Ik ga stemmen omdat... VANDAAG 5 Stemhulpen platgelegd STEMBUREAUS OPEN TOT 21.00 UUR De peilers zijn uitgepeild. Vandaag is het woord aan de kiezer. In alle polls gaat de VVD (licht) aankop, maar verder spreken de peilingen elkaar opvallend tegen. Wie heeft het best de vinger aan de pol(l)s? Vanavond zullen we het weten. Peilbureaus wagen zich doorgaans niet aan voorspellingen; daarvoor zijn er domweg te veel zwevende kiezers die pas in het stemhokje hun keuze maken. Maar wie er met zijn slotpeiling ver naast zit, heeft heel wat uit te leggen. Nie mand wil na vanavond de verliezer zijn. Zoveel peilingen, zoveel peilme- thodes. Zo maken peil.nl en Een- Vandaag gebruik van panels waar mensen zich voor hebben mogen aanmelden, anderen steken de thermometer in de samenleving via adressenbestanden en telefoon lijsten. Allemaal passen ze correc ties toe om de veelzijdigheid van het electoraat zo goed mogelijk uit de steekproef te laten komen. Nieuw dit jaar is de peiling van CentERdata, gelieerd aan de Uni versiteit van Tilburg. Deze poll week vanaf dag één opvallend af van de rest. „Bij ons zag je meteen CYBERAANVAL dat VVD en PVV heel dicht bij el kaar stonden", zegt onderzoekster Boukje Cuelenaere. „De WD ging acht weken geleden bij ons al met 23 zetels licht aan kop terwijl bij de andere peilingen PVV nog als grootste partij (tot ruim 30 zetels) uit de onderzoeken kwam." Dat le verde op Facebook en Twitter met een allerlei verwensingen op vanuit kamp Wilders, zegt de Tilburgse. „Ik werd al meteen uitgemaakt voor rabiate linkse wetenschapper." De zogeheten LISS-poll die Cen tERdata toepast, is ook gebruikt bij de Amerikaanse presidentsverkie zingen. De Tilburgse hoogleraar Arie Kapteyn zag met deze peilme- thode als één van de weinigen de zege van Donald Trump aankomen. Nederland is het volgende proefko nijn. „Wij vragen mensen om in procenten aan te geven hoe groot de kans is dat ze op een bepaalde partij gaan stemmen", legt Kapteyn het verschil met andere peilingen uit. Selectie Het panel bestaat volgens Cuele naere bovendien niet uit deelne mers die zichzelf aanmelden maar uit 3.500 mensen die geselecteerd zijn op basis van bevolkingsgege vens van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Ze krijgen ook een vergoeding per ingevulde vragen lijst. Inmiddels staat de VVD in alle peilingen voor op de PVV. Toch blijven er ook forse verschillen be staan. Waar het CDA bij peil.nl en Kantar Public inmiddels is opge rukt naar de nummer-3-positie, moeten de christendemocraten bij de peilingen van CentERdata en I&O Research D66 en GroenLinks laten voorgaan. Elke peiling heeft echter een foutmarge waarin een partij 1 a 2 ze tels meer of minder scoort. En dan zijn er nog de zwevers. Die zorgen ervoor dat een partij alle prognoses kan verslaan. Of ze maken de te leurstelling juist compleet. „Pas 40 procent van de kiezers heeft de definitieve keus gemaakt", stelt Cu elenaere. Er valt echt nog geen peil op te trekken. ...ik hoop op een betere zorg ...ik niet langs de zijlijn wil staan ...ik het draagvlak wil vergroten ...het zonde is als je stem verloren gaat ...je op dat moment invloed hebt Laurens Kok Theo van de Zande Tilburg In de basis school Nelson Mandela in Rot terdam legt een medewerker van het stembureau de laatste hand aan de looproute door het gebouw. De stembureau leden zijn van daag verant woordelijk voor het verloop van de verkiezing in hun stemlokaal. Alle stembu reaus zijn ge opend tot 21.00 uur. Alleen voor bijzondere stem bureaus kunnen andere ope ningstijden gel den. FOTO ANP De peilers van Ipsos bekijken de resultaten, fotoanp De digitale stemhul pen Kieskompas en StemWijzer waren gisteren tot twee maal toe onbereik baar door een cyber- aanval. Daarbij wor den servers over spoeld met informa tieverzoeken, waar door de website uit de lucht gaat. Wie er achter de actie zit, is nog niet bekend. Kieskompas gaat aangifte doen van de aanval. woensdag 15 maart 2017 Wat doet de kiezer? Er valt nog geen peil op te trekken Stephanie Roeland (22) Joop Collee (61) John Kloos (72) Pim Leeuwis (23) Floris Mast (26)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5