'De christelijke partijen gaan winnen' 1 3 Het rode potlood Het is vandaag hét wapen van de kiezer, de lans van de democratie: het stempotlood. Maar waarom is het eigenlijk rood? En tien andere vragen over het schrijfgerei in het stemhokje. VIER VRAGEN AAN JOEL BOONE Waarom is het potlood rood? Vanwege het grote contrast met de zwarte letters en het witte papier. Dat maakt het tellen van de stemmen een voudiger. Tot honderd jaar geleden werd er met zwart potlood gestemd. Dat was nooit een probleem. Vanwege het districten stelsel telde het stembiljet maar een handjevol kandidaten. Door het afschaf fen van dat stelsel werden dat er in 1918 honderden. De stembureaus hadden ineens grote moeite om snel te zien op welke kandidaat was gestemd. Kort na de verkiezingen deed Noud de Beaufort, burgemeester van Soest, zijn beklag in de Nieuwe Rotterdamsche Courant. Hij stelde voor 'om den arbeid der stembureaux te vergemakkelijken' door voortaan een rood potlood te ge bruiken. Hij schreef, nota bene als libe raal, geïnspireerd te zijn door de cam pagneleus van de SDAP: 'Stemt rood!' Mocht de kleur politiek te gevoelig lig gen, dan zou 'een andere sprekende kleur kunnen worden aangenomen', al dus De Beaufort. Hij noemde oranje, groen en paars als voorbeelden. Zijn hartenkreet vond gehoor. Voor de verkiezingen van 1922 werd de wet - op nieuw - aangepast. Is het altijd rood? In het stemhokje wel. Maar wie per post stemt - op Aruba, Curasao en Sint Maarten en Nederlanders in den vreemde - hoeft dat niet per se rood te doen. De kiezer mag op het toegezon den stembiljet de witte stip vóór de kandidaat rood, blauw, zwart of groen maken. Móet het een potlood zijn in het stemhokje, of mag een pen ook? De Kieswet zegt niets over waarmee moet worden gestemd. Het Kiesbesluit, waarin praktische zaken rond de verkie zingen worden geregeld, schrijft alleen voor dat er in elk stemhokje 'rood schrijf materiaal' is. De reden is dat wie per post stemt, ook niet kan worden verplicht een potlood te gebruiken. Het voorschrift om op het stembureau wel met een potlood te stemmen, is daarom in de jaren tachtig formeel geschrapt. In de praktijk hante ren vrijwel alle gemeenten toch het pot lood. Mag je ook je eigen potlood - of pen - meenemen? Een uitgebrachte stem is volgens de Kieswet geldig als de kiezer een wit stem- vakje geheel of gedeeltelijk rood heeft ge maakt. Waarmee dat moet gebeuren, is nergens vastgelegd. Wie met een eigen potlood, balpen, vulpen, kleurkrijt, mar ker of desnoods nagellak of lippenstift het vakje rood kleurt, heeft dus in principe geldig gestemd. Maar waarom het risico nemen? Er ligt immers een potlood klaar. Waar komen de potloden van daan? Dé leverancier bij uitstek is Bruynzeel, dat sinds 1948 potloden maakt en sinds de jaren zestig gevestigd is in Bergen op Zoom. Het pand bevindt zich vlak bij Philip Morris, pal naast de A4, aan - jawel - de Potlodenlaan. Bruynzeel is sinds een halfjaar onder deel van Royal Talens in Apeldoorn. De potloden worden niet meer in eigen land vervaardigd, zegt 'international brand manager' Babette Weijers. „De productie vindt op diverse plekken buiten Neder land plaats. Maar handelingen zoals stempelen en punten worden in Bergen op Zoom gedaan. Daar staat ook ons dis tributiecentrum." Om wat voor potlood gaat het? Het zijn 'megapotloden' met kleur- nummer 31. „Dat is het extra dikke Bruynzeel-schoolpotlood", zegt Weijers. „Deze potloden zijn zeskantig, worden dubbel verlijmd en hebben een heel dikke kern van 5 millimeter. Dat zorgt voor een extra stevig potlood, waarvan de punt niet snel zal breken. Dit is wel zo prettig in het stemhokje. Daarnaast ligt het potlood goed in de hand en heeft het een goede kleurafgifte. Naast al deze pun ten is de keuze voor dit specifieke potlood ook gebaseerd op het gat dat we in de ach terkant moeten boren voor de ketting. Dat gaat beter bij een dik dan bij een dun potlood." Ligt een potlood altijd aan de ketting? Doorgaans wel. Dat is noodzakelijk ge bleken, zegt Jan Peter Pouwer, van het stembureau in Middelburg. „Anders ver dwijnen er heel veel exemplaren." Dat gebeurt lang niet altijd met opzet. Men sen hebben nu eenmaal de neiging schrijfgerei na gebruik in hun zak of jas te steken. Wat als de punt breekt? Of het hele potlood? Dat gebeurt, door de sterkte van het potlood, niet zo snel. „Maar als iemand aangeeft dat er een probleem is, helpen we even", zegt Pouwer. „We hebben al tijd een puntenslijper en een voorraadje potloden achter de hand. Het is nog nooit voorgekomen dat we tekort hadden." Mag je het potlood natmaken? Dat was ooit een gewoonte om beter te kunnen schrijven, maar met het hui dige materiaal nutteloos. De waarschu wende bordjes 'Potlood niet bevochti gen' zijn dan ook bijna overal verdwe nen. Die dienden als waarschuwing in een tijd dat potloden nog de giftige stof aniline bevatte. Het grafietpotlood kent dat risico niet meer. Gevaarlijk of niet, eraan likken blijft weinig hygiënisch. Op Tholen worden de bordjes nog steeds opgehangen. Wat gebeurt er na de verkiezin gen met de potloden? Ze gaan meerdere verkiezingen mee. Gemeenten bewaren die tot de volgende gelegenheid. Ze gaan dus na vandaag in de doos en komen er weer uit op 21 maart 2018, bij de gemeenteraadsverkiezingen. Even slijpen en ze zijn weer klaar voor ge bruik. Stemmen met potlood is wel heel ouderwets. Hoe lang nog? Vanaf de jaren zeventig is er gestemd met machines en computers. Die wer den in 2007 in de ban gedaan, omdat er zorgen waren over het stemgeheim en over de betrouwbaarheid van het tellen. Die zorgen zijn nog altijd niet weggeno men. Integendeel zelfs. Dit jaar mogen gemeenten, vanwege het gevaar van hacken, bij het bepalen van de uitslag zelfs geen computers gebruiken die zijn verbonden met internet. Automatise ring van het proces is dus verder weg dan ooit. Het rode potlood is voorlopig nog niet uitgeschreven. Ze zijn allemaal christelijk, maar het zijn verder heel verschillende partijen woensdag 15 maart 2017 Wat u nog niet wist over het stempotlood 4 Rolf Bosboom Joeri Wisse Yerseke Een fusie tussen de drie christe lijke partijen ziet hij er niet van komen, maar volgens Joël Boone (15) uit Yerseke hebben ze dat ook niet nodig om te groeien. Hij sprak met de lijsttrekkers van SGP en CU en met CDA-Kamerlid Eric Ronnes. „Ze zijn allemaal christelijk, maar het zijn verder heel verschillende partijen", concludeert de leerling van het Calvijn College in Goes. Hoe kom je erbij om een fusie tussen christelijke partijen te onderzoeken? „Ik ben altijd al heel geïnteresseerd geweest in politiek. Ik ben helaas te jong om nu te stemmen, maar ik vond het ook moeilijk om te bepa len op welke partij ik zou stemmen. Daarom besloot ik als plusproject voor school te onderzoeken in hoeverre de drie christelijke par tijen overeenkomen. In de loop van het onderzoek mocht ik met Gert- Jan Segers meelopen en wist ik het wel: hier hoor ik thuis." 2 Het was toch niet echt een verrassing dat een fusie tot de door jou gedroomde 'Christelijk Gereformeerde Unie' niet echt voor de hand lag? „Nee, vooraf wist ik al dat de ver- -Joël Boone schillen groot waren. SGP is rechts, Christenunie is links en bij het CDA is het christelijke helemaal verwaterd. Dat zijn de vooroorde len, maar die kloppen lang niet al tijd. Het is zo jammer dat mensen niet de moeite nemen om echt te onderzoeken wat de verschillen zijn maar gewoon op basis van een bepaald beeld dat ze van een partij hebben of uit traditie hun stem be palen." 3 Verwacht je dat kiezers, zoals jij in je onderzoek hebt gedaan, alle verkiezingspro gramma's lezen? „Nee, maar iedereen kan heel mak kelijk een paar punten opschrijven die hij belangrijk vindt en dan in de digitale verkiezingsprogramma's opzoeken wat daar over staat. Al is wel het nadeel dat partijen soms expres wat vaag blijven, zoals de SGP over het vrouwenstandpunt en de Christenunie over het homo huwelijk. In de gesprekken met Van der Staaij en Segers heb ik daar meer duidelijkheid over gekregen." 4 Wil je ook in de politiek? „Ik zou het zeker mooi vinden om ooit in de Tweede Kamer te belanden. Misschien dat ik daarom bestuurskunde of politico logie wil studeren. Voorlopig hou ik het bij vrijwilligerswerk voor de Christenunie in Reimerswaal."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 64