Vroegere kerk Waarde tot huis omgebouwd Waterschap: '30 kilometerzone op polderweg is te gevaarlijk' u 7 Volgende week start verkoop derde fase vakantiepark Vakantiepark op Speelmansplaten telt al meer dan 56 woningen. Binnenkort begint de bouw van een centrum voorziening. BH n ^vakantiepark Waterrijk Oesterdam groeit als kool. Wie maar af en toe over de Oesterdam rijdt, wordt elke keer weer verrast door de ontwikkelin gen op de Speelmansplaten. De ene keer staan er weer een paar huisjes bij, dan ligt er 'ineens' een aarden geluidswal. Nog dit jaar moet ook de bouw van een grote centrumvoorziening beginnen. „Het gaat inderdaad hard", stelt Mike Verweij, die een aantal jaar geleden het initiatief nam om het gebied - dat vooral werd gebruikt voor outdoor-activiteiten - om te vormen tot een luxe vakantiepark. Hij nam topontwerper Piet Boon in de arm om de vakantiehuizen te ontwerpen. Er staan inmiddels 56 woningen. Alle 54 huizen in de eerste fase zijn verkocht en van de tweede fase zijn nog maar 7 van de 28 kavels over. Daarmee is het park nog lang niet klaar. Ook het oostelijke deel van de Speelmansplaten (de rech terkant bij het betreden van het park) wordt bebouwd als straks de derde fase van start gaat. „De ver koop daarvan begint volgende week", stelt Remco Schuurbiers, leidinggevende op het park. „Ko pers kunnen er een woning aan het water krijgen. Door de aanleg van insteekhaventjes kunnen ze met hun boot tot bij het vakantie- Na zeven jaar van leegstand, begint het voormalige kerkgebouw van de Gereformeerde Gemeente in Waarde aan een tweede leven. Een particulier uit het dorp wil het bedehuis aan de Havenstraat ombouwen tot woning. De verbou wing vindt vooral intern plaats, waardoor het uiterlijk van het uit 2928 stammende kerkgebouw zo veel mogelijk behouden blijft. Om het pand geschikt te maken voor bewoning, komen er ramen in het dak en worden de gevels op enkele punten aangepast. Zo komt er een balkon aan de voorzijde. Ook wil de initiatiefnemer een dubbele garage op het terrein bouwen. De kerk wordt al sinds 2010, toen de nieuwbouw van de Gerefor meerde Gemeente aan de Meeze- weg gereed kwam, niet meer ge bruikt. In 2024 kocht bouwbedrijf Schrijver uit 's-Gravenpolder het pand. Het plan was twee woningen te realiseren in de kerk en elders op het terrein twee starterswoningen te bouwen. Het project strandde di- oor een gebrek aan animo. Om de kerk om te bouwen tot woonhuis, moet het bestemmingsplan wor den aangepast. De komende zes weken ligt het plan ter inzage. De Nassauweg bij 's-Heerenhoek is een typische polderweg waar zestig kilometer gereden mag worden. De bewoners van buurt schap Rijkebuurt pleiten al ge ruime tijd voor een dertig kilome terzone bij hun huizen. „Die komt er niet", vertelt Rian de Feijter, waterschapsbestuurder. „We hebben er lang over nage dacht, want we hebben vaak ver zoeken vanuit het buitengebied." Maar mede op verzoek van de po litie heeft Scheldestromen beslo ten geen 30-kilometerzones toe te staan op de polderwegen. „De po litie is er op tegen", zegt De Feijter. „Als zij willen handhaven moet de weg ook ingericht zijn als 30-kilo- meterweg, mét wegversmallin gen." En juist die wegversmallingen blijken voor ongelukken te zorgen. Ze noemt als voorbeeld de Marga- rethaweg in Terneuzen. Daar zijn wegversmallingen aangelegd om de snelheid er uit te halen. „En sinds die tijd zijn er verschillende ongelukken gebeurd." Borden Daarom blijven de maatregelen voor de Rijkebuurt beperkt tot een adviessnelheid van 30 kilometer, een bord 'denk aan onze kinderen' en strepen op de weg waardoor de automobilisten snelheid minde ren. „Geen echte verkeersdrempel, maar een visuele drempel" legt De Feijter uit. huis komen." Nu er steeds meer woningen ko men, en ook de verhuur daarvan goed loopt, vindt Verweij het tijd om een centrumvoorziening te bouwen. Die komt in het hart van het park, vlakbij de ingang, het strandje en de jachthaven. Het ge bouw krijgt een bijzondere vorm: een centraal gelegen atrium met daaraan drie vleugels. „Op die ma nier toont het gebouw zich altijd bescheiden", legt architect Evert Pronk uit. „Een derde ervan is al tijd uit zicht." De centrumvoorziening biedt ruimte aan diverse horecagelegen heden, de receptie, een fietsver huur, een vergaderruimte, sani taire voorzieningen voor de jacht haven, kantoren en wellness-faci- liteiten. Bovendien komen er on geveer dertig hotel-appartemen ten in. Dat zijn geen typische va kantieappartementen zoals die aan de kust te vinden zijn. „Het is als het ware een luxe hotelkamer, met een klein keukentje", stelt Verweij. „Mensen kunnen zich daar even comfortabel terugtrek ken." ledereen kan bij ons een topdag beleven Het centrumgebouw moet in de loop van 2028 in gebruik worden genomen. De welstandscommis sie heeft al lovende woorden ge sproken over het ontwerp en ook B en W zijn positief. Al met al ziet Verweij de toekomst van het park zonnig in. „De markt trekt aan en de spaarrente bij de bank is nog al tijd heel laag", stelt hij vast. „Dan is een vakantiehuis een prima in vestering." Hij en Schuurbiers denken een uniek concept in handen te heb ben, door onder meer de vergader faciliteiten, diverse horecagelegen heden, de mogelijkheid tot over nachten en watersport- en andere activiteiten. Waterpark Oesterdam richt zich straks ook nadrukkelijk op de zakelijke markt.,,We hebben voor ieder wat wils", stelt Schuur biers. „Iedereen kan bij ons een topdag beleven." woensdag 15 maart 2017 Waterrijk Oesterdam groeit als kool Rob Paardekam Tholen Joeri Wisse Waarde Attentieborden en een advies snelheid van 30 kilometer. Dat kan waterschap Scheldestro- men de bewoners van de Nas- sauweg in 's-Heerenhoek bie den. Een officiële 30 kilometer zone wordt het niet, omdat die oplossing juist tot meer onge lukken kan leiden. Melita Lanting 's-Heerenhoek Een impressie van het toekomstige centrumgebouw. -Remco Schuurbiers ▲Remco Schuurbiers. fotoanthonyverolm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 61