie dere dag met plezier de stal in, zijn hier ge lukkig. Op onze melkveehouderij staan top- koeien en we maken net als veel collega's de beste melk van de wereld. Overal in het bui tenland willen ze onze producten, maar po litici in eigen land snappen daar niks van." Neem nou nog even die verplichte weide- gang. Een meerderheid in de Tweede Kamer wil een wet die regelt dat koeien verplicht naar buiten gaan. Joan moet daarom lachen. Hij heeft de afgelopen drie decennia miljoe nen geïnvesteerd in een bedrijf met half open stallen, ruim vijfhonderd zonnepane len op het dak, honderd hectare grasland en 55 hectare maïsland. „Ze komen vaak ge noeg buiten. Maar dat ga ik toch niet doen als het drie dagen heeft geregend. Dan trap pen ze alles naar de donder. En boven de 20 graden wil die koe zelf niet. Vindt ze te warm, voelt ze zich niet lekker bij. Die gaat liefst naar binnen, daar heeft ze zelfs een ligbed. Maar dan zou ik van Den Haag die koe naar buiten moeten sturen! Anders krijg ik een boete. Ze we ten niet waar ze het over hebben. Nog zoiets: als een koe binnen schijt kan ik die mest opvangen en netjes verspreiden of ver kopen. Buiten schijt ze op een hoop, zakt die mest op één plek de grond in. Maar die simpele dingen snappen die zogenaamd milieubewuste mensen niet meer." Met al hun ervaring en liefde voor het dier weten ze zelf wel wat het beste is voor een koe, willen Rian en Joan maar zeggen. Wie goed is voor zijn dieren, krijgt daar produc tief ook het beste voor terug. In hun geval vier miljoen liter melk per jaar. Maar staats secretaris Martijn van Dam heeft het vol gens hen alleen maar over krimpen van de in tensieve veestapel en nóg meer maatregelen die be ter zijn voor het milieu. „Eerst moesten we meer grond kopen om onze mest uit te kunnen rijden, onlangs moesten we zeventig beste koeien verkopen aan Litouwen omdat we volgens nieuwe normen te groot zouden zijn geworden. Daar valt niet meer mee te werken. Je weet nooit zeker waar je aan toe bent." Fosfaatplafonds, nitraat- en ammoniak- referenties, fijnstofuitstootregels, antibioti- cabeperking, geurgrenzen, natuurbescher mingswetvergunningen... Om zich aan nieuwe regels te houden, maken Rian en Joan gebruik van computerprogramma's waarvoor ze ook nog een expert moeten in huren, want zelf komen ze er niet meer uit. „Gelukkig kunnen we nog wel gewoon de stal in lopen en doen waar we goed in zijn. Anders word je gillend gek", verzucht Rian, moeder van vier kinderen die het bedrijf niet zullen overnemen omdat ze voor an dere branches hebben gekozen. „Wij zijn blij dat ze gelukkig zijn, ze hoeven ons niet per se op te volgen. Dit bedrijf is ons leven, wij zetten dit zo goed mogelijk weg en ho pelijk is daar in de toekomst ook nog plaats voor." Boven de 20 graden wfl een koe niet naar buiten. Van Den Haag zou dat toch moeten Het opiniestuk schetst een treurig beeld van de land- en tuinbouw. Enkele citaten: 'In Nederland gaan de koeien nu de varkens en kippen achterna: weinig grond, veel stront.' En: 'Meer koeien op stal en niet in de wei.' De argeloze lezer denkt dat het platteland het domein is van nietsontziende boeren die lak hebben aan milieu, dierwelzijn en volksgezondheid. Het is een beeld waarin ik mij, als melkveehouder in Molenschot, totaal niet herken. Voor de zoveel ste keer wordt mijn beroepsgroep in een hoek gezet waar we niet thuishoren. Wat feiten op een rij: een gemiddeld melkveebedrijf telt 89 koeien, aldus het Centraal Bureau voor de Statistiek; op bijna acht op de tien melk veebedrijven lopen de koeien 's zomers in de wei; boeren en tuinders zijn de belangrijkste producenten van groene energie dankzij investerin gen in zonnepanelen, windmo lens en biogasinstallaties. Meer dan 42 procent van de groene energie die Nederland produceert, wordt opgewekt vanaf het boeren erf; de emissie van ammoniak door land- en tuinbouw is tussen 1990 en 2014 gedaald met zestig pro cent, aldus cijfers van de overheid; de sector heeft met de over heid afspraken gemaakt voor ver mindering van broeikasgassen in het jaar 2020. Die doelstellingen zijn vorig jaar al behaald. Duizenden mensen parkeren tijdens de luchtmachtdagen van vliegbasis Gilze Rijen op mijn land. En al die bezoekers wandelen dan over mijn erf en door mijn stallen naar de show. Nooit een onvertogen woord. Niet over mijn koeien, niet over mijn bedrijf. Dat valt lastig te rijmen met het beeld dat Grashoff en Rooijackers schet sen. Natuurlijk, ook ik zie om mij heen ontwikkelingen die zorgen baren: een toenemende schaal grootte, tegenvallende prijzen en extremere weersomstandigheden door klimaatverandering. Volgens Grashoff en Rooijackers is er maar één remedie: 'groen boeren'. Laat er geen misverstand over bestaan: ook ik draag de bio logische land- en tuinbouw een warm hart toe. Maar ook hier lig gen de feiten veel genuanceerder: nu al is de productie van biologi sche zuivel hoger dan het aanbod. Zuivelcoöperatie FrieslandCam- pina telt 127 melkveehouders die jaarlijks 60 miljoen kilo biologisch melk leveren. Maar er staan nog eens 49 melkveebedrijven op de wachtlijst. Die kunnen nog geen biologische melk leveren omdat de vraag simpelweg ontbreekt. Met andere woorden: de bottleneck voor 'groen boeren' zit niet bij de boeren. Los daarvan: niet iedere consu ment kan zich biologische produc ten veroorloven, vanwege het hogere prijskaartje. Dat is ook helemaal niet erg, want ook voed sel uit de gangbare land- en tuin- Boeren en tuinders zijn de belangrijkste producenten van groene energie bouw wordt op duurzame manier geproduceerd. Duurzaamheid en hoge productie gaan in Nederland hand in hand, het is een wereld wijd geroemd vakmanschap. Onze sector kan ook een verdere bij drage leveren aan een lagere uit stoot van broeikasgassen. Bijvoor beeld door het verder verhogen van het organische stofgehalte in de bodem en op die manier CO2 vast te leggen. GroenLinks profileert zich, ze ker in verkiezingstijd, graag als bruggenbouwer. De opinie van Grashoff en Rooijackers is echter vooral polariserend. Het vergroot de verschillen tussen boeren en wakkert de tegenstellingen tussen boeren en burgers onnodig aan. Dat is jammer, want juist boeren en tuinders bieden oplossingen. Bij twijfel: een afspraak maken en zelf komen kijken. woensdag 15 maart 2017 'Ze moeten ons niet koeioneren' John Bas Giize Rian en Joan van den Boogaart: „Ze weten niet waar ze het over hebben." fotoronmagielse/pix4profs -Joan van den Boogaart, boer Jack van Poppel OPINIE Het is een bekende debattruc: schets bewust een slecht beeld en presenteer vervolgens pas klare oplossingen. Het is precies deze truc waarvan Rik Grashoff (kamerlid GroenLinks) en Hagar Rooijackers (statenlid Groen Links Brabant) zich bedienen in hun opine 'Kies voor 'groen boe ren' dan wordt boeren weer leuk' (BN DeStem, donderdag 2 maart). -Jack van Poppel Jack van Poppel (60) is melkvee houder met ruim 200 koeien in Molenschot

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 68